Gavrilo Princip je bio okovan u mračnoj i ledenoj tamnici broj 1: Srbi ne znaju za ćeliju gde je umro, a tamo mogu da uđu za džabe (FOTO)
Turisti iz Srbije koji posećuju Češku najčešće obiđu Prag i Karlove Vari, probaju pivo, svrate i do obližnjeg Drezdena u Nemačkoj, ali ne i do Terezina. Tamo je tamnica u kojoj je poslednje dane proveo Gavrilo Princip, član organizacije Mlada Bosna i izvršilac atentata na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda.
OVO je beogradska kafana iz koje je GAVRILO PRINCIP krenuo u atentat na FRANCA FERDINANDA! (VIDEO)
Tvrđava Terezin nalazi se na pola puta između Praga i Drezdena. U Terezin su u decembru 1914. godine prebačeni zaverenici i pripadnici "Mlade Bosne" Gavrilo Princip, Trifko Grabež i Nedeljko Čabrinović, učesnici u Sarajevskom atentatu, kada je na Vidovdan, 28. juna 1914. godine u Sarajevu ubijen austrougarski prestolonaslednik Franc Ferdinand. Terezin je tada bio u sastavu Austrougarske monarhije.
- Princip je preživeo četiri godine u najtežim uslovima, bio je okovan u mračnoj i ledenoj tamnici broj jedan. Dobijao je hranu veoma retko, a bio je veoma bolestan od tuberkuloze. Nije smeo da komunicira sa drugim zatvorenicima - priča Dejan Senćanski za Blic, jedan od retkih turističkih vodiča iz Srbije koji vodi turiste u Terezin.
- Pred smrt je bio živi leš od 30 kilograma. Umro je 28. aprila 1918. godine, samo sedam meseci pre nego se je ostvarila njegova vizija o rođenju Jugoslavije, za koju je dao život - priča Dejan Senćanski.
Veoma mali broj naših turista svraća da obiđe ovaj istorijski spomenik, tvrđavu iz doba Marije Terezije.
- Šteta je da naši ljudi koji dođu u Češku ne posete ćeliju u Terezinu, u kojoj je Gavrilo Princip robijao četiri godine. Princip je bio borac za slobodu i obeležio je našu istoriju - priča Senćanski.
On dodaje da gotovo svi naši turisti koji dolaze u Prag iskoriste priliku i odu do Drezdena, ali im se, iako je Terezin na putu između češke prestonice i nemačkog grada, ne nudi da posete mesto na kom je tamnovao i skončao Gavrilo Princip.
- To pokazuje kakav odnos imamo prema našoj istoriji. Česi ne smatraju da je Princip bio terorista. Veoma ga poštuju, a da je tako, govori i podatak da u Terezinu postoji Ulica Gavrila Principa - objašnjava on.
Srpski turisti koji dođu u Terezin veoma su toplo primljeni, nastavlja Senćanski, i najčešće mogu bez plaćene ulaznice da posete Principovu ćeliju.
- Terezin je jako posećen, dolazi mnogo turista iz celog sveta. Privlači ih činjenica da je u toku Drugog svetskog ratu tu bio koncentracioni logor za Jevreje i da je neke od njih spasao Oskar Šindler, o kome je Spilberg snimio čuveni film “Šindlerova lista”. Kad je nedavno moja grupa stigla u Terezin, žena koja je lokalni vodič bila je oduševljena. Rekla nam je da možemo besplatno da obiđemo Principovu ćeliju pošto smo Srbi. I da neće da nam priča o Principu jer bolje znamo o tome ko je bio on - veli on.
Koliko Česi poštuju Gavrila Principa, govori i podatak da je jedan od njih napravio skicu groba u kome je Princip tajno sahranjen.
- Našim ljudima obavezno ispričam i da je Princip sahranjen noću u neobeleženom grobu na mesnom katoličkom groblju. Sahranila su ga četvorica austrougarskih vojnika, koji su dali zavet da će ćutati o tome gde je grob. Međutim, jedan od njih, Čeh František Lebl je posle rata stavio češku zastavu na grob. Principovi posmrtni ostaci su preneti u Sarajevo 1920. godine, gde se i danas nalaze - kaže Dejan Senćanski.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cibi
Ziveo junace.
Podelite komentar
Goxy
Neka mu je vecna slava.Junacina
Podelite komentar
Kaja
Lutaćemo po Beču hodati po dvoru plašiti gospodu.
Podelite komentar