NA OVOM MESTU ĆE VAS STRUJA SPRŽITI U SEKUNDI: Munje sevaju svaki čas, a bljesak se vidi u krugu od 400 km (FOTO)

  • 1

Čak hiljadu puta u sat vremena sevnu munje iznad jezera Marakaibo u Venecueli. Takav fenomen poznat je po nekoliko različitih naziva, kao svetionik Marakaibo, Katatumbo munje ili "večna oluja".

MITOVI O UDARIMA GROMA: Onaj na drugom mestu će vas naterati da se još više bojite ove pojave! (VIDEO)

Na mestu gde se reka Katatumbo susreće sa jezerom Marakaiba u proseku je 260 olujnih dana u godini, dok po kvadratnom kilometru ovde udari 250 munja tokom godine.

Zbog toga je jezero nazvano mestom sa najvećom koncentracijom munja na svetu, zbog čega je i završilo u Ginisovoj knjizi rekorda.

Oluje svoj vrhunac dosežu u oktobru, kad se iznad Katatumbo može videti u proseku 28 munja svake minute, a noćno nebo je redovno osvetljeno po devet sati zbog hiljadu munja koje stvaraju prirodni elektricitet.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Budući da ovde dosad nije potvrđena nijedna naučna teorija zbog čega nastaju munje, Katatumbov "svetlosni šou" se pripisuje moćnoj kombinaciji topografije i vetrova.

- Pojavu tolikog broja munja moguće je povezati sa terenom, odnosno zbog kombinacije padina planinskih lanaca i zakrivljene obale. Nepravilan teren može pomoći u generisanju vetrova i grejanju ili hlađenju što može podstaći oluje - objašnjava doktor Daniel Sesil iz Globalnog hidrološkog i klimatskog centra za munje.

Katatumbo munje toliko jako svetle da se mogu videti čak i sa udaljenosti od 400 kilometara, pa su one mornarima nekada služile i kao navigacija.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Metereološke podatke 17 godina prikuplja i snima satelit Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM), zajednički projekat NASA-e i japanske agencije za istraživanje vazdušnog prostora koji ima postavljene senzore za snimanje munji na tropskom nebu. Uz pomoć tako prikupljenih podataka naučnici su izradili karatu svetskih "najmunjevitijih" mesta.

Sve dok nisu prikupljeni podaci, planinsko selo Kifuka u Kongu u centralnoj Africi smatralo se "najelektričnijim mestom" na svetu. Tamo je, naime, bljesnulo 158 munja po kvadratnom kilometru svake godine.

No, prema službenim podacima NASA-e iz prošle godine, dolina Bramaputra daleko u istočnoj Indiji ima najveći procenat munja u vremenu između aprila i maja tj. na početku sezone monsuna, piše BBC.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

- Nova generacija meteoroloških satelita izuzetno je uzbudljiva. U narednih pet godina, planirano je mapiranje munja na nekoliko različitih geostacioniranih satelita smeštenih iznad različitih delova sveta. Oni će nam omogućiti kontinuirana merenja grmljavinskih nevremena umesto kratkih snimaka koje smo dobijali sa prethodnih satelita - kaže doktor Sesil.

(Telegraf.rs/ Izvor: express.hr)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA