5 MITOVA O DINOSAURUSIMA: Saznajte sve u emisiji ''T-rex autopsija'' na NatGeo kanalu!

  • 0

Emisija na NatGeo kanalu - Autopsija T-reksa je jedinstveni eksperiment koji pruža nezapamćenu priliku da se istraže pitanja kao što su: da li je Tiranosaurus reks imao perje ili nije; kako se hranio malecnim rukama; da li je prevashodno bio lovac ili lešinar; kako je vario hranu; koliku bi starost doživeo; kako se razmnožavao; i da li je bio toplokrvan kao sisar ili hladnokrvan kao gmizavac.

S očima veličine grejpfruta, zubima dugim 30 centimetara i želucem dovoljno velikim da svari četvorogodišnje dete, Tiranosaurus reks je potpuno fascinantno stvorenje. Koristeći vrhunske tehnike specijalnih efekata i u saradnji s uglednim veterinarskim hirurzima, anatomima i paleontolozima, Autopsija T-reksa osvetljava poslednja istraživanja i nalaze o Tiranosaurus reksu.

Dinosaurusi — svi ih vole, zar ne? Pitajte bilo koje petogodišnje dete, oduševljeno će vam reći koliko je veliki, strašan i sjajan Tiranosaurus reks. A mislimo da to oduševljenje ne nestane ni kad porastemo. Dinosaurusi jesu i uvek će biti jedna od naših najvećih fascinacija i misterija.

Foto: Promo Foto: Promo

Hodali su Zemljom dok je ona još bila mlada i divlja, dok ljudske vrste još nije ni bilo, a sad su ostali samo fosilni ostaci da nam kažu da su živeli i umrli - to i njihova zaostavština: ptice. Možete pomisliti da su krokodili direktni potomci dinosaurusa, ali ptice imaju mnogo više zajedničkog s njima nego što možemo da zamislimo.

I kako to uvek biva s misterijama, obično idu zajedno s mitovima. Zato što smo videli neke stvari u filmovima, na TV-u ili u knjigama o dinosaurusima, prihvatili smo ih kao istine, mada su to možda pogrešne predstave. Uostalom, nije svako paleontolog... Evo šta su rekli pravi paleontolozi – predstavljamo vam pet čestih pogrešnih predstava o dinosaurusima:

5. Dinosaurusi su vukli repove

U doba kad su svi verovali da su dinosaurusi bili veliki gmizavci, verovalo se da su hodali šepajući, spuštenog repa. Ali od 1970-ih su paleontolozi restaurirali uzorke dinosaurusa sa kičmom paralelnom tlu i podignutim repom. Istraživači su otkrili da je struktura repa dinosaurusa bila nalik ojačanim okoštalim tetivama, što je bilo očigledno: nije bilo očuvanih repova.

Foto: Promo Foto: Promo

4. U zemlji  dinosaurusa je uvek sunčano

Iz nekog razloga, kad god pomislimo na dinosauruse, zamišljamo ih u vreloj, gustoj džungli. I da, bilo je dinosaurusa koji su živeli u takvim klimatskim uslovima, ali moramo se setiti da su dinosaurusi živeli 160 miliona godina na celoj planeti Zemlji - što znači da su nastanjivali razne vrste staništa. Da, bilo je dinosaurusa u snegu, što je super, zar ne?

3. Svi dinosaurusi su bili ogromni jer je svet bio drugačiji

Kao prvo, baš kao kod nas ljudi, gde ne može svako da bude košarkaš dvometraš - nije svaki dinosaurus mogao da bude Tiranosaurus reks. Dinosaurusa je bilo raznih veličina, delom su zato i bili tako uspešni. Lepo, ali oni veliki su bili ogromni, veći od bilo koje velike životinje sada! Teorije kažu da je to bilo zato što je za Zemlji tada bila drugačija gravitacija i što je u vazduhu bilo više kiseonika. Ali nije to bio razlog. Veliki dinosaurusi su bili toliki jer su imali posebne vazdušne džepove, zbod čega su im kosti bile lakše, pa su mogli bolje da rastu, a faktor bilo i to što su legli jaja, a nisu rađali potomstvo.

Foto: Promo Foto: Promo

2. Tiranosaurus reks je rikao (kao lav, možda)

Jaka rika je zvuk dostojan kralja, zar ne? Svakome ko je gledao Parkove iz doba Jure u glavi verovatno odzvanja zvuk onog Tiranosaurus reksa, ali nažalost, to je bio samo plod rediteljeve mašte. Istraživači na osnovu  ptica i gmizavac pokušavaju da pogode kako se glasao Tiranosaurus reks — ako se uopšte glasao. Možda je ispuštao zvuk sličan onome krokodila ili noja, možda je kreštao ili gunđao, ali na to verovatno nikad nećemo saznati odgovor — osim ako neko ne izvuče audio snimak od pre 65 miliona godina.

1. Veliki dinosaurusi su u turu imali još jedan mozak 

Neki dinosaurusi, kao što su sauropodi i stegosaurusi, imali su veliku šupljinu u kukovima, što je povezivano s neuralnim kanalom kroz koji prolazi kičmena moždina — pa je jedan paleontolog iz 19. veka rekao da to može da znači da je takva vrsta dinosaurusa imala zadnji mozak za koordinaciju nogu i repa. Međutim, mnoge vrste kičmenjaka imaju produžetak kičmene moždine za regulisanje  pokreta udova (bez drugog mozga), a u slučaju stegosaurusa i sauropoda, u toj šupljini u kukovima možda su čuvani ugljeni hidrati koji daju snagu, kao što je kod nekih vrsta ptica. U svakom slučaju, nije tu bilo mozga.

Foto: Promo Foto: Promo

Toliko o razotkrivenim pogrešnim predstavama. Ako vas zanimaju dinosaurusi i želite da steknete poseban uvid u život kralja dinosaurusa, Tiranosaurus reksa, možete pogledati jedan specijalni eksperiment…

Da li je moguće da je Tiranosaurus reks imao perje? Je li bio hladnokrvni gmizavac ili je bio toplokrvan? Jesmo li vam dovoljno probudili radoznalost?

Onda gledajte emisije iz ciklusa Mesec dinosaurusa na NatGeo kanalu, svake subote i nedelje u junu od 20:55, i dobićete odgovore na sva pitanja.

 

(Telegraf.rs)

 

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA