SRBI IZGRADILI "ĐAVOLJU" SKUPŠTINU U MAKEDONIJI: "Zgrada je u formi pentagrama da bi Makedonija bila potčinjena Srbiji" (FOTO)
Skupština Makedonije, koja je tridesetih godina prošlog veka bila sedište srpske Vardarske banovine, oduvek je intrigirala javnost, okultiste, teoretičare zavera, simbolike arhitekture, ali i likovne umetnike.
DEVOJČICA JE LUTALA GRADOM SA UREZANIM PENTAGRAMIMA NA RUCI: Nije mogla da govori, meštani u šoku!
Sada se ponovo iz „naftalina“ vade tumačenja njenog izgleda, uz tvrdnju da ona u sebi krije veliku tajnu, a to se „dokazuje“ njenim izgledom iz ptičije perspektive, koji, kako smatra makedonki likovni umetnik Aleksandar Stankovski, podseća na pentagram. Odatle on vadi zaključak da je nekadašnja srpska vlast konstruisala političku instituciju u formi pentagrama, stavljenog u podčinjavajući položaj. Jedna strana tog pentagrama je, kaže, izlomljena, čime se nije dozvoljavala distibucija moći u odnosu na tadašnju moć Beograda.
Zatim, geografska postavljenost, gde je baza pentagrama okrenuta ka severu, a vrh ka jugu, ukazuje na njen satanistički kontekst, gde spiritualna, severna strana dobija inertnu i irelevantnu bazu pentagrama, a vrh teži ka realizaciji volje naroda i moći je okrenut ka jugu, što u hermetici ( nauci o tajnim stvarima i učenjima ) odražava materijalističku i telesnu stranu postojanja. Tako se, ocenjuje Stankovski, stvaraju robovi i podanici.
Pošto je, prema njegovoj tvrdnji, zgrada Skupštine – pentagram, koji je postavljen naopako, u satanističkom kotekstu, on predlaže da se ona pretvori u muzej, „koji bi preusmerio negativnu u pozitivnu energiju, čime bi počelo isceljivanje naših nacionalnih rana“, a da se sa druge strane izgradi nova Skupština, „čiji će temelji biti udareni u nezavisnoj Makedoniji“.
U postavljenosti makedonske Skupštine svojevrsnu simboliku vide i masoni.
- Zgrada je podignuta da bude sedište banske uprave, što znači inkarnaciju vlasti iz Beograda. Gledano odozgo, zgrada je u obliku petougla, što za slobodne zidare ima simbolični značaj. Ta forma se naziva „vatrena zvezda“ i smibolizira prelezak sa kalfe u majstorski stepen, napisao je Jovan Grigirski u knjizi „Masoni – Brevijar o Drevnom Bratstvu“.
Nasuprot raznim teorijama zavere, činjenica je da je objekat u kome je danas smeštena Skupština Makedonije koncipiran u modernom arhitektonskom jeziku tog vremena.
Naime, posle Oktobarske revolucije, veliki broj intelektualaca je napustio tadačnju carsku Rusiju, a dobar deo njih se usidrio u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, gde su dali značajan doprinos u razvoju nauke, obrazovanja, umetnosti.
Među njima je bilo i dosta arhitekata koji su umnogome uticali da Beograd i danas izgleda ovako lepo. Oni su ostavljali svoje tragove i u drugim gradovima tadašnje Kraljevine.
Među mnogim objavljenim konkursima za izgradnju javnih i administrativnih zgrada u Skoplju, koje se tada, shodno funkciji glavnog ekonomskog, društveno-političkog i kulturnog centra Vardarske banovine, intenzivno razvijalo, bio je i onaj iz 1930. godine za izgradnju Banske palate na Trgu oslobođenja, na kom je pobedio tandem Rusa iz Beograda: Viktor Lukomski i Ivan Rik, čiji je projekat sadržao elemente srednjovekovnog graditeljskog nasleđa, odnosno vizantijske crkovne arhitekture.
HOROR: Radnik ŽIV SAHRANJEN, Makedonija u šoku!
Ipak, sa izgradnjom se sačekalo do 1938. godine, kako bi se na projektu izvršile određene korekcije. Naime, čehoslovački arhitekta Vjecislav J. Hudak, koji je u tom periodu radio u Kraljevskoj banskoj upravi Vardarske banovine, izbrisao je tradicionalne elemente sa naznakom istorijske aluzije, čime je hteo da modernizuje izgled.
Objekat je koncipiran u modernom arhitektonskom jeziku tog vremena, sa specifičnim razigranim volumenom i prisustvom čistih fasadnih elemenata. U osnovi ima oblik petougla, u njegovoj unutrašnjosti je dvorište sa salom, dok su na fasadi primenjene dekoracije sa geometrijskim sadržajima.
Zgrada je bila svečano otvorena i puštena u upotrebu 1939. godine kao Upravna palata Vardarske banovine.
Zgrada je u katastrofalnom zemljotresu 1963. godine bila vidno oštećena, pa su bili preuzeti veliki zahvati za njeno saniranje i rekonstrukciju. Danas su u njoj smešteni Sobranje ( Skupština ) i Predsednik Republike Makedonije, a nedavno je završena i poslednja faza njene nadgradnje.
(Telegraf.rs)
Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mirča
Gluposti
Podelite komentar
Tutor
Ko bi rekao da je srpska, kako oni kažu, imperijalistička vlast toliko volela petokraku, mada ovo zdanje meni više liči na simbol vlasti pravih imperijalista, Pentagon.
Podelite komentar
livia
Mi Srbi smo naivan narod! Držiš guju u nedrima dok te ne ujede. Gradi zaostalu Makedoniju, pa se desio zemljotres, daj je podiži da preživi. A da ne pominjem Crnu Goru i Kosovo i Metohiju posle zemljotresa, pa naši roditelji i njihovi roditelji su od 1979 odvajali od mesečne plate odredjeni procenat za pomoć ugroženog naroda. Slovenci, Bosanci i Hrvati odvlačili fabrike iz Srbije kako bi popravljali regionalnu ekonomiju. Sve se to zaboravilo kako su muzli Srbiju. Sad je moderno pričati i pisati kako su ih Srbi godinama maltretirali, porobljavali, terorisali, utrkuju se ko će bolju reč da ispljune da bi nas ocrnili u svetu. I sad meni smeta kad ih Vučić naziva našim prijateljima. Kad će Srbi da se opamete?!?
Podelite komentar