OVAJ PROJEKTIL NIJE NI RUSKI, NI AMERIČKI: Toliko je moćan da može da SRAVNI POLA SVETA (FOTO) (VIDEO)

  • 8

U vazdušnoj borbi između dva moderna borbena aviona jedan od najvažnijih aspekata su projektili vazduh-vazduh. Njihova je funkcija vrlo jednostavna - uništiti jednim potezom suparnički avion pre nego on uništi tebe.

RUSKA ZVER, KRALJICA NEBA: Ovo je Putinov ponos o kom priča ceo svet (VIDEO)

Takvi se projektili uglavnom kreću pomoću raketnih motora koji koriste kruto ili tekuće gorivo, a domet im se kreće od 30 do preko 100 kilometara (npr. ruski R-37 se hvali dometom od skoro 400 kilometara), iako velike udaljenosti treba uzeti s dozom rezerve budući da bi samo u idealnim uslovima neki od projektila eventualno mogli pogoditi metu koja je udaljena više stotina kilometara.

Ali, švedski Saab ovih je dana svoje JAS 39 Gripene naoružao novom vrstom projektila vazduh-vazduh, piše Robert Bekhusen za portal warisbornig.com. Reč je o projektilu Meteor za koji švedski piloti kažu da "menja pravila igre i da će potpuno promeniti koncept ratovanja u vazduhu".

Pritnskin: Youtube/Saab Pritnskin: Youtube/Saab

- Avionima koji su naoružani ovim projektilom, neprijatelj ne može prići blizu. Njegov dugi domet i brzina značajno su bolji od pređašnjih projektila koje smo imali - rekao je još prije dve godine pilot Gripena Ričard Ljunberg.

Veći domet i brzinu Meteor može zahvaliti specifičnoj vrsti mlaznog motora koji pri visokim brzinama kompresuje vazduh u komori za sagorevanje i pritom projektil pogoni prema još većim brzinama, u slučaju Meteora i preko 4 Macha. Do brzina pri kojima ovaj mlazni motor počinje da deluje, Meteor pokreće konvencionalni raketni motor, a projektil tada otvara kanal kroz koji ulazi vazduh, zagreva kiseonik i tera ga prema maksimalnoj brzini.

Što je najbolje od svega, projektil može da prilagodi unos vazduha stvarnoj potrebi te npr. čuvati energiju i zatim "duboko udahnuti" dok se približava meti u koju će se potom zaleteti punom brzinom.

Pritnskin: Youtube/Saab Pritnskin: Youtube/Saab

Iako je domet Meteora tajna, pretpostavlja se da može biti efikasan i na daljinama preko 100 kilometara (neki spekulišu čak i preko 300, što se čini preteranim), ali zbog konkurentskih projektila sličnog tipa koje razvijaju Rusi i Kinezi podaci o dometu neće se tako skoro otkriti.

Jedino je poznato da se proizvođač Meteora, evropski konzorcijum MBDA, pohvalio da ima triput veći opseg "zone iz koje nema bega" od američkog AIM-120 AMRAAM, čiji je domet takođe tajna. Reč je o fazi leta u kojoj je projektil toliko blizu svojoj meti/neprijateljskom avionu da ga njegov pilot više ne može izbeći samo manevrisanjem.

Što se tiče preciznosti, sastav za navigaciju na Meteoru ima vezu s lovcem te tako može koristiti njegove jače senzore većeg dometa.

Pritnskin: Youtube/Saab Pritnskin: Youtube/Saab

U svakom slučaju, Šveđani tvrde da se radi o najubojitijem vazduh-vazduh projektilu, iako pre testiranja u borbenim operacijama to i ne možemo znati. Budući da je reč o proizvodu šireg evropskog konzorcijuma, Meteor će se osim na švedske Gripene instalirati i na britanske, nemačke i španske Eurofightere, dok će Francuska njima opremiti svoj Dassault Rafale.

Čak bi i famozni, ultra-skupi F-35 Lightning mogao nositi ove projektile, jednom kad napokon uđe u aktivnu službu brojnih zemalja koje su ga naručile. Ali, to samo pod uslovom da razvije potreban softvere za njegovo korišćenje, a po sadašnjem tempu to neće biti pre sredine 2020-ih.

Što se Šveđana tiče, oni su požurili da opreme svoje Gripene zbog sve češćih preletanja ruskih aviona na ivici njihovog vazdušnog prostora.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Izvor: Jutarnji list)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • AntiBot

    14. jul 2016 | 22:07

    Naotuzas jednu raketu v-v dugog dometa nuklearnom bojevom glavom male snage i ispalis u eskadrilu dolazecih aviona na velikoj udaljenosti. Kada pukbe izmedju njih, svi popadajunod EMP koji se razvije detonacijom. Preciznost onda nije preterano neophodna.

  • Aca

    14. jul 2016 | 23:55

    Rusi ce svojim Sukhoi-ma ili MiG-ovima braniti bombardere, transportere ili koga vec, ali zasto razmisljati o Gripenu, F-15, F-16 i slicnim kad na zemlji imaju PVO S-400 koji obuhvata 400KM precnik, a uskoro i S-500. O kojoj mi daljini pricamo u slucaju raketa vazduh-vazduh? Pre nego sto Gripen opali, bice odavno skeniran na radaru PVO sistema i poslat mu poklon...I da imaju bolje rakete u nekom slucaju, znate kako se kaze ono: "Neprijatelja bijes tamo gde je slab, a ne gde je jak", a i po meni je proslo to vreme aviona i bliskih borbi, ako se ne daj Boze zakaci neka veca sila, to ce biti krstarece rakete i nuklearna bojeva glava, a ne avioni i gadjanje i testiranje ko ima bolji radar ili veci domet rakete...

  • nebitno

    15. jul 2016 | 16:18

    Kad ce ovi idioti da shvate da treba da porade na pronalazenju leka protiv raka a ne da prave jos oruzja....ne vredi kretenska planeta

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA