Ova knjižara u Argentini je takva da nikada ne biste izašli iz nje (FOTO)
Knjižara El Ateneo u Buenos Ajresu u Argentini svakako je jedna od najveličanstvenijih na svetu. Na hiljade i hiljade knjiga i muzičkih diskova iz njene ponude smeštene su u staroj pozorišnoj zgradi, odnosno pozorišnoj sali.
Raskošno pozorište je izgrađeno 1919. i godinama je građanima Buenos Ajresa predstavljalo popularne dramske komade, a krajem dvadesetih godina promenilo je namenu i pretvoreno je u bioskopsku salu, a 1929. je tamo prikazan prvi zvučni film.
Ova veličanstvena knjižara prostire se na 2.000 kvadratnih metara, svake godine poseti je više od milion ljudi i prosečno se godišnje proda 700.000 knjiga.
Poslednja metamorfoza koju je zgrada doživela bilo je pretvaranje u knjižaru 2000. godine, premda sama zgrada tokom svih promena odiše starim raskošem prvobitne pozorišne namene.
Ipak, bez obzira na menjanje namene, zgrada skoro čitav vek služi umetnosti i ono što je značajno jeste da se pri svakom menjaju vodilo računa na autentične vredne delove zgrade, poput njenih murala i pažljivo izrađivanih delova enterijera.
Na prizemlju i prvom spratu danas je smešteno mnoštvo knjiga, od antičke književnosti, preko Šekspira, pa sve do do postmodernih pisaca, a jednako su zastupljeni kanonski i manje poznati pisci.
Osim beletristike u knjižari možete da nađete i turističke vodiče, knjige na nekoliko svetskih jezika. U podrumu su smešteni muzički diskovi, kao i velika ponuda za decu - od knjiga bajki i slikovnica do igračaka.
Drugi sprat dom je stručnoj literaturi i mirnijim mestima za čitanje. Na trećem spratu možete se nalazi veliki broj odabranih DVD izdanja. Na svim spratovima i u pozorišnim ložama nalaze se udobne fotelje za odmor i prelistavanje knjiga uz bogate ponude El Atenea.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
*
E, ovo je raj!
Podelite komentar
Milojka Pantic
Sta ce nam knjizare kada imamo farme i parove?
Podelite komentar