RUS KOJI JE SLIKAO DUŠU: Dela Konstantina Vasiljeva će vas odvesti pravo u Valhalu! (FOTO)
Konstantin Aleksejevič Vasiljev rođen je u Majkopu u Krasnodarskoj Pokrajini 3. septembra 1942. godine, u jeku Drugog svetskog rata, tokom nemačke okupacije tog dela Sovjetskog Saveza, a tokom života će postati poznat kao jedan od najznačajnijih ruskih umetnika druge polovine 20. stoleća čije su slike bile inspirisane ruskim bajkama, patriotizmom, slovenskom rodnom religijom i germanskom mitologijom.
1949. godine se preselio sa porodicom u selo Vasiljevo kod Kazanja, glavnog grada Tatarske Autonomne Sovjetske Socijalističke Republike.
Kazanjsku likovnu školu pohađao je krajem pedesetih godina i početkom šezdesetih, a tokom srednje škole radio je i kao učitelj crtanja i slikanja te kao grafički dizajner. Bio je učesnik brojnih izložbi u Moskvi, Zelenodoljsku i Kazanju, a iza sebe je ostavio ogroman broj slika, crteža, grafika, kao i skice za ikonopis crkve u Omsku.
U svojoj ranoj fazi bio je pod snažnim uticajem Pabla Pikasa, Henrija Mura i Savladora Dalija. Kasnije, međutim, krajem šezdesetih godina, prevazilazi apstrakciju i nadrealizam i vraća se realizmu te konačno formira svoj osobeni vasiljevski stil.
Često je slikao pejzaže, i veliku je pažnju posvećivao detaljima. Ono što posebno u njegovom opusu ushićuje su prikazi ruskih bajki i legendi, naše zajedničke drevne religije, zatim irske mitologije, skandinavskih saga i eda. Bavio se i patriotskim slikarstvom, pa je tako u njegovoj zbirci zastupljena i tema ruskih heroja iz Drugog svetskog rata.
Stradao je, kaže zvanična verzija tog nesrećnog događaja, 29. oktobra 1976. godine kada ga je na železničkom prelazu udario voz. Porodica i prijatelji ovo objašnjenje nikada nisu prihvatili, jer su postojale mnoge nerazjašnjene okolnosti u vezi sa tragedijom koja je na onaj svet prerano, u 35. godini života, poslala najtalentovanijeg sovjetskog slikara.
Konstantin Vasiljev je sahranjen u Vasiljevu, u brezovoj šumi koju je posebno voleo.
Osamdesetih godina održan je veliki broj izložbi njegovih slika, širom Rusije i ostatka Sovjetskog Saveza, kao i u Jugoslaviji, Bugarskoj i Španiji. 1996. godine, u čast obeležavanja dvadesete godišnjice njegove smrti, otvoreni su Memorijalni muzej u Vasiljevu i galerija slika u Kazanju, a dve godine docnije i Muzej Konstantina Vasiljeva u Moskvi. Te iste godine posthumno mu je dodeljena nagrada Tatarstana za ciklus slika o Drugom svetskom ratu.
Jedna mala planeta koju je 1982. godine otkrila sovjetska astronomkinja Ljudmila Žuravljova, nosi ime po njemu: 3930 Vasiljev.
Ispod možete pogledati još neka njegova dela koja smo izdvojili.
(V. V.)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Suza
Slike su fantasticne. Suvise kratak zivot za ovakvog umetnika.
Podelite komentar
SunReiser
Nestvarno lepo...
Podelite komentar
Marceli
Samo cu reci...vauu!
Podelite komentar