Na svetu ukupno ima 171.300 tona zlata!
Već vekovima zlato se smatra najvrednijim metalom i jednom od najsigurnijih investicija u kriznim vremenima, ali je njegova količina na Zemlji ipak ograničena.
Kada bi neko uspeo da se dokopa sveg zlata na svetu i istopi ga u jednu zlatnu kocku, koje bi veličine ona bila? Sotitne kubnih metara, možda čak i hiljade? Zapravo, verovatno ne bi bila ni blizu toga.
Voren Bafet, jedan od najbogatijih investitora na svetu, kaže kako bi ukupna količina zlata na svetu - iznad površine zemlje - stala u kocku strana dužine samo 20 metara.
Cifra koju koriste investitori širom sveta dolazi iz kompanije "Tomson Rojters GFMS", koja sprovodi godišnje istraživanje zaliha zlata širom sveta.
Prema njihovim najskorijim istraživanjima, na svetu postoji 171.300 tona zlata - što se gotovo idealno uklapa u proporcije kocke koju je Bafet zamislio: kocka napravljena od 171.300 tona zlata bi imala stranu dužine oko 20,7 metara.
Ali ne slažu se svi sa procenama kompanije "Tomson Rojters". Druge procene variraju od 155.244 tone, tek nešto manje od njihove cifre, do skoro 16 puta više: 2,5 miliona tona.
Ako je ova veća cifra tačna, od sveg zlata na svetu mogla bi se napraviti kocka strana dužine 50 metara ili na primer jedan veliki zlatni stub visine 159 metara.
Procenjuje se da je do 1492. godine, kada je Kolumbo zaplovio ka Americi, ekstrahovano oko 12.780 tona zlata.
Ali Džejms Turk, osnivač kompanije "Gold Money" i investitor koji je proučavao istraživanja iz ove oblasti, ove cifre smatra nizom precenjenih procena.
On veruje da su primitivne tehnike iskopavanja zlata, u upotrebi sve do srednjeg veka, omogućavale mnogo manje količine finalnog proizvoda, te i da je shodno tome realna cifra iznosila samo 297 tona.
Turkova procena ukupne količine zlata na svetu iznosi 155.244 tone, što je oko deset odsto manje of procene kompanije "Tomson Rojters".
Ipak, veliki broj stručnjaka smatra kako je ova cifra previše mala. Na primer, samo Tutankamonov kovčeg sadrži 1,5 tona zlata, a veliki broj grobnica je otvoren i pokraden pre nego što su istoričari stigli da o njihovim bogatstvima naprave bilo kakav spisak.
Stručnjaci, takođe, ukazuju i na činjenicu da Kina ne otkriva tačne cifre o tome koliko zlata poseduje i koliko iskopa svake godine. Štaviše, u nekim zemljama poput Kolumbije postoji i dosta ilegalnog iskopavanja.
Prema procenama organizacije "Gold Standard Institute", kada bi ispraznili sve banke i sve kutije za nakit, našli bi ne manje od 2,5 miliona tona zlata, iako je ovu brojku teško podupreti dokazima.
(Telegraf.rs / Izvor: National Geographic)
Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djordje
Hahaha kako oni mogu da znaju dal ja imam tonu u kuci ako nisam prijavio,cisto proseravanje...
Podelite komentar
vlada
Gluposti
Podelite komentar
dzo
Eh , dobro bi doslo koje kilo
Podelite komentar