ŠTA JE U STVARI HIDROGENSKA BOMBA I KAKO RADI: Ovo niste znali o najmoćnijem oružju na svetu (FOTO) (VIDEO)

  • 5

Severna Koreja je, navodno, u sredu testirala termonuklearnu ili hidrogensku bombu, koja važi za najrazornije oružje na svetu.

Snimak eksplozije hidrogenske bombe koja može da raznese pola sveta (VIDEO)

Snaga H-bombe zasniva se na eksploziji koja se oslobađa pri fuziji izotopa vodonika.

I atomska i hidrogenska bomba vrsta su nuklearnog oružja, što znači da se energija oslobađa usled nuklearne reakcije. Međutim, način na koji oslobađaju energiju je različit, što dovodi i do razlike u snazi.

Jedna od najvećih razlika jeste ta što atomska bomba koristi nuklearnu fisiju, koja veći atom deli na dva manja kako bi stvorila energiju.

Hidrogenska bomba, daleko jača od atomske, koristi fuziju, odnosno dva ili više manjih atoma spaja u jedan veliki.

Priča o H-bombi postala je aktuelna 1942. godine, kada je Edvard Teler, američki nuklearni fizičar mađarskog porekla, javnosti predstavio ideju o "superbombi". Teler je smatrao da bi bomba koja bi funkcionisala na isti način kao i Sunce bila u stanju da oslobodi nezamislivu količinu energije.

LUDILO: Kim Džong Un bacio hidrogensku bombu i izazvao zemljotres

Foto: Wikimedia/Fastfission Foto: Wikimedia/Fastfission

Postojala je logična polemika o ispravnosti razvijanja jednog ovakvog oružja, koju je 1950. prekinuo nekadašnji predsednik SAD Hari Truman, naredivši da se počne sa izradom H-bombe. Dve godine kasnije SAD su izvršile prvu veliku probu na malom ostrvu u Maršalovom arhipelagu.

Rušilačka moć eksplozije prevazišla je sva očekivanja. Njena snaga procenjena je na 10,5 megatona, što je 450 puta više od snage bombe bačene na Nagasaki. Probno ostrvo je bukvalno isparilo, a na njegovom mestu stvoren je podvodni krater širok dva kilometra.

Ubrzo je testiranja izvršio i SSSR kako ne bi zaostajao u trci u naoružanju tokom Hladnog rata. Sovjeti su bili ti koji su na Arktiku izveli probu tzv. carske bombe - najjače u istoriji. Prilikom testa 1961. godine nastala je nuklearna pečurka visoka 64 kilometra, a široka 40 kilometara, pri čemu je snaga eksplozije dostigla skoro dva posto snage Sunca!

Foto: Wikimedia/Georgewilliamherbert Foto: Wikimedia/Georgewilliamherbert

KIM DŽONG UN HOĆE DA SVET ZNA: "Sada imamo i hidrogensku bombu, postali smo velika nuklearna sila!"

Srećom, do današnjeg dana hidrogenska bomba nije napuštala svoje mesto u skladištima velikih sila, te nikada nije upotrebljena u ratu.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Izvor: Blic/ M. Pejić, V. Filipović)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Oganj

    8. januar 2016 | 12:41

    Ovaj Kim Džong isti Marija Serifovic :)

  • Vojislav Peric

    8. januar 2016 | 16:46

    Jedna mala ispravka- Edvard Teler je rodjen u Madjarskoj ali je po narodniosti Jevrej. I atomsku bombu su napravili naucnici Jevrejsakog porekla koji su prebegli u Ameriku iz Kajzem Viljham instituta u Nemackoj pre kraja drugog svetskog rata, Vodeci naucnik je bio Robert Openhajmer- rodjen u Nemackoj po narodnosti Jevrej.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA