Zabranjeno ostrvo dele dve države: Pola godine pripada jednoj, pola drugoj strani, i nemoguće je da ga posetite (FOTO) (VIDEO)

 ≫ 
  • 0

U pokrajini Baskiji, između severnog španskog grada Iruna i jugozapadnog francuskog grada Andeja, protiče reka Bidasoa. Na sredini reke, koja razdvaja Španiju i Francusku, nalazi se teritorija sa posebnim statusom - Ostrvo fazana.

Saudijci iz straha grade luksuzna odmarališta: 50 ostrva pretvoriće u raj na zemlji, a sve zbog jednog razloga (VIDEO)

Ostrvo fazana je kondominijum, zemlja kojom zajedno upravljaju dve države.

Reč je o najmanjoj i najstarijoj teritoriji s takvim statusom. Njegovih 5.000 kvadratnih metara šest meseci godišnje pripada Španiji, a preostalih šest Francuskoj.

Prolaznici mogu da ga vide s obe strane obale Bidasoe - udaljeno je svega 50 metara od francuske rečne obale i isto toliko od španske.

Ostrvo je nenastanjeno i nije moguće posetiti ga. Pristup imaju jedino vojnici španskog grada San Sebastijana i francuskog grada Bajonea, kako bi ga održavali dok je pod njihovom jurisdikcijom.

- Ljudi poštuju pravila, pa niko ne pokušava da priđe ostrvu. Nekad je nivo vode toliko nizak da se može maltene prepešačiti do njega. Mi obično dolazimo na svakih pet dana, kako bismo obavili rutinsko održavanje - kaže španski zapovednik Rafael Preito.

Na ostrvu nema spomenika, osim jedne ploče koja ukazuje na njegovo mesto u istoriji. Na tom mestu je potpisana Pirinejska povelja 7. novembra 1659, čime je završen sukob započet tokom razornog Tridesetogodišnjeg rata.

S obzirom na to da status teritorije ranije nije bio definisan, jednom od klauzula Povelje ostrvo je proglašeno deljivom neutralnom teritorijom.

Ostrvo fazana simbolizuje mir i saradnju između Francuske i Španije. Na njemu je održano nekoliko kraljevskih venčanja, ali i razmena zatvorenika.

Ostrvo je dugo bilo u miru, koji je poslednji put narušen 1974, kada je nekoliko članova baskijske oružane separatističke grupe ETA pokušalo da pređe granicu. Uhapsila ih je španska policija pored ostrvceta. Operacija je završena ubistvom jednog policajca i jednog militanta.

Foto: Wikipedia/Zarateman

Zagovornici stvaranja države Baskije, na severu Španije i jugozapadu Francuske, smatraju da na ovom mestu ne bi trebalo da postoji nikakva granica jer je u pitanju domovina Baska.

Najveća opasnost za ostrvo bila je mogućnost njegovog nestanka, s obzirom na to da se vekovima smanjivalo usled erozije. Ali dve države su se dogovorile i preduzele zajedničke mere za njegovo učvršćenje, što se pokazalo uspešnim. Danas je dugačko 215 i široko 38 metara.

- U oči mi upada da na Ostrvu fazana uopšte nema fazana - žalio se francuski pisac Viktor Igo tokom posete 1843. godine.

Foto: Wikipedia/Ignacio Gavira

- Tamo su bile jedna krava i tri patke, verovatno unajmljene kako bi za posetioce igrale ulogu fazana - dodao je Igo.

Prema nekim mišljenjima, prvobitno ime ostrva bilo je "Paussan", dok drugi tvrde da se zvalo "Faisant". Kako god bilo, sadašnje špansko ime "Isla de los Faisanes", franucusko "Ile des Faisanes" ili "Ostrvo fazana" ne odražava stvarnost. Tamo nema fazana.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Hina)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA