ŠTA ZNAČI REČ APOKALIPSA? Ne, nije smak sveta! Kladimo se da pojma nemate! (FOTO)

  • 8

Apokalipsa! Svi je čekamo, čak i ako ne verujemo da će do nje ikada doći. Zbog toga tu reč koristimo svaki put kada želimo da opišemo neku katastrofu, neki asteroid koji preti našoj prelepoj planeti, ili događaje slične tome, a ne samo kada vernik želi da upozori na Sudnji dan.

Ali apokalipsa ne znači Sudnji dan, i u njenom osnovnom značenju nema zapravo ničeg strašnog.

Šta više, reč apokalipsa je stekla to značenje posredno, i postepeno, zahvaljujući sporednoj posledici onoga što stvarno znači.

Apokalipsa je u stvari nešto predivno, čak i ako ne verujete u Boga, a posebno ako u njega verujete.

Šta, onda, znači reč "apokalipsa", odnosno "apokalipsis" u grčkom originalu? U pitanju je složenica od reči "apo" što znači "podizanje" i reči "kalipsis" što znači "veo, pokrov". Drugim rečima, najstrašniji od svih religijskih pojmova znači doslovno "podizanje vela".

Foto: Flickr/NASA Goddard Space Flight Center Foto: Flickr/NASA Goddard Space Flight Center

Kakvog vela? Primarno, u pitanju je metafora za delovanje kojim Bog otkriva sebe stvorenom svetu. Trenutno, Bog je nevidljiv i ne pokazuje se, a vernici veruju iako ga ne vide; ali, kada se pokaže, kada podigne veo, kada ukloni koprenu ili zavesu koja stoji između Njega i nas, pokazaće se i otkriti sebe u pravom svetlu i formi (naravno, ako verujete u Boga).

"Apokalipsa" dakle označava otkrivanje onoga što je skriveno, bilo da je to sam Bog ili neka nebeska tajna koja zemaljske realnosti pokazuje u njihovom stvarnom smislu ili obliku.

Statua Isusa Hrista u Rio de Žaneiru. Foto: Profimedia, Alamy Statua Isusa Hrista. Foto: Profimedia, Alamy

Zbog toga se ta reč često na srpski jezik prevodi kao "otkrovenje", pa tako i cela jedna knjiga Novog zaveta nosi ime "Jovanovo Otkrovenje" (u grčkom originalu: Apokalipsis Ioanou).

Upravo je zbog tog dela i nastala savremena upotreba reči apokalipsa, sa ciljem da se opiše nešto užasno i katastrofično: pošto je pratilac tog konkretnog otkrovenja Sudnji dan, tokom koga će (kako veruju sledbenici avramovskih religija) Bog odlučivati ko ide u raj a ko u pakao, apokalipsa je došla na zao glas.

A u stvari, kao što smo već rekli a mislimo da je nužno da ponovimo, znači "podizanje vela" i predstavlja metaforu za delovanje kojim Bog otkriva sebe stvorenom svetu. A to je, opet moramo da ponovimo, nešto predivno. Ako ništa drugo, literarno značenje toga je predivno.

(O. Š.)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Aleks

    2. maj 2016 | 09:36

    Bravo na clanku!! Bolje to objavite, nego ko je skim!..karleusa, silikone, itd...

  • Yamaha

    1. maj 2016 | 22:49

    Hvala na informisanosti.

  • Pera

    2. maj 2016 | 17:51

    Kod cina vencanja, mladozenja mladi podize veo da bi je poljubio, sto znaci da dozivljava apokalipsu. Eto tako je ta rec dospela na zao glas. :)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA