Ronioci snimili kako im ajkula kida kolegu na komade: "Čuli smo kako vrišti pod morem!"

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Trebalo je to da da bude putovanje života za britanskog ronilačkog entuzijastu Dena Vajta. Ali sada, kada se osvrne unazad, oseća jezu, jer se njegov ronilački san pretvorio u paklenu noćnu moru kada je gledao kako ajkula zariva zube u nogu drugog ronioca.

Iako se užasan incident dogodio pre sedam godina, taj zastrašujući trenutak i dalje mu je urezan u sećanje. Još 2018. godine, Den i njegova partnerka Šoni Tomas završavali su sertifikaciju za dubinsko ronjenje kod Bratskih ostrva, u blizini egipatske obale.

Par je bio na samo pet metara dubine kada je Dan primetio ajkulu kako pliva prema njihovoj ronilačkoj grupi, piše Daily Mail.

Zaintrigiran morskim stvorenjem, odlučio je da ga snimi svojom GoPro kamerom dok je ajkula prolazila pored ostalih ronilaca.

Na prvi pogled, ajkula se činila bezopasnom dok je plivala iznad grupe, ali ubrzo je počela da se kreće prema jednom roniocu.

Međutim, kako se vidi u Denovom snimku, situacija je naglo eskalirala kada je ajkula počela da se ponaša čudno – snimak prikazuje kako kruži oko ronioca i pokušava da ugrize njegove peraje.

Potom je ajkula otplivala, pošto je ronilac uspeo da je otera udarcima, ali se zatim okrenula ka drugom čoveku i besno mu zarila oštre zube u nogu, pretvarajući kristalno plavu vodu u krvavu dok mu je otkidala deo lista.

Govoreći u dokumentarcu "Zašto ajkule napadaju" iz 2023. godine, Den je opisao zastrašujući trenutak: "Ugrizla je ronioca za nogu, uhvatila ga i završili su okrećući se poput točka na kolima."

"Bilo je ludo, nije htela da ga pusti, činilo se kao večnost, a na kraju mu je otkinula list."


"Ogromna mrlja krvi pojavila se u vodi... Žena koja je ronila u našoj grupi počela je da vrišti. Moglo se jasno čuti njeno vrištanje. Bilo je užasno slušati to", prisetio se Den.

Napadnuti ronilac borio se s ajkulom dok mu je kidala meso, ali je nekim čudom uspeo da se oslobodi iz njenih oštrih čeljusti.

Iako je bio nekoliko metara ispod površine, njegov jezivi vrisak mogao se jasno čuti na snimku.

Na kraju su ga izvukli iz vode, ukazali mu prvu pomoć na brodu i prevezli ga u bolnicu, gde su mu lekari uspeli da spasu nogu.

Denov zastrašujući susret s krvožednim morskim predatorom samo je jedan od mnogih napada ajkula koji su se dogodili tokom godina.

Prošle nedelje, kanadskoj turistkinji ajkula je otkinula obe ruke dok je plivala u moru.

Pedesetpetogodišnja žena bila je na odmoru na karipskom ostrvu Turks i Kaikos kada ju je, kako se veruje, sedmometarska bik ajkula brutalno napala.

Prema izveštajima, ajkula je prvo udarila u njene noge, a zatim počela da kruži oko nje i ujela je za butinu.

Ali kada je žena podigla ruke u pokušaju da se zaštiti, ajkula joj je odgrizla obe – jednu do sredine podlaktice, a drugu do ručnog zgloba.

Njen užasnuti suprug požurio je da joj pomogne, postavljajući se između nje i ajkule i uspevši da se izbori s predatorom dok se njegova žena nije izvukla iz vode i srušila na plaži.

Potresne fotografije prikazuju gomilu ljudi okupljenih oko teško povređene žene, dok su joj držali tkanine na rukama u pokušaju da zaustave krvarenje.

Ženi je ukazana prva pomoć na plaži pre nego što su je hitno prevezli u lokalnu bolnicu na lečenje.

Žrtva je zadobila trajne posledice, izgubivši obe ruke – jednu amputiranu kod ručnog zgloba, a drugu do sredine podlaktice – ali joj je noga, navodno, spasena.

Kasnije je medicinskim avionom prevezena nazad u Kanadu na dalju operaciju i oporavak.

Policija i ekološke službe potvrdile su da se napad dogodio u vodama kod Tompson Kouv Biča, u centralnom delu Providensijalesa, oko 10:30 ujutru u petak, 7. februara.

Ujedi ajkula u vodama oko ostrva Turks i Kaikos retko se dešavaju – prošle godine zabeležen je samo jedan neizazvan napad, koji nije bio smrtonosan, prema podacima Međunarodne baze podataka o napadima ajkula (ISAF) Florida muzeja prirodne istorije.

Stanište oko ovih ostrva dom je mnogim vrstama ajkula, uključujući sive grebenske ajkule, tigraste ajkule, bik ajkule, čekićare...

ISAF je ove nedelje saopštio da je "2024. bila izuzetno mirna godina kada su u pitanju ujedi ajkula".

Prošle godine, širom sveta zabeleženo je 69 neizazvanih napada ajkula na ljude, što je iznad petogodišnjeg proseka. Četrnaest je bilo smrtonosnih.

Sjedinjene Američke Države imale su najviše slučajeva – čak 36.

Globalno gledano, plivači i osobe koje se brčkaju u vodi činili su 43% žrtava, dok su daske za surfovanje i drugi tipovi daski bili uključeni u 35% slučajeva u 2022. godini.

Prošle nedelje, još dvoje američkih turista povređeno je u navodnom napadu ajkule na Karibima.

Obe žene bile su u vodi kod Bimi Beja na Bahamima kada su napadnute, a jedna je, kako se navodi, zadobila teške povrede. One su morale hitno da budu prebačene avionom na obližnje ostrvo Nju Providens radi hitne medicinske pomoći.

Bahami su kroz godine zabeležili desetine napada ajkula.

Ako osoba naiđe na ajkulu dok je u vodi, stručnjaci preporučuju da ostane mirna i da ne pokušava da pobegne plivanjem.

Ako ajkula napadne, stručnjaci savetuju da se udari svom snagom u nos, jer je to njihova najosetljivija tačka – u većini slučajeva, to ih tera da odustanu.

Takođe, ako ajkula kruži oko osobe, ali ne pokazuje neposrednu agresiju, ključno je ostati miran i budan dok ne otpliva dalje.

(Telegraf.rs)

Video: Ajkula jurila foku pa se zakucala u kajak: Susreo sa smrću i to dva puta u par minuta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA