POZIVATE SE NA ISTORIJSKO PRAVO? Ovo je Bugarska iz 13. veka. Dobro razmislite šta radite! (FOTO)

  • 70
Prvo bugarsko carstvo tokom vladavine cara Simeona I krajem 9. i početkom 10. veka. Foto: Wikimedia Commons/Todor Bozhinov Prvo bugarsko carstvo tokom vladavine cara Simeona I krajem 9. i početkom 10. veka. Foto: Wikimedia Commons/Todor Bozhinov

Pozivati se na istorijsko pravo - što sticajem nekih ludih okolnosti svi narodi Balkana rade - uvek je bilo mač sa dve oštrice, zbog čega treba imati u vidu dve stvari.

Pre svega, istorija se bavi prošlošću, a samo je sadašnjost važna. Drugo, ko će da odredi koliko je duboka prošlost zapravo relevantna? Obično je relevantno ono što odgovara onima koji se na istorijsko pravo pozivaju, što znači da je u pitanju subjektivni a ne objektivni stav na čemu svako pravo mora da počiva.

Što se tiče mača sa dve oštrice, vrlo lako može da se desi da se onaj koji se poziva na istorijsko pravo opeče na vatri koju sam potpaljuje, da upadne u jamu koju drugome kopa, i da se zato provede kao bos po trnju.

"Mi nećemo ništa novo, samo carstvo Dušanovo" je krilatica sa početka devedesetih koja nije ostvarena, pre svega zato što niko na svetu ne želi da podrži stvaranje velikih država na Balkanu na kome ne postoje jasne etničke granice; savremeni svet na stvari gleda drugačije od prosečnog Balkanca, gleda ga iz građanske a ne iz nacionalističke perspektive. Konačno, nije ni bitno kolike su ti granice ako narod živi normalno i u sređenoj državi, a mi nismo mogli (i ne možemo) da sredimo ni ovo što imamo a hoćemo još. To važi za sve narode našeg krasnog poluostrva.

Prvo bugarsko carstvo na svom vrhuncu, stavljeno u evropsku perspektivu. Foto: Wikimedia Commons/Vaskots7 & NuclearVacuum Prvo bugarsko carstvo na svom vrhuncu, stavljeno u evropsku perspektivu. Foto: Wikimedia Commons/Vaskots7 & NuclearVacuum

SVE VELIKE, BOLESNE DRŽAVNE IDEJE: Albanci, Srbi, Hrvati, Mađari, Rumuni, Bugari i Grci sanjaju o istim teritorijama! (FOTO)

Ali, hajde da se ne bavimo time već da se pozabavimo ovim dvoseklim mačem pozivanja na istorijsko pravo i padanja u jamu koju sam kopaš. Naime, Dušanovo carstvo premda poslednje veliko hrišćansko carstvo na Balkanu pre dolaska Osmanlija, nije bilo najveće ne-grčko carstvo u srednjem veku na našem podneblju. Bugari su u dva navrata imali carstva koja su tokom svojih vrhunaca bila veća od našeg, a i mnogo su duže trajala.

(Digresija: prostranstvo jednog srednjevekovnog carstva ne znači da su svi koji na toj teritoriji žive pripadnici naroda koji daje ime državi; etničko jezgro Bugara je uvek bilo u ovim granicama u kojima je i savremena bugarska država, a pored toga, Bugari su originalno turkijsko pleme koje je vlast nametnulo Slovenima, samo se slaviziralo a njima dalo svoje ime.)

Prvo bugarsko carstvo je osnovano 632. godine u zemljama blizu delte Dunava i širilo se postepeno, osvajalo goleme teritorije, pa ih gubilo, pa ih vraćalo, pa ih gubilo. Na vrhuncu moći prostiralo se od današnje Budimpešte do Crnog mora i od Dnjepra do Jonskog mora, za vreme vladavine cara Simeona I (893-927. godine).

Drugo bugarsko carstvo na svom vrhuncu za vreme cara Jovana Asena II 1218-1241. godine. Foto: Wikimedia Commons/Kandi Drugo bugarsko carstvo na svom vrhuncu za vreme cara Jovana Asena II 1218-1241. godine. Foto: Wikimedia Commons/Kandi

Na kraju 10. veka pada pod Vizantiju koja zavodi strahovladu, što dovodi do ustanka Makedonskih Slovena koji pod carem Samuilom stvaraju novu državu, koju bugarski nacionalistički istoričari (i pod njihovim uticajem dobar deo svetskih) tretiraju kao Zapadnobugarsko carstvo. Ima argumenata i za jedno i za protiv takvog gledišta, ali imajte u vidu gorenavedenu digresiju.

Sledećih vek i po Bugari će biti pod Grcima, nakon čega 1185. godine obnavljaju državnost i stvaraju Drugo bugarsko carstvo koje će postojati do 1396. godine. Priča je ista: širilo se, opadalo, širilo se, opadalo. Na vrhuncu je bilo za vreme cara Jovana Asena II u periodu 1218-1241. godine kada se prostiralo ponovo od Dnjepra pa sve do Jadrana, Jonskog i Egejskog mora, i od Crnog mora do Vukovara. Prestonica joj je bila u Velikom Trnovu, a imalo je i svoju patrijaršiju, koju su dobili pre nas.

Naravno, ni mi pre Nemanjića nismo mirovali, i mi smo za vreme dinastije Vlastimirovića u 8. i 9. veku imali golemu državu čiju kartu možete da vidite ispod. Šta na to govori? Da je sve i svačije i ničije, da je prošlost prošlost, sadašnjost sadašnjost, i da bismo svi na Balkanu i u Evropi trebalo da živimo u miru i slozi (pre nego što nas predatori sa drugih kontinenata pokore jednog po jednog) umesto da polažemo istorijska prava na tlo na kome smo izmešani do maksimuma.

Karta Evrope iz 814. godine. Srbija je u granicama Dušanovog carstva, ali se naša istoriografija ovime ne bavi. Foto: lily.fi Karta Evrope iz 814. godine. Srbija je u granicama Dušanovog carstva, ali se naša istoriografija ovime ne bavi. Foto: lily.fi

(Telegraf.rs)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Република Српска

    19. jul 2015 | 16:45

    Изворни Бугари су Туркменско-Монголског порекла и то је тачно што значи да пре мешања са словенима нису говорили словенски језик и етнички нису изгледали као словени(бела раса) већ су имали Туркменско-Монголско азиатски етнички изглед (жута раса).Али данашњи Бугари су етнички словени и њиxов језик лингвистички спада у словенску породицу језика а како је онда азиатски народ Бугари постао део словенског народа?На простору данашње Бугарске (Доња Мезија,Тракија и Пиринска Македонија) живело је словенско становништво насељено још у 7 веку а потом иx покорава Монголско-Туркменско племе Бугари који на простор данашње Бугарске долазе из простора данашње Влашке низије(Румунија) и покоравају словене јужно од Дунава након чега следи асимилација Бугара са Словенском већином и Бугари приxватаји словенску културу и језик али словенима намећу своје етничко име Бугари.Али у ретко којој историјској енциклопедији се помиње да су ти јужни Словени које су Бугари покорили и наметнули им своје етничко име били Срби јер нема другиx јужниx Словена сем Срба и Xрвата и то је записао Константин Порфирогент чак ни Словенци неспадају у јужне већ у западне словене као остатак Велике Моравске .Што значи да су данашњи Бугари етнички и лингвистички Срби и то није велико-српска пропаганда већ историјске и научне чињенице засноване на историји,етнологији и лингвистици

  • Cionista

    19. jul 2015 | 17:27

    Kao prvo sto onda ne pisete o Srbiji za vreme Krepimira Ostrivojevica, tad Bugari nisu ni postojali. Kao drugo , oni su uvek bili izdajice i pokusavali u dva navrata da nas porobe , sto nisu uspeli tako da nemaju nikakva prava da nesto vise traze. Cak im je i ovo mnogo sto imaju. Kao trece i najvaznije, mi smo uvek tukli bugare , kako u balkanskim tako i u svetskim ratovima, tako da oni nemaju nikakva prava da nesto traze. Ako cemo tako onda sta bi trebali Rimljani da traze ??? Razmislite malo , Napoleonova Francuska, Rimljani, Rusi, Egipcani, Grci, itd..... Nikad ne oskrnjavajte i ne pisite lose o nasoj svetoj Srbiji. Jer i ako vi pocnete ,mislim na medije, da pisu protiv Srbije, onda smo stvarno gotovi.

  • Митар Трифуновић

    19. jul 2015 | 18:29

    Ако монголи извуку своје мапе неће ваљати..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA