Japanski naučnici na korak do stvaranja beba u laboratoriji? Gomilaju se etička pitanja, jedna briga prednjači

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Zahvaljujući novom otkriću, za samo pet godina moglo bi postati moguće stvaranje ljudskih beba u laboratoriji. Kako piše Daily Mail, istraživači u Japanu na korak su od toga da u laboratoriji od nule stvore ljudska jajašca i spermu, koji bi se potom razvili u veštačkoj materici.

Profesor Katsuhiko Hajaši, naučnik sa Univerziteta "Kyushu", takav proces već je odradio na miševima, a sad veruje kako bi iste rezultate u sledećih pet godina mogao ponoviti i sa ljudima.

Tu su i brojna etička pitanja, a jedno od najvećih dvoumljenja tiče se mogućnosti da bi žene bilo koje dobi u budućnosti mogle imati decu. Osim toga, roditelji bi pomoću alata za uređivanje gena mogli poželeti da dizajniraju svoje "savršene" potomke, koji bi onda imali određene, željene osobine, prenosi Jutarnji.

Dr Hajaši i njegov tim nedavno su stvorili sedam miševa s dva muška biološka roditelja, koristeći ćelije kože mužjaka miša kako bi formirali održivu jajnu ćeliju i potom je oplodili.

Sposobnost proizvodnje ljudske sperme i jajašca po narudžbini u laboratoriji naziva se in vitro gametogeneza (IVG), a izgleda tako da se uzimaju ćelije iz krvi ili kože osobe koje se onda reprogramiraju kako bi postale odgovarajuće matične ćelije (iPS stanice). Teoretski, te ćelije mogu postati bilo koja ćelija u telu, uključujući jajne ćelije i spermu, a zatim bi se mogle koristiti za izradu embriona i implantirati u matericu. Naučnici su na ovaj način uspeli da naprave vrlo jednostavna ljudska jajašca i spermu, ali ne još i embrione.

Dr Hajaši pretpostavlja kako će trebati oko pet godina da se proizvedu ćelije nalik ljudskim jajašcima, a još 10 do 20 godina trajaće testiranja pre nego što postupak bude siguran za korišćenje u klinikama.

Profesor Henri Grili sa Univerziteta Stanford procenjuje kako će istraživačima biti potrebno još pet do deset godina da dođu do pouzdanog dokaza ovoga koncepta, a ispitivanje sigurnosti trajaće još dodatnih deceniju ili dve.

miš laboratorija istraživanje Foto: Shutterstock

Godine 2016. japanski istraživači stvorili su matične ćelije pomoću osam nedelja starih miševa, birajući one kojima je iz nekog razloga ispao Y hromozom. Zatim su manipulisali stanicama kopirajući preostali X hromozom i kreirajući ćeliju s dva X gena, što bi se obično smatralo ženskom ćelijom. Pretvorili su te stanice u jajašca i upotrebili spermu muških miševa da ih oplode u laboratoriju.

Dr Hajaši je za New Scientist rekao da veruje kako se sad otvaraju vrata za decu koja se rađaju od dva oca.

"U smislu tehnologije, to će kod ljudi biti moguće za deset godina", zaključio je.

(Telegraf.rs)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Helena

    26. maj 2023 | 22:29

    E, ovo je "pocetak kraja". Boga se ne boje. Ovo je gore od svakog horor filma. Bogorodice, spasi nas 🙏

  • Pp

    26. maj 2023 | 22:44

    Dokle god mi ćutimo i trpimo ići ćemo ka propasti i smaku sveta. Ovakvi naučnici su najveća pretnja čovečanstvu. Zamislite da Ajnštajn nije stigao da doprinese stvaranju atomske bombe...

  • NekoKo

    26. maj 2023 | 23:06

    Nisam stručnjak za genetiku ali kapiram da je tehnički moguće da se dete u labaratoriji stvori od dva oca, ali mislim da će u praksi i to na duže gledano to kod potomstva dovesti do ispoljavanja teških genetičkih anomalija...Ako bi išli unazad po regularnim naučnim procenama najverovatnije bi došli do toga da je postojao jedan muškarac i jedna žena. Dakle, to što svakog muškarca čini muškarcem je je tkano iz tog zajedničkog muškog pretka a ono što čini ženu iz zajedničkog ženskog pretka...To znači da bi u startu bilo veće genetsko opterećenje srodstvom potomstva...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA