Prave, skupocene dijamante možete da proizvedete u mikrotalasnoj!
Potražnja za dijamantina je sve veća, a potrošači sve više traže jeftino kamenje bez etičkih mrlja. Proizvodnjom kamenja u laboratoriji je i to moguće!
NEVEROVATNA ČINJENICA: Najisplativije je investirati u... (VIDEO)
Grupa za ljudska prava uz pomoć Holivuda i filma "Krvavi dijamant" (Bloody diamond) popularizovali su izraz 'krvavi dijamanti' kako bi istakli ulogu koju je nalaženje dijamanata igralo u afričkim konfliktima. Za razliku od imitacije dijamanata kao što je kubni cirkon, kamenje koje je moguće 'uzgajati' u laboratoriji ima iste fizičke karakteristike i hemijski sastav kao i prava stvar izvučena iz rudnika.
Sintetički dijamanti sačinjeni su od semena uglja stavljenog u mikrotalasnu komoru sa metanom ili drugim plinom koji sadrži ugalj te se ugreva do svetleće kugle. To stvara čestice koje kristališu i stvaraju dijamant. Ovaj proces može potrajati i 10 nedelja. Tehnologija je napredovala do te mere da je stručnjacima potrebna mašina pomoću koje će razlikovati artificijalne dijamante, odnosno ovako uzgojene u laboratorijiu, od onih iskopanih u rudniku.
VEČITA DILEMA: Kako odabrati savršen verenički prsten... sa dijamantima? (VIDEO)
Potrošači u Severnoj Americi od 18 do 35 godina koji kažu da više vole prirodne od sintetičkih dijamanata je samo 45 %.
Čaim Even-Zohar, advokat firme za konsalting u industriji dijamanta, u Izraelu, smatra kako mladom i modernom potrošaču i nije važno imaju li dijamant izvađen iz zemlje ili napravljen na zemlji.
U 2013. proizvedeno je oko 360.000 karata dijamanta, a iz rudnika je izvađeno 146 miliona karata. Predviđa se da će laboratorijski uzgojeni dijamanti do 2018. biti 2 miliona karata, a 2026. - 20 miliona, budući da istraživanja pokazuju kako konzumentima nije važno imaju li dijamant pronađen u zemlji ili napravljen u laboratoriji. Proizvođači dijamanta u laboratoriji već imaju desetine prodajnih mesta duž cele države kojima distribuiraju svoje proizvode. Čak su i pojedine osobe iz javnog života u SAD-u priznale da su svoje bolje polovine zaprosili mnogo jeftinijim i etički neukaljanim dijamantom - onim proizvedenim u laboratoriji.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!
(Telegraf.rs/Dnevnik.hr)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lane
Kakvo je to seme uglja.
Podelite komentar
Marko cg
Fejk
Podelite komentar
M5
Ovi dijamanti iz laboratorije imaju urezane svoje serijske brojeve da bi ih razlikovali od onih iz rudnika. Gledala sam dokumentarac o tome kako ih „uzgajaju“.
Podelite komentar