Može li ljubimac da oboli od novog koronavirusa i šta treba da radimo da ga zaštitimo

 ≫ 
  • 0

Koronavirusi su grupa virusa sa velikim brojem simptoma koji uključuju curenje nosa, suvo grlo i temperaturu. Neki su blagi, kao što je obična prehlada, dok drugi mogu da dovedu do upale pluća. Najčešće se šire direktnim kontaktom sa inficiranom osobom. Ovaj novi koronavirus, nazvan COVID-19, spada u grupu smrtonosnih virusa i do sada je odneo skoro 3.000 života.

Osim što od koronavirusa oboljevaju ljudi, od njega boluju u domaće i divlje životinje, kao što su konji, psi, mačke, feretke, kamile, slepi miševi i druge, piše Oregonvma.org.

Da li je vaš ljubimac ugrožen?

Za sada nema dokaza da životinje kao što su psi i mačke mogu da obole od koronavirusa COVID-19, ali bi ovo moglo da se promeni kad budemo više znali o samoj njegovoj prirodi. Ipak, ne bi trebalo da paničite. Ako je vaš pas uglavnom kod kuće i nema kontakt sa drugim ljubimcima, a niko od ukućana i onih koji su bili u dodiru s njim nema COVID-19, šanse da će oboleti veoma su male, ako ovaj virus uopšte može da se prenese na životinje.

Bez obzira na to, preporučuje se da ljudi koji imaju COVID-19 iz predustrožnosti izbegavaju kontakt sa životinjama. Uvek perite ruke sapunom i vodom nakon kontakta sa ljubimcima kako biste izbegli da se vi zarazite češćim bolestima kao što su ešerihija koli i salmonela.

Da biste zaštitili svog ljubimca od respiratornih bolesti, odvedite ga kod veterinara da primi vakcinu protiv parainfluence ili vakcinu za grip ili samo pitajte veterinara koje je najbolje rešenje.

Postoji li vakcina za ljubimce koja bi ih zaštitila od koronavirusa COVID-19?

Trenutno ne postoje vakcine za ovu vrstu koronavirusa ni za ljude ni za ljubimce. Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da će za pravljenje ove vakcine biti potrebno 18 meseci, što znači da će biti dostupna sredinom 2021. godine.

Kako se virus širi?

Prema dosadašnjim podacima, COVID-19 se uglavnom prenosi međuljudskim kontaktom. Dovoljno je da budete udaljeni dva metra od inficirane osobe da biste se zarazili. Prenosi se kašljanjem i kijanjem preko čestica koje se tom prilikom izbace u vazduh, a koje drugi udišu, a moguće je i da se osoba zarazi u kontaktu sa površinom koja na sebi ima virus, ali su ovi slučajevi retki.

Da li bi vaš ljubimac trebalo da nosi masku kada izlazi napolje?

Maske za ljubimce nisu toliko efikasne u zaštiti od bolesti koje se prenose putem telesnih izlučevina. Najbolje ćete ga zaštititi ako primi vakcine.

Osim toga, redovno perite ruke pre kontakta sa ljubimcima, sapunom i vodom bar 20 sekundi, čisto iz predustrožnosti, čak i ako niko u okolini nema COVID-19. Ukoliko ste napolju, možete koristiti tečnost za dezinfekciju ruku na bazi alkohola, savetuju iz Svetske zdravstvene organizacije.

(V. T.)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA