Baka podupirala vrata sa milion evra: Umrla siromašna, nije ni slutila kakvo blago ima u dvorištu

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Jedan od najvećih poznatih komada ćilibara na svetu, procenjen na oko milion evra, pronađen je u domu starije žene u Rumuniji. Žena, koja je 3,5-kilogramski kamen pronašla u koritu potoka u selu Kolci, na jugoistoku ove istočnoevropske zemlje, decenijama ga je koristila kao običan držač za vrata, a da niko nije shvatio njegovu vrednost – čak ni lopovi koji su provalili u njen dom, preneli su lokalni mediji. Informaciju je za EL PAÍS potvrdio Danijel Kostače, direktor Pokrajinskog muzeja u Buzăuu, gde se predmet trenutno čuva.

Ovaj izuzetni komad privukao je pažnju rođaka vlasnice, koja je preminula dve godine nakon pada komunističke diktature 1989. godine. Nakon što je nasledio ono što je isprva smatrao samo običnim kamenom, detaljnije je ispitao komad ćilibara i zaključio da bi mogao biti poludragi kamen velike vrednosti. Bio je u pravu. Prodao je jedinstveni pronalazak rumunskoj državi, koja ga je odmah klasifikovala kao nacionalno blago.

Rumunske vlasti su komad ćilibara predale stručnjacima iz Istorijskog muzeja u Krakovu (Poljska), koji ima odeljenje posvećeno proučavanju poludragog kamenja. Poljski eksperti su odmah potvrdili autentičnost kamena i procenili da bi mogao biti star između 38,5 i 70 miliona godina.

"Njegovo otkriće ima ogroman značaj i na naučnom i na muzejskom nivou", objašnjava Kostače, koji smatra da mu je vrednost nemerljiva. Stručnjak tvrdi da je to jedan od najvećih komada ćilibara na svetu i najveći takve vrste.

Članovi porodice vlasnice izjavili su da je starica bila žrtva provale, tokom koje su lopovi odneli samo nekoliko komada zlatnog nakita male vrednosti, dok su ćilibarski grumen potpuno ignorisali.

"U svojoj paničnoj potrazi za vrednostima, prevideli su pravo blago koje im je bilo pred očima" rekli su oni.

Rumunija je jedna od zemalja sa najznačajnijim nalazištima ćilibara, a okrug Buzau je jedno od područja gde se ovaj poludragi kamen može pronaći u izobilju. Zbog specifičnosti rumunskih nalazišta, geolog Oskar Helm ih je nazvao "rumanit", poznatiji kao "ćilibar iz Buzaua", prema podacima Svetske akademije rekorda, vodeće organizacije za potvrdu svetskih rekorda.

Ova regija je dom prirodnog rezervata u kojem su otkriveni razni komadi ćilibara, značajne vrednosti kako zbog kvaliteta, tako i zbog više od 160 nijansi pretežno tamnih boja, od crvene do crne. Neki od njih sadrže bogate fosilne ostatke paukova, buba, muva, rakova, gmizavaca, ptičjeg perja i životinjske dlake, među ostalom. Osim toga, u zaštićenom području nalazi se i stari rudnik ćilibara Stramba, koji je bio jedan od najproduktivnijih u prvoj polovini 20. veka, ali ga je komunistički režim zatvorio jer je smatran neisplativim.

(Telegraf.rs/El Pais)

Video: Val Kilmer je umro, a izbegavao je da se leči

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA