POD TURCIMA SMO BILI 345 GODINA: Top 5 stvari o istoriji Srba koje niste znali! (FOTO)

  • 40

1. Srpsko ime se prvi put pominje u 15. veku pre nove ere

Premda je predmet spora kada se Srbi prvi put pominju kao narod, prvo pominjanje srpskog imena nije. Ime koje Srbi često koriste da imenuju velikog patriotu "Srbenda" pominje se u najstarijem delu svetske književnosti (tada usmene) "Rg Vedi", zbirci verskih himni Indo-Arijevaca.

U VIII mandali ovog dela, čija se starost (mada za razliku od ostalih mandala otežano) smešta u period između 12. i 15. veka pre nove ere, u 32. himni posvećenoj bogu gromovniku Indri, u drugom stihu, Srbinda je neprijatelj moćnog Indre (prikazanog na hinduističkoj slici gore), koga ovaj zajedno sa Piprom ubija i pušta niz vodu. Ko je tačno Srbinda, ne zna se, a stoga ni kontekst ovog stiha. Takođe, nejasno je i to kakva je povezanost Srbinde i Srba kao naroda i da li je uopšte ima (ogroman broj sanskritizama u srpskom jeziku sugeriše na to da neka, možda i krupna, veza postoji), ali etimološko poreklo reči "Srbin" i "Srbinda" je nesumnjivo isto, pa je ovo nedvojbeno prvo pominjanje srpskog imena u istoriji.

2. Prvi srpski kralj nije bio Stefan Prvovenčani

Često kažemo da je prvi srpski kralj bio Stefan Prvovenčani, drugi sin Stefana Nemanje. Međutim, to jednostavno nije tačno.

Prvi Srbin koji je krunisan za kralja bio je predak Stefana Prvovenčanog, kralj Mihailo Vojisavljević, gospodar Duklje, koji je prvi nakon pogibije kneza Časlava Klonimirovića objedinio srpske zemlje od Cetine do Skadra i od reke Bosne do Beograda. Mihailo je uspevao da prodre sve do Drača, i da protiv Bugara i Vizantije ratuje delimično uspešno. Njegov sin Konstantin Bodin bio je proglašen i za cara Bugarske.

Poznat je po svom portretu u crkvi Svetog Mihaila u Stonu, koji je jedini sačuvani prikaz srpskih vladara iz prednemanjićke epohe (slika gore).

Uzdizanje kralja Stefana, a ignorisanje Mihaila obično se objašnjava činjenicom da je potonji bio blizak Rimu i da je kršten po zapadnom obredu, ali je to posledica kasnijeg načina razmišljanja i preuveličavanja nečega što je u osnovi u tom vremenu bilo versko-političko, a ne etničko pitanje, ignorišući pritom činjenicu da je i kralj Stefan svoju krunu primio iz Rima.

3. Srbi su i pre Seoba živeli u današnjoj Vojvodini

Srbi na teritoriji Vojvodine bili su deo starosedelačkog slovenskog stanovništva (posebno u Sremu), a veći broj Srba počinje da se naseljava na to područje počevši od 14. veka. Pre početka turskog osvajanja ovog dela Panonije, Srbi su činili gotovo polovinu stanovništva.

Srpske vladarske kuće podizale su mnoge zadužbine na teritoriji današnje Vojvodine, među kojima se posebno ističu manastiri Kusić i Senđurađ, čiji su ktitori bili Brankovići u 15. veku.

Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru dogodilo se nakon što su Srbi u Banatu digli veliki ustanak i njegov lik stavili na ratni barjak - 100 godina pre Velikih seoba.

Sedamdesetak godina pre Banatskog ustanka, kratkotrajno je tom teritorijom vladao samozvani srpski car Jovan Nenad, čija se država dve godine prostirala na celoj teritoriji današnje Bačke, većim delom severnog Banata i današnjom južnom Mađarskom.

4. Pod Turcima smo robovali 345 godina - ne 500

Ovo je jedna od najčešće ponavljanih neistina o istoriji Srba iako je nju neverovatno lako razvejati - dovoljno je samo znanje matematike iz drugog razreda osnovne škole i istorije iz sedmog.

Premda je ta godina bila od velikog značaja, 1389. nismo pali pod Turke. U decenijama nakon Kosovske bitke, Srbija je, premda jedno vreme vazal Osmanlija, bila nezavisni entitet, ništa manje nego što je to danas, i pod Turke je pala 1459. godine, osmanskim zauzimanjem Smedereva.

Za sve vreme robovanja Srbi su dizali ustanke, a dali su i najveći doprinos oslobođenju 1718. godine, kada su Austrijanci oslobodili Beograd i današnju Šumadiju i vaspostavili Kraljevinu Srbiju sa habsburškim monarhom kao suverenom (Otomani su ponovo osvojili tu teritoriju 1739.), ali je onaj koji je de fakto doneo slobodu Moravskoj Srbiji ostao poznat kao "prvi" 1804. godine (sa kratkotrajnim padom između 1812-1815).

Prosta matematika: 1804 - 1459 = 345.

Kao i obično, Srbi su megalomani i idu u svaku krajnost, čak i kada sebe treba ocrniti, pa tako pod padom vidimo 1389. godinu, a pod oslobođenjem formalno tursko napuštanje tvrđava 1867.

5. Srbija je prva evropska zemlja posle Francuske koja je ukinula feudalizam!

Razlog zašto se Prvi srpski ustanak često naziva i "revolucijom" jeste radikalna promena uređenja. Na oslobođenoj teritoriji ukinuti su svi feudalni odnosi, a srpski seljak postao je vlasnik svoje zemlje.

Ovakav razvoj nije usamljeni slučaj. Kada je 1835. godine izglasan Sretenjski ustav, toliko liberalan i demokratičan za svoje vreme da je (sada visokodemokratska) Austrija sa ostalim silama zahtevala njegovo hitno ukidanje, ruski ambasador ga je nazvao "francuskim rasadom u balkanskoj šumi".

(Telegraf.rs)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Аğa

    15. jul 2012 | 21:21

    Prebacıте ово у ћирилицу, да Хрвати не прочитају, пашће у бедастоћу.

  • Boban

    15. jul 2012 | 22:26

    Stavke pod brojevima 2, 3 i 5 su apsolutno tačne i neosporne. Jedino bih dodao jednu malu digresiju na tvrdnju iznetu u stavci br. 2, odnosno da kralj Mihajlo Vojislavljević nije ostao sačuvan u svesti ljudi kao prvi kralj samo zbog svoje bliskosti sa Rimom, već je na to veliki uticaj imao i kult dinastije Nemanjića koji je ostavio dubok trag u našoj istoriji na veliku štetu predhodnih vremena. (gotovo sve što znamo o našoj istoriji pre Nemanjića potiče, uz par domaćih izuzetaka, iz stranih izvora, mahom vizantijskih) Međutim stavka br. 1 je apsurdnna jer se bazira iskljucivo na morfološkoj sličnosti dve reči i kao takva se ne sme uzeti kao istorijska činjenica. U tom smislu zaključak koji je iznesen zvuči kao nešto što bi napisao Jovan I. Deretić, a ne ozbiljan istraživač. Stavka br. 4 je delimično tačna. Tačno je da je jedan deo Srbije zaista bio pod Turcima 345 godina, ali šta je sa današnjom južnom Srbijom? Podsetimo se da su predeli današnje jugoistočne Srbije (oblasti oko Niša, Vranja, Leskovca i Pirota) pali pod Turke još 1386. godine nakon navodne bitke kod Pločnika, a oslobođeni tek 1878, dakle bili su u sastavu Turske punih 492 godine. Oblasti Kosova, Metohije i Raške padali su postepeno u periodu od 1389. do 1427. a oslobodjeni su tek 1912, dakle bili su približno isto godina u sastavu Turske kao i navedeni predeli u jugoistočnoj Srbiji dakle nešto manje od 500 godina (za navedene oblasti se može navesti konkretan datum pada, jer su one osvajane zaista postepeno, pa bi ovaj komentar izgubio smisao u zaista dugom navođenju velikog broja mesta i datuma njihovog pada, ali možemo slobodno reći da su ove oblasti bile pod Turcima oko 475. godina). Naime cifra od 500 godina je u stvari aritmetička sredina,a ne proizvod "srpske megalomanije". Kako se ta cifra prvi put javila u periodu oko Prvog balkanskog rata, u nju su bili uračunati i datumi pada Makedonije, koja je padala postepeno u periodu nakon Maričke bitke 1371 (najveći deo) do sloma Vuka Brankovića 1396. a oslobođena je kao što znamo 1912, tako da je najveći deo Makedonije pod Turcima proveo čitavu 541 godinu. Dakle, ako izvučemo sada mi aritmetičku sredinu navedenih brojeva (345+492+475+541) dobijamo cifru od 463 godine. Zamolio bih samo da se ovaj broj uzme sa dozom rezerve, jer je dobijen na brzinu bez nekog detaljnog proveravanja! To naravno nije 500, ali je daleko bliže tom stereotipnom broju od tvrdnje da je Turska vladavina trajala samo 345 godina.

  • asambair

    10. januar 2017 | 21:42

    Pa zar su samo Smederevo i Beograd Srbija?, Zar se ne racuna oslobadjanje cele teritorije danasnje drzave? Kako se onda moja baka seca turaka sa sabljama oko struka koja je rodjena 1905-te (umrla 1992) godine u okolini Vranja. Sta vi to pisete, jel`o "beogradskom pasaluku"? Ja sam srbin i zivim u Vranju koje je oslobodjeno od turaka 1878 god.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA