NAJVIŠA PRAVOSLAVNA CRKVA NA SVETU: Ruska je i na vrhu njenog zvonika nalazi se simbol Sankt Peterburga (FOTO)

  • 0
Petropavloski sabor, najstarija znamenitost Sankt Peterburga i najviša pravoslavna crkva na svetu. Foto: Wikimedia Commons/Oleksandr Samoylyk Petropavloski sabor, najstarija znamenitost Sankt Peterburga i najviša pravoslavna crkva na svetu. Foto: Wikimedia Commons/Oleksandr Samoylyk

Petropavlovski sabor je ruska pravoslavna crkva koja se nalazi unutar Petropavlovske tvrđave u Sankt Peterburgu, možda i najlepšem gradu na svetu.

U pitanju je najstarija znamenitost nekadašnje prestonice Ruske imperije, pošto su i sam hram i tvrđava na gradskom ostrvu Zajačiju sagrađeni od strane cara Petra Velikog u periodu između 1712-1733. godine. Njihov glavni arhitekta je bio Domeniko Trezini.

Šiljati zlatni vrh zvonika doseže visinu od 123 metra, i na njenom se vrhu nalazi anđeo koji drži krst (sam anđeo je jedan od najvažnijih simbola ovog grada).

Petropavloski sabor, najstarija znamenitost u Sankt Peterburgu i najviša pravoslavna crkva na svetu. Foto: Wikimedia Commons/Alexander77 Petropavloski sabor, najstarija znamenitost u Sankt Peterburgu i najviša pravoslavna crkva na svetu. Foto: Wikimedia Commons/Alexander77

Ova zvonara je najviša u čitavom pravoslavnom svetu, a pošto je integralni deo crkve a ne odvojena, smatra se i da Petropavlovski sabor čini najvišom pravoslavnom crkvom na svetu.

Ovaj hram takođe poseduje tipična flamanska zvona. Do toga je došlo tako što se Petar Veliki tokom svog "Velikog putovanja" po Zapadnoj Evropi krajem 17. veka oduševio nizozemskim i flandrijskim zvonima i načinu njihovog automatskog funkcionisanja, pa je kupio zvona u Amsterdamu.

Međutim, ona su propala u požaru, ali je narod Flandrije (kako drugačije okarakterisati poklon u kome su učestvovali ne samo vlada regije Flandrije već i bezbroj lokalnih zajednica, preduzeća, kulturnih institucija itd, pa čak i belgijska kraljevska porodica) 2001. godine poklonio nova.

Na vrhu zlatnog šiljka na zvoniku Petropavlovskog sabora u Sankt Peterburgu nalazi se anđeo koji drži krst, jedan od simbola ovog grada. Foto: Wikimedia Commons/HorsePunchKid Na vrhu zlatnog šiljka na zvoniku Petropavlovskog sabora u Sankt Peterburgu nalazi se anđeo koji drži krst, jedan od simbola ovog grada. Foto: Wikimedia Commons/HorsePunchKid

Crkva je, kao što joj i ime kaže, posvećena Svetima Petru i Pavlu, koji su takođe i sveci zaštitnici tvrđave koja nosi njihovo ime. Sam Sveti Petar je svetac zaštitnik grada koji i nosi njegovo ime (Sankt Peterburg na nemačkom znači "grad Svetog Petra").

Petropavlovski sabor je bio saborna crkva Sankt Peterburga do 1859. godine kada je to postao Isakijevski sabor, posvećen Svetom Isakiju Dalmatskom; danas tu funkciju vrši Kazanski sabor, o kome smo već pisali zbog njegovog neuobičajenog izgleda što se pravoslavne arhitekture tiče.

Ljude često zbunjuje ruska upotreba reči sabor (odnosno "sobor" na njihovom jeziku). Oni tu reč koriste umesto naše sintagme "saborna crkva" (na Zapadu se kaže "katedrala" od grčke reči "katolikos" što znači "saborno", i ima isto značenje), ali takođe svaka velika ili važna crkva, bila saborna ili ne, može da se nazove saborom.

Petropavlovski sabor u Sankt Peterburgu na razglednici nastaloj između 1890-1905. godine. Foto: Wikimedia Commons/United States Library of Congress Petropavlovski sabor u Sankt Peterburgu na razglednici nastaloj između 1890-1905. godine. Foto: Wikimedia Commons/United States Library of Congress

Inače, 1919. godine boljševici su zabranili versku službu u njoj, da bi je pet godina docnije pretvorili u muzej. Ona je i dalje zvanično muzej, mada je 2000. godine obnovljena liturgijska delatnost.

Ono što ovaj prekrasni pravoslavni hram čini posebno značajnim je činjenica da se u njoj nalaze grobnice skoro svih ruskih imperatora od Petra Velikog do Nikolaja II.

RUSKE PRINCEZE, NAJLEPŠE U ISTORIJI: Bile su anđeli u ljudskom telu, a skončale su svirepo u podrumu svoje tamnice (FOTO)

Ovaj potonji je sahranjen nakon što je DNK analizom utvrđen identitet zemnih ostataka pronađenih u šumi u blizini Jekaterinburga, gde su boljševici sahranili carsku porodicu Romanovih nakon što su ih zverski likvidirali u podrumu kuće Ipatijevih.

Pogled na Petropavlosku tvrđavu na sanktpeterburškom ostrvu Zajačiju, sa istoimenim hramom u sredini. Foto: Wikimedia Commons/Ssr Pogled na Petropavlosku tvrđavu na sanktpeterburškom ostrvu Zajačiju, sa istoimenim hramom u sredini. Foto: Wikimedia Commons/Ssr

Nedostaju samo grobnice Petra II i Ivana VI, čije su vladavine bile toliko kratke (ovog prvog tri godine, ovog drugog mesec dana i to kada je bio star samo tri meseca) da nisu ostavili praktično nikakav trag; Petar II je pokopan u Arhangelskom saboru u moskovskom Kremlju, dok je Ivan IV ubijen u 23. godini i sahranjen u tvrđavi Šliseljburga, danas u Kirovskom rejonu Lenjingradske oblasti, premda je možda pokopan i u Holmogoriju.

Inače, u Lenjingradskoj oblasti, na obodu Sankt Peterburga, u Peterhofu (takozvanom ruskom Versaju), nalazi i sabor Svetih Petra i Pavla, sagrađen krajem 19. veka u neoruskom stilu, koji ne treba mešati sa ovim o kojem je danas bilo reči. Uostalom, izgledaju toliko dramatično drugačije da je svako brkanje nemoguće.

(O. Š.)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA