CAR DULE I KRALJ DŽONI: Kakvi bi bili nadimci srpskih vladara da su danas živi (FOTO)

 
  • 1

Kneza Lazara bismo zvali Laza ili Laki, cara Dušana - Dule, kralja Uroša I Hrapavog bismo od milja zvali Urke ili Uki kada hoćemo da mu tepamo, Kraljević Marko bi bio Mare, knjaz Danilo bi bio Dača ili Čode, a kralj Nikola - Nidža ili Džoni. Kralj Aleksandar bi naravno bio kralj Aca

Da li vam je ikada palo na pamet da istorijskim ličnostima iz naše prošlosti nataknete nadimke koje "od milja" dajete svojim prijateljima i rodbini, na bazi njihovih imena? Znate ono, neko se zove Radovan, a svi ga zovu Raša? Ili se neko zove Dragan i svi ga zovu Gagi?

Nikada vam to nije palo na pamet? Nama jeste.

Letopis popa Dukljanina pominje Svevlada, Selimira, Vladina i Ratimira, potom Višeslava, Radoslava, Prosigoja, Vlastimira, Mutimira, Pribislava, Petra Gojnikovića, Pavla Branovića, Zaharija Pribisavljevića i mnoge druge. Svi su oni potomci Nepoznatog kneza (možda Svevlada ili Selimira) koji je Srbe, po zvaničnoj istoriji, doveo na Balkan (postoji mogućnost, vrlo otvorena, da su i Nemanjići bočna grana te dinastije koju istoriografija naziva Vlastimirovićima ili Višeslavićima).

Njih ćemo u ovom tekstu ignorisati pošto su njihova imena većinom toliko arhanična da su ispadanjem iz upotrebe prestali da se koriste i nadimci "od milja" za njih vezani (osim što bi Mutimir mogao da bude Muta), ako su uopšte i postojali (mada vas ohrabrujemo da svojoj deci dajete njihova imena kako bi ona oživela).

Krenimo zato od X veka, preskačući sve manje poznate vladare (koji naravno zaslužuju da se njima posebno bavimo, ali ne ovom prilikom).

Poslednji Vlastimirović, car Časlav bačen u Savu od Ugara oko 950. godine. Foto: staresrpskeslike.com Poslednji Vlastimirović, car Časlav bačen u Savu od Ugara oko 950. godine. Foto: staresrpskeslike.com

Knez/car Časlav Klonimirović bi bio Čaki: knez Čaki.

Stefan Vojislav, knez Duklje, bio bi Voja: knez Voja.

Mihailo I, kralj Duklje i prvi Srbin sa kraljevskim zvanjem, bio bi Miki: kralj Miki.

Konstantin Bodin, Mihailov sin i kralj Duklje, bio bi Kole: kralj Kole.

Vukan, veliki župan Raške, bio bi Vule: veliki župan Vule.

Sastanak Stefana Nemanje sa Fridrihom Barbarosom u Nišu 1189. godine. Foto: staresrpskeslike.com Sastanak Stefana Nemanje sa Fridrihom Barbarosom u Nišu 1189. godine. Foto: staresrpskeslike.com

Stefan Nemanja bi bio Nemke: veliki župan Nemke.

Stefan Prvovenčani bi bio Stefke ili Stefa, kao i kasniji despot Stefan Lazarević: kralj Stefke, odnosno despot Stefke.

Kralj Radoslav bi bio Rade: kralj Rade.

Kralj Vladislav bi bio Vlada: kralj Vlada.

Kralja Uroša I i cara Uroša V prozvanog Nejaki, zvali bismo Urke ili Uki: kralj Urke odnosno car Uki.

Pobeda kralja Milutina nad Tatarima 1283. godine. Foto: staresrpskeslike.com Pobeda kralja Milutina nad Tatarima 1283. godine. Foto: staresrpskeslike.com

Kralja Dragutina bismo zvali Drakče: kralj Drakče.

Kralju Milutinu bismo dodelili nadimak Mića: kralj Mića.

Cara Dušana bismo nazivali Dule: car Dule.

Kralja Vukašina iz Kuće Mrnjavčević bismo pak zvali Vule ili možda Vukša. Ili - Mrnjao. Kralj Vule.

Njegovog sina, kraljevića Marka, budućeg kralja kojeg je narod zapamtio kao Marka Kraljevića, zvali bismo svakako Mare ili Maki: kralj Mare ili kraljević Maki.

Knez Lazar na slici Đure Jakšića 1857-1858. godine. Foto: Wikimedia Commons/varvar.ru Knez Lazar na slici Đure Jakšića 1857-1858. godine. Foto: Wikimedia Commons/varvar.ru

Kneza Lazara iz Kuće Hrebeljanović bismo zvali Laza (kako mu se ponekad tepa i u narodnoj poeziji) ili Laki, ili Hrepke, po prezimenu, ko zna: neka bude knez Laki.

Despotu Đurađu Brankoviću bismo dodeli nadimak Đule, a nešto kasnijem Đorđu Brankoviću - Đole: despot Đule i despot Đole.

Samozvani srpski car Jovan Nenad, koji je nakon Mohačke bitke nakratko stvorio prilično obimnu i slobodnu srpsku državu u Banatu i Bačkoj, imao bi nadimak Jova: car Jova.

Karađorđe Petrović, budući Đorđe, svakako bi bio Đole: vožd Đole.

Miloš Obrenović bi, pak, imao nadimak Lošmi: knez Lošmi.

Kralj Petar I od Srbije, jedan od dva najvažnija čoveka u istoriji Kuće Karađorđević. Posle utemeljitelja naravno, Crnog Đorđa. Foto: Kuća kralja Petra I Kralj Petar I od Srbije, jedan od dva najvažnija čoveka u istoriji Kuće Karađorđević. Posle utemeljitelja naravno, Crnog Đorđa. Foto: Kuća kralja Petra I

Milan Obrenović bi verovatno bio Miki: kralj Miki.

Knez Aleksandar Karađorđević, kralj Aleksandar Obrenović i kralj Aleksandar Karađorđević bi se sasvim sigurno na ulici okretali svaki put kad neko kaže "Aco!": kralj Aca.

Knjaz Danilo bi bio Dača ili Čode: knjaz Dača ili knjaz Čode.

Kralj Nikola - Nidža ili Džoni: kralj Nidža ili kralj Džoni.

Sa druge strane, kralj Petar I je već za života prozvan Čika Pera tako da mu moramo smisliti neki novi nadimak. Neka bude Peks. Kralj Peks.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • čarls bronson

    20. mart 2017 | 00:25

    Cara Časlava Klonimirovića su možda zvali car Klonja .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA