NAJSTARIJA FIRMA NA SVETU: Ova japanska kompanija radi već 1437 godina! (FOTO)

  • 0

Januara 2006. godine, jedna mala građevinska firma iz Osake, iz Japana, koja zapošljava oko stotinu veštih drvodelja, otišla je u likvidaciju. Ovo bi bila još samo jedna nebitna vest o nečemu što se svakodnevno događa hiljadama i hiljadama drugih preduzeća širom sveta, da nije jedne male činjenice.

Kompanija o kojoj je reč je "Kongo Gumi", osnovana 578. godine, najstarija funkcionišuća firma na svetu, koja je od početka specijalizovana za izgradnju i održavanje budističkih hramova, svetilišta, torija i svega što sa tim ima veze.

Nekoliko radnika japanskog preduzeća "Kongo Gumi" koje postoji od 578. godine. Cirka 1930. Foto: Wikimedia Commons/kongogumi.co.jp Nekoliko radnika japanskog preduzeća "Kongo Gumi" koje postoji od 578. godine. Cirka 1930. Foto: Wikimedia Commons/kongogumi.co.jp

Srećom, za sentimenalne ljude, "Kongo Gumi" i njen 340 miliona dolara veliki dug nisu nestali. "Takamatsu Konstrakšn", kompanija koja se bavi izgradnjom tunela, uspela je da izdejstvuje dogovor sa kreditorima i da kupi "Kongo Gumi". Ime je sačuvano, kao i firma.

- Istina je da je sentimenalnost bila umešana u odluku da se kompanija kupi. Da je propala, svo to iskustvo i sva ta prekrasna istorija bili bi razneseni od vetra i nestali. Ali, to je takođe i posao. Postoji mnogo hramova i svetilišta širom Japana, računali smo da tu mora da ima potencijala - kaže Kanđi Ogava koga je novi vlasnik postavio na mesto predsednika.

Dvorište hrama Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/663highland Dvorište hrama Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/663highland

A kako je sve počelo, u tom šestom veku? Šigemitsu Kongo, drvodeljski majstor, pozvan je sa Korejskog poluostrva u Japan da bi sagradio prvi budistički hram Šiteno-đi. Njegov ktitor je bio princ Šotoku, japanski regent za koga se veruje da je doneo budizam u Zemlju izlazećeg sunca i da je napisao prvi ustav te države.

(Mala digresija: sedište "Kongo Gumija" je i dan-danas nepromenjeno i zapravo se nalazi na puškomet od hrama Šiteno-đi.)

Tori, japanska kapija, u hramu Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/KENPEI Tori, japanska kapija, u hramu Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/KENPEI

Drvodeljska veština je prenošena sa generacije na generaciju, baš kao i kod drugih zanata u Japanu, ili u Srbiji, ili bilo gde.

Takođe je prenošena i kontrola nad preduzećem, a ako nije bilo muških naslednika, ili su bili neprikladni/nesposobni da nastave porodičnu tradiciju, ponekad bi se desilo da zet ili čak povremeno i ćerka, preuzmu upravu. To znamo jer su pedantni Japanci sve zapisivali. Tako su, recimo, na svitku iz 17. veka dugačkom tri metra imenovane sve generacije od početka do tada.

Pagoda hrama Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/Chris Gladis Pagoda hrama Šiteno-đi u Osaki, Japan. Foto: Wikimedia Commons/Chris Gladis

Kako se budizam širio tako je i "Kongo Gumi" sklapao ugovore za gradnju hramova širom zemlje. 1583. godine gradili su čak i delove zamka Osaka koji je nedugo posle došao pod opsadu tokom odlučujuće bitke građanskog rata iz kojeg su Tokugave izašle kao pobednici koji će vladati Japanom do druge polovine 19. veka.

Vekovima, popravke i održavanje hramova i svetilišta takođe su donosili veliku zaradu. Bilo je i neverovatnih obnova. Šiteno-đi, njihov prvi hram, uništavan je požarom, tajfunom, zemljotresom i vazdušnim bombardovanjem tokom Drugog svetskog rata, kada je "Kongo Gumi" takođe izrađivao i mrtvačke sanduke.

Dvorište hrama Zentsu-đi u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/663highland Dvorište hrama Zentsu-đi u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/663highland

Drugim rečima, imajući u vidu ovaj poslednji podatak, najveća tajna njihovog uspeha je fleksibilnost; druga tajna je bila to što su izabrali stabilnu industriju za kojom uvek postoji potreba.

Ipak, nakon ovog sukoba stvari su krenule malo teže jer je novac za gradnju hramova počeo polako da nestaje. Osamdesetih su se stvari popravile jer su cene nekretnina u Japanu otišle u nebo, a firma je počela da gradi i druge stvari.

Mala pagoda hrama Kongo Sanmai-in u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/Reggaeman Mala pagoda hrama Kongo Sanmai-in u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/Reggaeman

Ali kada se tržište srušilo 1990. godine, stvari su da prostite otišle dovraga. 2006. godine Masakazu Kongo, pripadnik 50. generacije ove familije koja vodi posao, priznao je poraz.

Svakako mu nije bilo svejedno da postane deo žutokljunog "Takamatsua": kada je ova firma osnovana 1917. godine, "Kongo Gumi" je već poslovao 1.339 godina.

Pagoda hrama Ićiđo-đi u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/663highland Pagoda hrama Ićiđo-đi u Japanu. Foto: Wikimedia Commons/663highland

(O. Š.)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA