KRVAVA INDIJANSKA KLETVA: Odnela živote 7 američkih predsednika, razbilo je Reganovo poštenje! (FOTO)

  • 18

Sve je počelo 1809. godine, kada je ondašnji guverner Teritorije Indijana Vilijam Henri Harison na prevaru od Indijanaca oteo velike delove njihovog zemljišta, zbog čega je pleme Šauna krenulo u rat protiv agresora, rat koji je kasnije postao poznat kao Tekumseški rat, po poglavici ovog plemena Tekumsehu (doslovno: Zvezda Padalica). Cilj je bio da se zaustavi dalja progresija belaca na zapad Severne Amerike.

1811. godine došlo je do velike Bitke kod Tipekanua u kojoj su snage Sjedinjenih Država pod komandom Harisona odnele pobedu i trijumfalnom Vilijamu donele nadimak "Stari Tipekanu".

Međutim, nakon bitke, Tekumsehov brat Tenskvatava (koji se prvobitno zvao Lalavetika, odnosno Onaj Koji Pravi Veliku Buku), koji je bio vrač i verski vođa svog naroda, te koji je Evropljane prokazao kao decu zlog duha i koga su njegovi sledbenici jednostavno zvali Prorokom, bacio je kletvu na Harisona.

Kada se 1840. godine Vilijam Harison kandidovao za predsednika Amerike, koristio je slogan "Tipikanu i Tajler takođe"; ovo potonje je ime Harisonovog kandidata za potpredsednika.

Postojala je čak i veroma popularna kampanjska pesma ovog imena. Uglavnom, da skratimo priču, Harison je odneo pobedu na izborima i ušao u Belu kuću početkom naredne, 1841. godine.

Tri nedelje kasnije se prehladio, a verovalo se da je to zbog lošeg vremena tokom inauguracije. Njegovo stanje je postajalo sve lošije, a zbog velikog broja obaveza nije mogao ni da odleži. Umro je devet dana kasnije, u 00:30, 4. aprila 1841. godine.

U narednih 120 godina, svaki američki predsednik koji je pobedio na izborima održanim u godini koja se završavala nulom umro je tokom služenja mandata. (Šta više, postoji samo jedan američki predsednik koji je umro tokom mandata a da nije izabran u nultoj godini, Zakari Tejlor, a i on se borio protiv Tekumseha 1812. godine.)

Prvo je to bio slučaj sa Abrahamom Linkolnom koji je izabran 1860. godine, a ubijen je na početku služenja drugog mandata. Potom se to desilo Džejmsu Garfildu koji je izabran 1880. godine, a ubijen je septembra iduće godine, u devetom mesecu svog mandata. Zatim je 1900. godine izabran Vilijam Mekinli, koji je doživeo identičnu sudbinu kao i Gardfild.

1920. godine Voren Harding je pobedio, a umro je verovatno od srčanog ili moždanog udara 1923. godine. Frenklin Ruzvelt je pobedio 1940, a umro je tokom služenja drugog uzastopnog mandata (ukupno četvrtog). 1960. godine izabran je Džon F. Kenedi, a dve i po godine nakon inauguracije bio je ubijen u Dalasu.

Konačno, došao je red na Ronalda Regana koji je izabran 1980. godine. Samo nekoliko meseci nakon njegovog ulaska u Belu kuću pokušan je atentat na njega, u kome je bio ozbiljno ranjen. Preživeo je. Tokom obavljanja ove funkcije pobedio je i rak.

Interesantno je međutim to što je kao guverner Kalifornije pre nego što je postao najmoćniji čovek Zapadnog sveta, odbio da dozvoli izgradnju velike brane koja bi poplavila jedan indijanski rezervat i to objasnio rečima da "su već prekršili dovoljno ugovora sa Indijancima". Ako je kletva ikada bila stvarna, i ako verujete u te stvari, mogli biste pomisliti da je to bio razlog zbog čega je duh starog Tenskvatave odlučio da je poništi.

Takođe, treba pomenuti da je naredni američki predsednik koji je izabran u godini sa nulom (2000.) na kraju bio Džordž Buš Mlađi koji je 2005. godine takođe preživeo pokušaj atentata, kada bomba - koju je na njega i predsednika Gruzije Sakašvilija bacio gruzinski fanatik - čudom nije eksplodirala, iako je bila aktivna.

(J. G.)

Video: Imale su ludu sreću: Autobus udario ženu sa bebom, malo je falilo da pregazi dete

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Dragan Trebinje

    1. novembar 2014 | 20:19

    Kada bi Amerikance i Ameriku stigle indijanske kletve,teško da bi tamo ostao kamen na kamenu,obzirom da im se istorija temelji na propasti ovog naroda

  • мммрррр

    1. novembar 2014 | 20:41

    Једно од највећих крвопролића у историји је задесио баш тај народ..сви ми знамо каква је америчка "демократија" али су они то највише осетили на својој кожи...

  • Goga

    1. novembar 2014 | 21:20

    Treba i mi da bacimo kletvu na one koji su otimali i dalje otimaju nasu zemlju pa da vidimo sta ce biti. Hoce li poceti da majkavaju ili su suplje price ;)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA