ŠTA SVE NEĆEMO SMETI KAD UĐEMO U EVROPU: Ovo je 10 najbesmislenijih zakona EU!
Zakoni nekad mogu da zvuče veoma glupo, ali ipak uvek postoji neki razlog za njih. Od zakona da banane moraju da imaju određenu veličinu i širinu i kakvu ćete sijalicu koristiti u svom domaćinstvu, do toga da vam je određeno i kakvu ćete boju kante za papir koristiti. Predstavljamo vam 10 krajnje besmislenih zakona koje nalaže Evropska unija.
1. Banana
Prema propisima, sve banane koje se uvoze u EU moraju biti najmanje 14 centimetara duge a 2,7 centimetara široke. Voće ne sme biti oštećeno, niti skroz zrelo. Objašnjenje za ove propise leži u tome što će se u prodavnicama nalazati isključivo sveže i zdravo voće. Dimenzije u nekim slučajevima jesu bitne, ali nikome nije jasno zašto su važne i za banane.
2. Prodaja hrane
Evropska unija je 2010. godine dala predlog propisa po kom će cena sve hrane biti povezana sa njenom težinom, a ne količinom. To znači da kad odemo na pijacu ne tražimo, na primer, 10 jaja nego kilogram.
3. Krastavac
Do pre tri godine je bilo zabranjeno prodavati krastavce koji nisu zakrivljeni.
4. Med
Opšte je poznato da većina nas kada vidi pčelu krene da juri glavom bez obzira, ali nikome do sada nije padalo na pamet, da za doručkom dok jede med razmišlja o njegovoj električnoj provodljivosti. E pa, Evropska unije je odredila da ona ne sme biti veća od 0,8 mikrosimensa po centimetru. Ovaj zakon već ima malo smisla jer se po mikrosimensima određuje klasifikacija vrsta meda.
5. Baloni
Deca ispod 8 godina ne mogu da drže balone napunjene helijumom bez nadzora odrasle osobe.
6. Šteker
Ako dođete u Veliku Britaniju, Irsku, na Maltu ili Kipar, nećete moći uključiti svoj fen u struju ukoliko niste poneli i šteker!
7. Sijalica
Najsporniji propis Evropske unije. Naime, ovaj zakon je uveden kako bi se uštedila energija. Međutim, ni sijalice koje su dozvoljene za upotrebu nisu najsjajnije za zaštitu prirode. Neke od njih sadrže otrovnu žilu koja zahteva pažljivo "zbrinjavanje" pri bacanju u otpad.
8. Kanta za papir
Da li ste nekada pri kupovini kante za papir razmišljali o njenoj boji? Postoje države u kojima je striktno određeno u koju kantu ide koje smeće, pa je tako u Nemačkoj propisano da kanta za papir bude plave boje. U nekim državama je zelena, u drugim žuta, a negde se smeće i ne odvaja.
9. Semafori
U Stokholmu, Berlinu, Rimu, Zagrebu, Londonu, Parizu ili Varšavi znak na semaforu za pešake se razlikuje. U Nemačkoj, na primer, možete u jednom gradu naići na gomilu različitih semafora.
10. Vožnja vozom
Uzmimo, na primer, vožnju od Talina do Lisabona. Ništa komplikovano jel da? E pa nije tako. Na put ćete krenuti vozom po šinama koje imaju razmak 52,4 centimetara i stigli ste do Evrope pa morate da preći u drugi voz, jer su tu šine razmaka od 143, 5 centimetara. U Španiji ste opet primorani da presedate, jer su železnički propisi takvi da šine moraju da budu u razmaku od 167,2 centimetara i na kraju u Portugalu opet menjanje voza jer je tu razmak u šinama za čak 7 milimetara manji. Raj za ljubitelje vožnje vozom i presedanja zar ne?
(Telegraf.rs / Izvor: huffingtonpost.co.uk)
Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nedo
Šta smo dobili iz EU? Sankcije, bombe sa osiromašenim uranijumom, ucene, pretnje, kredite, kamate,otimanje teritorije, ratove, iseljavanja,lažne pregovore, lažna obećanja, ponižavanja, ismejavanja i konstantno negiranje našeg nacionalnog identiteta i optužbe da smo genocidan,varvarski i zlikovački narod.To treba prekinuti. Srbija je evropska zemlja. Srbija ne treba da ide u EU Titanik.
Podelite komentar
andjelko
Nišlija iz Atine. Nije tačno ovo što je napisano, bar što se tiče Grčke. 1. Banane kupujem u supermarketima kao i svi i ima banana koje su kraće od 14cm 2. I na pijaci i u supermarketima u Grčkoj jaja se kupuju na komad 3. Krastavaca ima i zakrivljenih i pravih 4. Što se tiče meda, prijatelj sa Peloponeza ima prodavnicu meda - ne postoji takav zakon u Grčkoj 5. Baloni sa helijumom - prošetajte se leti po Paraliji ili Halkidikiju i videćete decu mlađu od 8 godina sa balonima sa helijumom 6. Štekeri - oduvek su u V. Britaniji (Malta i Kipar su bivše zemlje Engleske Imperije) bili različiti. 7. Zar ne treba razmišljati o smnajenju potrošnje energije i o ekologiji 8. Na svakoj kanti postoje i slike šta se baca u nju 9. Što se Grčke tiče semafori za pešake su isti kao i kod nas 10. Unutrašnja politika i zaštita domaće industrije vagona - moje skromno mišljenje
Podelite komentar
nemanja
Ali ja ne znam zasto vi mislite da narod zeli da udjemo u EU??
Podelite komentar