Danas je Dan mrmota: Glavni konkurent mečke Božane izašao iz jazbine, evo koliko će zima još trajati (FOTO) (VIDEO)
Evropljani su pratili šemu hibernacije životinja, kako bi predviđali vreme. Neki su pratili ponašanje medveda (što je slučaj i u Srbiji, gde se 15. februara čeka izlazak mečke Božane), neki jazavaca (Englezi), a neki mrmota
Svakog 2. februara veliki broj ljudi posećuje Goblesrs Nob u Panksatoniju (Pensilvanija) kako bi posmatrali izlazak mrmota iz jazbine. Već znate: ako vidi svoju senku, zima će trajati još šest nedelja. Međutim, ako je ne bude ugledao, proleće samo što nije. Na ovogodišnjoj manifetaciji mrmot Fil je "jasno video" svoju senku i predvideo da će zima trajati još neko vreme.
ZIMA ĆE TRAJATI JOŠ ŠEST NEDELJA: Čuveni mrmot Fil "rekao" svoju prognozu (VIDEO)
Istina je da mrmoti nisu nikakvi meteorolozi, a Panksatoni Fil, kakvo ime tradicionalno nosi ovaj primerak, pogodi prognozu u samo 39 odsto slučajeva. Kako je onda nastao Dan mrmota?
Naime, kalendarski smo tačno na pola puta između zimske kratkodnevice i prolećne ravnodnevice, a pagani su taj period slavili festivalom svetlosti kojim su prizivali dolazak proleća, prenosi rd.com.
Srednjevekovni hrišćani su modifikovali festival i delili sveće međusobno, a u ovom periodu obeležavali su 40 dana posle Božića i kraj perioda u kom je po jevrejskoj tradiciji majka (u ovom slučaju Bogorodica) nečista nakon porođaja.
Njoj je posle ovog perioda ponovo dozvoljen ulazak u hram, pa se 2. februar (u pravoslavnoj tradiciji koja se zasniva na upotrebi julijanskog kalendara, reč je o Sretenju, koje se obeležava 15. februara) smatra danom kad je mladi Isus prvi put ušao u hram.
StormWarn: We're here in Punxsutawney for #GroundhogDay! Follow along with us for #Phil's big reveal later this mo… pic.twitter.com/bleSTNpB93
— StormWarn Weather (@MRstormwarn) February 2, 2017
Uz sve to, Evropljani su pratili šemu hibernacije životinja, kako bi predviđali vreme. Neki su pratili ponašanje medveda (što je slučaj i u Srbiji, gde se 15. februara čeka izlazak mečke Božane), neki jazavaca (Englezi), a neki mrmota.
Nemci, koji su posmatrali izlazak jazavaca iz zimskog sna, doneli su običaj ove vremenske prognoze u SAD, a pensilvanijski potomci Holanđana zamenili su ih mrmotima, verovatno zato što su te životinje bile vrlo rasprostranjene na ovom području.
Praćenje izlaska mrmota Panksatoni Fila postalo je društveni događaj 1887. i od tada su mnogi pronašli svoje maskote za dočekivanje proleća.
StormWarn: We're here in Punxsutawney for #GroundhogDay! Follow along with us for #Phil's big reveal later this mo… pic.twitter.com/bleSTNpB93
— StormWarn Weather (@MRstormwarn) February 2, 2017
Pogledajte kako je to izgledalo prošle godine:
Pogledajte video:
(Telegraf.rs)
Video: Zove se Skautavo prase i mnooogo je strašan: Najpoznatiji nilski konj na svetu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Piksi
Nezna ni Vučić do kada ce trajati zima ,a ne tamo neki mrmot...
Podelite komentar
mama
Nikakav dan mrmota mi slavimo Sretenje i to se tako kod nas zove i zna se kad je. 15.2.
Podelite komentar