Evo kako je izgledao AUSTRIJSKI BEOGRAD PRE TAČNO 300 GODINA za vreme habzburške Kraljevine Srbije (FOTO)

  • 9

Kraljevina Srbija postojala je i u XVIII veku, u periodu 1718-1739. godine, kada je srpski kralj bio sveti rimski car, kralj Ugarske i Češke te nadvojvoda Austrije - Karlo VI Habzburški.

Stvorena je tokom austrijskog antiosmanlijskog oslobađanja Srednje i Jugoistočne Evrope a nakon razbijanja Opsade Beča, zahvaljujući naporima Kuće Habzburg i srpskih dobrovoljaca koji su Tursku nakon oslobođanja Beograda leta 1717. godine doveli pred svršen čin Požarevačkim mirom. Posle 250 godina tišine napokon su tada dolinom Morave zazvonila zvona naših crkava.

Sveti rimski car Karlo VI, nadvojvoda Austrije kao Karlo III Habzburški. Bio je i kralj Srbije u periodu 1718-1739. Foto: Wikipedia/Web Gallery of Art Sveti rimski car Karlo VI, nadvojvoda Austrije kao Karlo III Habzburški. Bio je i kralj Srbije u periodu 1718-1739. Foto: Wikipedia/Web Gallery of Art

Kraljevstvom su upravljali guverneri, a bila je podeljena na 15 provizorata koji su bili podeljeni na knežine.

Provizori su vladali uz pomoć župana i dva do tri ibrajtera, knežinama su vladali oborknezovi, a varošima i selima knezovi. Titula oborkneza, koju nalazimo među našim najvišim uglednicima tokom Prvog srpskog ustanka, vodi poreklo upravo iz tog perioda: "obor" dolazi od nemačke reči "ober", što znači "nad, iznad".

Habzburška Kraljevina Srbija 1718-1739. godine. Foto: Wikimedia Commons/heritage-history.com Habzburška Kraljevina Srbija 1718-1739. godine. Foto: Wikimedia Commons/heritage-history.com

Sedište kraljevstva je bilo u Beogradu koji je bio podeljen na srpsku i nemačku opštinu; Srbi su imali svoj zbor uglednika i opštinski odbor sa knezom. U Beogradu su bili smešteni grenadiri i pešadija, uz tri konjičke divizije u Šapcu, Valjevu, Rudniku i Jagodini. Srpska milicija je bila organizovana u petnaest kapetanata, na čelu sa oborkapetanima Vukom Isakovićem (glavnim protagonistom "Seoba" Miloša Crnjanskog) i Stanišom Markovićem Mlatišumom; postojalo je i trinaest regularnih hajdučkih četa pod habzburškom kontrolom.

Austrijanci su nam ostavili obnovljenu Beogradsku tvrđavu, kapiju Princa Eugena na Donjem Kalemegdanu, ali i najstariju zgradu u Beogradu koja se nalazi na samom početku Dušanove ulice na Dorćolu.

Beograd 1717. godine nakon austrijskog oslobađanja, a godinu dana pre Požarevačkog mira kojim je stvorena habzburška Kraljevina Srbija. Foto: Wikimedia Commons/Andreas F. Borchert Beograd 1717. godine nakon austrijskog oslobađanja, a godinu dana pre Požarevačkog mira kojim je stvorena habzburška Kraljevina Srbija. Foto: Wikimedia Commons/Andreas F. Borchert

Kraljevina Srbija je propala kada su Osmanlije ratom uspele da povrate izgubljene teritorije južno od Save i Dunava, ali je tokom Kočine krajine 1788-1792. došlo do kratkotrajne obnove habzburške vlasti u Moravskoj Srbiji.

Inače, mit o pet stoleća dugom ropstvu pod Turcima počeo je da se ruši silom proste matematike, te sada veliki broj ljudi shvata da je ropstvo zapravo trajalo 350 godina. Habzburška Srbija u dva navrata tu cifru dodatno snižava za 25 godina.

(Telegraf.rs)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • NAPOLEON

    2. jul 2017 | 10:10

    Proslost pretace buducnost!Divan text,bitno je da se ne zaboravi...

  • BASA

    2. jul 2017 | 21:58

    Predivan tekst ! I onda i sada slike pokazuju koliko je Beograd lep grad i na lepom mestu !

  • Kami

    2. jul 2017 | 18:48

    Malo li je, 350god!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA