POJEO SAM PEČENU MAČKU I JEŠĆU JE PONOVO: Ispovest Srbina zapaliće internet!
Razlike između kultura možda se najbolje vide na primeru hrane. Ono što je za nas normalno u ishrani, za narode koji žive na drugom kraju sveta jednostavno je nepojmljivo. Naravno, podrazumeva se i da je obrnuto.
Našoj redakciji javio se Zoran J. koji u Kini radi oko godinu dana. On je za naš portal preneo iskustva koje je doživeo u toj zemlji, ali opisao i jedan više nego zanimljiv događaj koji mu se desio dok je kupovao hranu.
- U Narodnoj Republici Kini sam skoro godinu dana. Nekako imam utisak da mi se za tako jedan kratak period desilo više stvari nego za pet godina u Srbiji - započeo je priču Zoran.
- Kada se preselite u jedno potpuno novo društvo, sa potpuno drugačijom kulturom neminovno je da će postojati dug period adaptacije. Borba za stvaranjem mog novog života bila je ispunjena dobrim i lošim stvarima, ali nekako su najupečatljiviji momenti koji su rezultat “snalaženja” u novoj sredini - rekao je momak.
On je zatim ispričao i jednu od najkomičnijih situacija koja mu se desila u toj zemlji.

- Pre par dana, kada sam napokon ušao u fazu u kojoj mogu reći da sam stvorio neki sistem života koji mi odgovara, desila mi se najkomičnija situacija do sada. Makar je meni bilo tako. Drugar i ja smo otišli iz stana po večeru. Na moj nagovor stigli smo do "lika sa hranom". U pitanju je omanja roštilj tezga nakačena na nekakav bicikl. To je česta pojava ovde. Bicikl je tu jer ulični prodavci beže čim se pojavi policija. Desilo nam se i to da zbog policije prodavci pobegnu sa povećom kolicinom naših para, ali uvek su se vraćali desetak minuta kasnije kako bi nam vratili kusur i dali hranu. Ovog puta smo rešili da pitamo šta to tačno kupujemo - rekao je Zoran i objasnio:

- Znate, obično kupimo po nekoliko štapica povrća, par pečurki, morskih plodova i nama omiljenog mesa "X". Ali tog dana Aleksandar je pitao šta je to. Ja više i ne pitam niti mislim o tome. Meso "X" je jednostavno sastavni deo života koji smo ovde napravili. Kao i na primer svinjetina sa bakterijama koju ponekad naručimo u jednom od boljih lokalnih restorana. Međutim, "lik sa hranom" nije običan ulični prodavac roštilja, već verovatno najgori glumac Kine.
- Nakon nekoliko pokušaja da nam na kineskom kaže vrstu mesa i videvši da naš kineski ipak nije toliko napredovao odlučio je da se okuša u imitaciji. I tada smo začuli "mjau", "mjau", "mjau"... Šok, neverica i još neka osećanja su usledila. Ja sam ovde imao nekoliko izjava tipa: "Ako naletim na restoran gde služe pasje meso... probaću” - rekao je Zoran.

- Drugom prilikom sam rekao "Probao bih ja pandu", kada je par drugara želelo da ide da proba da pomazi pandu. I posle par sekundi zgroženosti pomislio sam da sam mesecima jeo mačke.. Čak mi se i svidelo. Bio sam pomalo i ponosan. Ispostavilo se da je to ovčije meso. Makar nam je tako rekla žena koja je tu čekala svoju narudžbinu. Da li prodavac samo pomešao "meeee" i "mjau" ko će ga sada znati.. Zar je i bitno? I ovako sam oduvek više voleo pse... - rekao je na kraju mladić koji radi u Kini.
(Telegraf.rs)
Video: Žena je uživala u dvorištu, a onda je počela oluja: Ono kada piješ kafu, pa ti krov padne na glavu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jonny Bravo
Jadne macke kada se on vrati u Srbiju
Podelite komentar
snezana
Mislim da je morbidno hvaliti se kako je prekinut neki život da bi napunio svoj stomak, ako si mesožder ćuti i ne trtljaj o tome i zapamti svaki život ima ista osećanja kao ti.
Podelite komentar
SRBIN
U švajcarskom kantonu Appenzell i St.Gallen se i dan danas jede pseće meso.Ko priča o tome , ama baš niko
Podelite komentar