Isušeno jezero dokazalo da je moguć život na Marsu
NASA rover "Kjuriositi" bušio je krater Gejl i pronašao minerale formirane u svežoj vodi koji nagoveštavaju da je jezero na Marsu sadržalo vodu niskog saliniteta i neutralnog pH, odnosno elemente pogodne za život, piše danas "Gardijan".
U ogromnom krateru blizu severnih ravnica Marsa nekada se nalazilo staro jezero u kome je mogao postojati mikrobiološki život, tvrde NASA naučnici. Jezero je postojalo više od 100.000 godina na dnu kratera Gejl, koji je formiran kada je meteor pogodio tu planetu pre oko 3,7 milijardi godina.
Rezultati analiza uzoraka stena, koje je uradio "Kjuriositi", otkrili su prisustvo minerala gline koji su formirani u vodi i peščane stene koje je donela rečna voda koja je curila u jezero.
- Prisustvo ovih materijala nam govori da je voda verovatno bila sveža, što znači da je bila mnogo pogodnija za mikrobiološki život. Te stene su slične onima koje bismo pronašli kada bismo šetali duž obale Dorseta ili Devona - kaže geolog sa Kraljevskog koledža u Londonu i član naučnog tima "Kjuriositi" Sandžev Gupta.
NASA tim nije siguran koliko je jezero bilo duboko ili široko, ali pretpostavljaju da je bilo dovoljno duboko da ne presušuje periodično, jer bi to ostavilo tragove pukotina u uzorcima stena.
Rover "Kjuriositi", vredan 2,5 milijardi dolara, sleteo je na Mars u avgustu 2012. godine sa zadatkom da istraži da li su na crvenoj planeti nekada postojali uslovi za život.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.