NAJGORA EKOLOŠKA KATASTROFA U ISTORIJI: Samo prošle godine umrlo je više od 100.000 ljudi, a vlast je ćutala!
Prošle godine govorilo se o velikim požarima koji su harali Indonezijom, zbog čega su mnoge organizacije za zaštitu životne sredine upozoravale da se tamo događa najveća ekološka katastrofa našeg vremena.
Tokom avgusta i septembra 2015. godine požara je bilo toliko mnogo da je dim praktično prekrio celu Jugoistočnu Aziju, što se videlo i na satelitskim snimcima NASA-e, prenosi jutarnji.hr. Zbog dima su zatvarani aerodromi od Singapura do Filipina, a mnoge škole i javne ustanove u Indoneziji, Maleziji i Tajlandu nisu radile danima zbog velike koncentracije smoga u vazduhu.
Osim toga, vatra je unuštila ogromne šumske površine u Indoneziji i razorila krhki sistem flore i faune u tamošnjim džunglama, a zbog nagomilanog treseta na šumskom tlu u vazduh su ispuštene rekordne količine C02, u tolikoj meri da je Indonezija u jednom trenutku bila veći zagađivač vazduha nego kompletna industrija SAD-a.
Gardijan je danas objavio procenu naučnika sa uglednih univerziteta Harvard i Kolumbija, koji procenjuju da su prošlogodišnji požari odgovorni za 91 600 preuranjenih smrti osoba u Indoneziji i do 9 000 u susednom Singapuru i Maleziji. Razlog za toliki broj mrtvih nije u samom plamenu, nego u posledicama po zdravlje koje su nastale ubog izlaganja dimu i zagađenom vazduhu.
Do ove procene došli su pomoću kompleksnih proračuna, a reč je o pet hiljada puta većoj brojci od one koju su utvrdile indonezijske vlasti, čiji spisak umrilih od posledica požara stoji na uvredljivih 19 osoba.
- Ako se ništa ne promeni ubojiti plamen će i dalje uzimati ogroman broj žrtava. Propust da se reaguje biće jednak zločinu - rekao je za Gardijan član Grinpisa Iuiun Indradi.
Najgori deo cele priče leži u tome da su požari redom podmetnuti kako bi se ogromne šumske površine, koje sve leže na ugljen dioksidom bogatom tresetištu, "očistile" za velike plantaže palme. Vlasti u Indoneziji svesne su toga, ali prećutno odobravaju tu praksu (po nekim aktivistima čak i podstiču) jer je palmino ulje je jedan od najvećih izvoznih proizvoda te države.
Požari uglavnom besne zapadnim delom ostrva Sumatre i indonezijskim delom Bornea, a ponavljaju se iz godine u godinu.
U 2015. bili su najgori do sada zbog sušnog vremena izazvanog najgorim El Ninjom od 1997, a nevoljnost vlade da bilo što preduzme po tom pitanju znači da bi se mogli ponoviti i ove godine.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.