Najskuplji pad u američkoj istoriji: Koštao ih je 1,4 milijardi dolara, i posle 10 godina pamte kako su izgorele (VIDEO)
Kombinacija sporije brzine podizanja i negativni ugao napada doveli su do nepovratnog zaustavljanja i pada
Avion bombaš "Duh Kanzasa" koji pripada 393. bombarderskom bataljonu sa 509-im blokom krila, vazduhoplovne baze Vajtmen, poleteo je pre 10 godina i srušio se dok je uzletao u Guamu, što se smatra "najskupljim padom" u istoriji američkih vazduhoplovnih snaga.
Avion je tada poleteo iz baze Andersen zajedno sa još tri bombardera u okviru carinske i granične zaštite (CBP) koju je četiri meseca sprovodio SAD na Pacifiku. Oba člana aviona uspešno su iskočila iz aviona na maloj visini. B-2 je udario u zemlju, pao i zapalio se.
Gubitak je procenjen na oko 1,4 milijardi dolara, što je navodno najskuplja nesreća u istoriji američke avijacije.
Pošto je avion bio sniman otkad je poleteo, pojavilo se nekoliko snimaka koji prikazuju nesreću.
Evo jednog snimljenog sa obližnje piste:
Istraživanje je otkrilo da je osnovni uzrok nesreće bila vlaga u senzorima za podatke o vazduhu: teške, učestale kiše su izazvale vlagu koja je ušla u senzore vazdušnih podataka koji su slali pogrešne podatke računarima za kontrolu leta. Kombinacija sporije brzine podizanja i negativni ugao napada doveli su do nepovratnog zaustavljanja i pada.
Pilot je zadobio manje povrede, a kopilot je dobio frakturu kičme od kompresije tokom izbacivanja. Lečen je u Vojnom Medicinskom centru Tripler na Havajima odakle je otpušten.
U vreme nesreće B-2 je zabeležio 5.100 sati leta i nije nosio naoružanje, prenosi businessinsider.com.
Pogledajte drugi snimak sa kontrolnog tornja u Guamu:
(Telegraf.rs)
Video: Radnika milimetar delio od smrti: Sam Bog ga je pogledao
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gile
Mislim da su "Buđanovci" ipak bili najveći pad. Avion kojim su želeli da napune budžet do neba je povučen iz upotrebe i sve narudžbe otkazane. Zatim su sledeli ludački troškovi za dva nova programa F-35 i F-22 od kojih je prvi izuzetno loš, a drugi upitan po mnogo tačaka. Tome treba dodati astronomske cene aparata koji ograničavaju prodaju vrlo malom broju država i malim naručenim količinama. Da stvari budu gore, ovi avioni su preskupi i za matičnu zemlju. Na kraju treba napomenuti da je obaranje F-117A u uslovima dramatične višegeneracijske razlike sudara borbenih sistema srušilo iluziju američke dominacije i neranjivosti.
Podelite komentar
Km
Da Bog da , da sve cesce padali
Podelite komentar
dragan
Orao pao....Orao pao!!
Podelite komentar