Jezivo stvorenje dugačko metar i po isplivalo iz mračnih dubina: Prava misterija sve vreme ležala u stomaku

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Jedno jezivo stvorenje izronilo je iz mračnih dubina Tihog okeana na obali Oregona ranije ove nedelje – predator sa zubima poput očnjaka, dug gotovo metar i po, stigao je pravo iz takozvane "Zone sumraka" okeana, dok se prava misterija sve vreme krila u stomaku čudne i retke ribe.

Ova zverolika stvorenja, identifikovana kao longnose lancetfish (riba kopljača dugog nosa), zapanjila je lokalno stanovništvo kada je isplivala na plažu Sisajd, sa leđnim perajem nalik jedru koje se opasno uzdizalo iznad njenog tela nalik jegulji.

Za većinu posetilaca plaže, ovaj retki prizor ribe koja izgleda kao iz praistorije bio je prava noćna mora – ali za samozvane "riblje štrebere“" iz akvarijuma, to je bilo ostvarenje sna.

"Ne deluje kao naročito prijateljska riba. Da sam je videla živu, ne bih je pipnula", priznala je Tifani But, pomoćnica menadžera akvarijuma, u intervjuu za USA Today nakon otkrića.

Sa razjapljenim ustima punim oštrih, zakrivljenih zuba i ogromnim, nepomičnim očima, riba kopljača lako bi mogla biti zamenjena za morsko čudovište iz mitova. Ali ona je sasvim stvarna – i izuzetno retko se viđa u ovako očuvanom stanju izvan okeana.

Ova neobična situacija počela je ranije ove nedelje kada je radoznali posetilac plaže ušao u suvenirnicu akvarijuma držeći fotografiju čudne ribe koja se upravo nasukala na obalu. Primerak je bio toliko neobično netaknut da su zaposleni u akvarijumu odmah požurili da ga preuzmu pre nego što ga gladni galebovi iz Oregona rastrgnu.

"Kad nam je pokazao sliku, primerak je bio tako svež i očuvan da smo rekli: ’Super, idemo odmah da ga pokupimo’. Teško je pronaći primerke koji su sveži i netaknuti. Galebovi jednostavno polude kad ih nađu", ispirčala je But.

Za tim iz akvarijuma, koji je tokom godina video svega nekoliko primeraka ove ribe kako se nasukavaju, ovaj konkretan primerak predstavljao je retku priliku za direktno proučavanje.

Nadimak "riba iz Sumrak zone" dobila je zbog svog lovišta duboko u mezopelagičnoj zoni – mračnoj oblasti okeana koja se proteže između 200 i 1.000 metara ispod površine, daleko izvan domašaja ljudi.

Obično se viđa samo kada je dubokomorski ribari slučajno uhvate prilikom korišćenja dugih linija za lov tune.

Iako više voli toplije vode, poznato je da migrira sve do Beringovog mora, prema podacima Nacionalne okeanske i atmosferske administracije (NOAA).

Delimično morska zmija, delimično noćna mora sa očnjacima, ova riba pripada rodu Alepisaurus, što u prevodu znači "gušter bez krljušti".

Ovaj naziv, dostojan dinosaurusa, samo dodatno doprinosi njenom jezivom i drevnom izgledu.

Sa telom nalik traci, perajem u obliku jedra i staklastim očima, riba kopljača izgleda kao da je upravo isplivala iz jure.

Iako druge ribe, ajkule i tuljani mogu da love ribu kopljaču, ljudi imaju malo koristi od nje.

Njeno meso je vodeno, želatinozno i poznato po tome što je izuzetno neprijatno za jelo, što je čini jednom od retkih vrhunskih morskih predatora koji se ne nađu na trpezi.

Iako je užasavajući izgled ove ribe bio dovoljan da privuče pažnju, prava misterija ležala je u njenom stomaku.

Riba kopljača, prema podacima NOAA i akvarijuma u Sisajdu, poznata je po svom sporom probavnom sistemu – biološkoj osobini koja naučnicima omogućava retki, netaknuti uvid u njene poslednje obroke.

Tim iz akvarijuma nije mogao da odoli iskušenju da zaviri unutra.

"Kada pogledate sadržaj njihovog stomaka, naći ćete cele ribe, lignje… videćete stvari koje inače ne biste videli", objasnila je But.

Akvarijum je kasnije podelio sadržaj koji izaziva mučninu, otkrivajući jezivu lepezu plena: nekoliko lignji, ostatke hobotnice i cele ribe koje su bile dovoljno očuvane da se lako prepoznaju.

"Proučavanjem onoga što riba kopljača jede, naučnici mogu bolje da razumeju kako se morska prehrambena mreža menja tokom vremena (ako se uopšte menja). To takođe može pomoći u razumevanju promena u prehrambenoj mreži koje izazivaju događaji kao što su El Ninjo ili La Ninja", napisali su iz akvarijuma.

Sadržaj stomaka ribe kopljače nije bio jedini šokantni detalj.

Ovi neuhvatljivi predatori poznati su i po svojim kanibalističkim sklonostima, često se hraneći drugim ribama kopljačama.

Prema rečima But, primećeno je da ulaze u panične stanje hranjenja, gde ne samo da napadaju jedni druge, već se ponekad i fatalno povređuju u tom procesu.

"Ulaze u faze hranjenja u kojima ne samo da jedu jedni druge, već se ponekad okrenu i zaista se povrede", napomenula je But.

Pokušaji da se riba kopljača održi živa u zatočeništvu završavali su katastrofalno.

Akvarijum u Sisajsu nikada nije uspeo da zadrži jednu živu duže od sat vremena.

Prvi primerak koji je tim povratio još 1990-ih na kraju je sačuvan i postavljen od strane taksidermista, jeziv ali lepi relikt dubokih mora.

"Zapravo je veoma lepa", rekla je But o sačuvanom primerku.

Iako nije predstavljala pretnju za posetioce plaže koji su je otkrili, riba kopljača je postala uznemirujući simbol skrivenog sveta ispod talasa, mesta gde drevni predatori i dalje lutaju i love bilo šta što se nađe na njihovom putu.

(Telegraf.rs/dailymail)

Video: Žena je uživala u dvorištu, a onda je počela oluja: Ono kada piješ kafu, pa ti krov padne na glavu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA