OVO JE CARSKO SELO: Fašisti su ga opustošili i zapalili u ratu, a sada je simbol procvata i preoporoda Rusije (FOTO) (VIDEO)
Katarinina palata sadrži brojne povezane prostorije koje odišu luksuzom, od bogatih parketa, svilom prekrivenih zidova, do oslikanih i pozlaćenih plafona
Državni muzej "Carsko selo" je čuveni muzej i spomenik svetske arhitekture i umetnosti hortikulture, nalazi se u predgrađu Sankt Peterburga. Carsko selo je veliki reformator Petar Prvi poklonio svojoj supruzi Jekaterini Prvoj poklon u čast rođenja ćerke - buduće carice Jelisavete. Ono je tokom Drugog svetskog rata bilo skoro potpuno uništeno, ali su ipak uspeli da mu povrate stari sjaj.
Carsko selo je rezidencija, a takvih rezidencija je bilo vrlo malo i ono predstavlja enciklopediju ruske arhitekture i ruske pejzažne arhitekture. A njegovi parkovi su uzori pejzaža raznih perioda, a nastalo je u 18. veku i bilo je mesto gde je povremeno boravila ruska carska porodica.
Posebno je poznato po svojoj impresivnoj baroknoj palati, letnjoj rezidenciji carice Katarine Velike, gde je ona često boravila, kao i okruženju sa velikim vrtovima i uređenim parkovima.
Originalnu palatu koju je Petar Veliki poklonio svojoj supruzi Katarini I srušila je njihova kćerka carica Katarina Velika, koja je na tom mestu, uz pomoć arhitekte Bartolomeja Rastrelija, izgradila i srušila još dve palate jer joj se nisu dopadale. Sadašnja palata je četvrta po redu sagrađena na tom mestu, prenosi artnit.net.
Raskošna carska palata je izgrađena 1717. godine po nacrtu čuvenog italijanskog arhitekte Bartolomeja Rastrelija, koji je kasnije dizajnirao Zimski dvorac u Sankt Peterburgu.
Katarinina palata sadrži brojne povezane prostorije koje odišu luksuzom, od bogatih parketa, svilom prekrivenih zidova, do oslikanih i pozlaćenih plafona. Skoro sve prostorije su ukrašene bogatim draguljima i vrednim umetničkim delima. Na nekima su prikazane ruske vojne pobede i dostignuća u nauci i umetnosti. Dosta je korišćeno zlato za ukrašavanje duboreza, nameštaja i drugih detalja.
Impresivna je i velika dvorana za balove oivičena sa dva nivoa prozora sa prošaranim ogledalima, slično kao Versajska sala sa ogledalima. Kada sunce sija dvorana blista sa refleksijama ogledala. Bila je savršena za balove tokom letnjih noći i belih petrogradskih noći.
Odmah pored ulaza u palatu, nalazi se Licej, elitna škola iz XIX veka gde je studirao poznati ruski pesnik Aleksandar Sergejevič Puškin i mnoge druge poznate ruske ličnosti.
Palata je okružena parkom čiji su ukras mnogobrojne statue. Posebno se ističe čudesna statua Devojke sa razbijenim krčagom, prenosi artnit.net.
Veoma je zanimljiv mermerni most preko ribnjaka, i "piramida" gde je Katarina Velika sahranjivala svoje omiljene pse. Paviljon na ostrvu je izgrađen za muzičare koji su bili u pratnji na kraljevskim izletima brodom na jezeru.
Čak su i boljševici, koji su došli na vlast posle revolucije 1917. godine, shvatali umetničku vrednost Carskog Sela i ovde je bio otvoren muzej, prenosi Glas Moskve.
Ipak, velika katastrofa zadesila je ovaj muzej tokom Drugog svetskog rata, kada su fašisti zauzeli muzej, opustošili i uništili sve što su mogli. Spalili su i drveće i minirali celo mesto. To u istoriji ostaje upamćeno kao najveće varvarstvo fašista.
Početkom septembra 1941. godine započela je okupacija tadašnjeg Lenjingrada i svih okolnih mesta, a 15. septembra dolazi do prvog artiljerijskog bombardovanja dvorca koje je izbilo prozore, oštetilo zidove kao i dve prostorije. Od tada pa do kraja rata sprovodilo se stalno bombardovanje cele okoline, a kao posledica uništeno je svih pedeset sedam prostorija u dvorcu.
Tek u njih 16 pronađeni su fragmenti originalnih enterijera, što je pripomoglo u njihovoj rekonstrukciji i biranju materijala, dok su druge prostorije uništene. Ono što je i ostalo sačuvano, izgorelo je u velikom požaru nakon oslobođenja dvorca od fašista početkom februara 1944. godine.
Deo kolekcije slika i nameštaja poslato je za Novosibirsk i Sarapul, no zbog veličine ili kompleksnosti rastavljanja i manjka stručnjaka dosta je toga ostalo u dvorcu na nemilost okupatora, prenosi ffzg.unizg.hr.
Zanimljiv je opšti pristup kulturi i umetninama u ratnim vremenima. Tako je Treći Rajh imao odeljenje sa posebnom namenom, iz kojeg su slali stručnjake i istoričare umetnosti na teren odmah nakon zauzeća određenog grada kako bi utvrdili zatečeno stanje, vrednost umetnina i konfiskovali ono što su smatrali potrebnim.
Restauratori i građevinari, koji su došli ovamo odmah posle oslobođenja, izveli su nezamislivo složene radove i Carsko selo je ušlo u istoriju 20. veka kao simbol preporoda Rusije.
Što se tiče početaka rekonstrukcijsko-restauratoskih zahvata na dvorcu, oni započinju već u zimu 1944. godine, odmah nakon oslobođenja od fašista. Dvorac je prvo očišćen od nakupljenog smeća i preostalih bombi, koje su težile i do tonu, pa je postavljeno privremeno skrovište i prozori kako bi se sprečilo dalje propadanje usled hladne zime.
Loše izvođenje prvih zahvata samo je doprinelo propadanje dvorca u posleratnim godinama. U isto su vreme zaposleni i stručnjaci krenuli u prikupljanje razgrabljenog inventara i arhivske dokumentacije za njegovu obnovu na lokalitetima Lenjingradske oblasti, pribaltičkih zemalja, Poljske i Nemačke.
Stvarna obnova započinje tek 1957. godine, kada se konačno rešilo pitanje uprave i finansiranja, pa iz ruku Uprave ratne mornarice prelazi pod okrilje Ministarstva kulture, prenosi ffzg.unizg.hr.
Već 1980. godine obnovljen je celi niz paradnih prostorija severnog dela, a nakon četrnaest godina dovršena je i Velika dvorana. Početkom 2000-ih kreće se u obnovu najzahtevnijih prostorija, predsoblja i privatnih odaja Katarine Velike.
Danas se Carsko selo nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine i svakodnevno ga posećuje veliki broj turista.
Pogledajte snimke:
(Telegraf.rs)
Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dejan
Zlobnim Nemcima treba odgovoriti istom merom . Sada treba opustošiti i opljačkai nešto slično u Nemačkoj.
Podelite komentar
jovan
Da sam ja bio neko ko se pita 1945 dok ne plate do poslednje marke ili eura oštete ne bi im dao da dignu glavu i to sve sa kamatom i dan danas bi izdvajali pare za ratnu oštetu i agresiju.
Podelite komentar
dragan
Zasto ga komunisti i drug staljin nisu obnovili posle rata nego se cekalo oslobodjenje od komunizma i tek 2000 pocinje ozbiljna obnova.Nemacka je do temelja srusena 1945. bombardovanjem i saveznika i Rusije i odmah su posle pokajanja za zlocine raskrstili sa fasizmom i krenuli u obnovu zemlje.Zasto im tada nisu trazili odstetu i pomoc, verovatno zato sto su bili saveznici na pocetku rata.
Podelite komentar