KAKO SU KRUNISANI SULTANI: Ovo je jedini snimak BUKVALNOG krunisanja iz 1918. godine (VIDEO)
Otomansko carstvo nastalo je u krvi, i nestalo je u krvi. Na početku, razjedinjena turska plemena u Anadoliji bila su okupljena pod Seldžucima, sve dok Osman, rodonačelnik dinastije koja će Bliskim istokom vladati sve do početka 20. veka, nije osvojio vlast.
Njegoš je u "Gorskom vijencu" legendu koja okružuje Osmanovo ustoličenje opisao stihovima: "San pakleni okruni Osmana / darova mu lunu kâ jabuku".
Po rečima samog osnivača imperije, usnio je mesec koji se pojavio na grudima šejha Edebalija kod koga je Osman gostovao, a zatim se dizao sve više i više dok nije samom Osmanu pao na grudi; potom je iz Osmanovog pupka izniklo drvo koje je raslo i granalo se dok senka njegovih grana nije prekrila ceo svet.
Šejh je potom Osmanu poklonio mač koji će postati najbitnija regalija njegovih potomaka, turskih sultana, i koja će se potom koristiti u svim ceremonijama krunisanja vladara Osmanskog carstva.
Ove ceremonije ustoličenja sultana su se, nakon osvajanja Carigrada, odvijale na Zlatnom rogu u Ejupovoj džamiji i grobničkom kompleksu koji je sagradio sultan Mehmed II u čast Abu Ejupa al-Ansarija, saborca proroka Muhameda koji je na tom mestu poginuo tokom opsade Konstantinopolja u 7. veku.
Osmanov mač je tako pripasavan na skut novog vladara, uvek od strane šerifa Konje, sufijskog derviša mevlevijskog reda, onoga koji je u tom trenutku tu funkciju obavljao.
Međutim, kako je sam čin krunisanja izgledao nije bilo poznato, pre svega zato što je "nevernicima" bio zabranjen ulaz u Ejupovu džamiju. Sultan Mehmed V je prvi prekinuo ovu tradiciju za svoje krunisanje 1909. godine, kada je velikodostojnicima različitih konfesija po prvi put bilo dozvoljeno da prisustvuju. Među njima su bili grčki patrijarh, glavni rabin i predstavnici jermenske crkve.
Njegov brat i naslednik, Mehmed VI, otišao je i korak dalje. On je dozvolio da se čitava ceremonija snimi kamerom, što je neverovatna sreća: on je, naime, bio poslednji otomanski sultan i da on nije dao zeleno svetlo za snimanje nikada ne bismo imali ovaj vredni etnografski materijal.
Pogledajte video:
(L. B.)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marko_realista
Obozavaj svoju, postuj tudju veru!
Podelite komentar
-----
Zanimljivi su ti njihovi Sultani bili. Ovaj Osman sa slike npr, osnivac dinastije i drzave koja se po njemu i zvala, covek od nicega stvorio drzavu i sistem koji je u decenijama i vekovima posle njega od obicnog sela sa okolinom, kolika je bila u njegovo vreme, stvorio najmocniju svetsku silu koja se prostirala na 3 kontinenta i dugo bila nepobediva na bojnom polju. Mi ih ne volimo, razlozi su jasni, ali kad posmatramo objektivno, to je dugo bila drzava naprednija od svih evropskih. Npr. obicni ljudi imali su daleko vise prava i mogucnosti nego u feudalnim sistemima, gradjanin nije mogao biti niciji rob, svi su, osim Sultana, pred zakonom bili jednaki, nikakav vlastelin nije mogao npr. da ubije ili opljacka seljaka a da za to ne plati glavom, AKO to saznaju vlasti u Carigradu, administracija je bila dovedena do savrsenstva, a arhitektura bila bez premca. Javna kupatila za obicne ljude bila su normalna pojava dok vecina evropskih kraljevskih dvorova nisu imali kupatila. Jedini nisu proganjali Jevreje, cak su sve proterane Jevreje tokom inkvizicije u Spaniji ukrcali na brodove i doveli u Tursku, u 16 veku. To im je itekako usavrsilo sistem, jer su ti Jevreji bili bogati i skolovani ljudi, vicni trgovini i administrativnim poslovima. Zanimljivo je i to da su cuveni janicari bili elita drustva, postovani i cenjeni od svih, pa i od samog Sultana. Bili su prva stajaca, profesionalna vojska posle rimskih legija i vekovima su bili najbolji vojnici na svetu, nepobedivi ratnici. Oni su svoj cuveni "danak u krvi" kako je kod nas poznat, nadaleko hvalili, govoreci kako je to sjajna prilika da pokoreni narodi, kroz vojnu sluzbu dodju do bogatstva i moci. I to je u mnogim slucajevima zaista bilo tako. U Osmanskom Carstvu bilo je moguce da cak i poturceni hriscanin dodje na visoke pozicije, brojni su veziri iz hriscanskih porodica, najpoznatiji je bio Veliki Vezir Mehmed Pasa Sokolovic. U evropskim drzavama sve glavne pozicije je drzala aristokratija, nezamislivo je bilo da neki obican covek postane 2 po moci u drzavi. Toga kog Turaka nije bilo, jedini nezamenljivi bili su Sultani iz Osmanove loze, ostalo sve po zaslugama. Poenta je u tome da su imali savrseno organizovan sistem, zakone koji su se postovali, dosta ravnopravno drustvo za ono vreme i sanse za uspeh za svakoga. To je drzava koja sve do druge polovine 19 veka NIKADA nije bila zaduzena, nije pozajmljivala novac od drugih. Kasnije je vec doslo do slabljenja, zakasnili sa industrijskom revolucijom, korupcija je prosirila, a kasniji Sultani su se vise bavili haremom nego drzavnim poslovima, sto je sve dovelo do propasti carstva.
Podelite komentar
Peca
Eeee,pusto tursko(ne ponovilo se)...
Podelite komentar