Visoka vlažnost vazduha uništava našu kožu - evo kako da se na vreme zaštite
Nivo vlažnosti vazduha može da ima veliki uticaj na vašu kožu, čak i ako ona nije sklona ekcemima ili psorijazi.
Zanimljivo je to što i prevelika, ali i premala vlažnost mogu negativno da utiču na kožu. Adekvatna hidratacija je ključ lepe kože. Vlažnost kože je važna kako bi koža bila čvrsta i zategnuta. Kada je koža izložena manjoj vlažnosti vazduha, ona brzo gubi vlagu što dovodi do sušenja, iritacije i ljuštenja. Dehidratacija kože dovodi do pojačanja ekcema i psorijaze.
Niska vlažnost karakteristična je za zimske mesece, posebno kada radi grejanje. Kada pojačate grejanje ili založite vatru u kaminu. Pa toplota ne dozvoljava zadržvanje vlage. Zbog toga je potrebno kožu svakodnevno hidrirati i koristiti ovlaživač vazduha.
Visoka vlažnost utiče na sposobnost pora na koži da upijaju vlagu. Dolazi do povećanog znojenja i proizvodnje masti do te mere da se pore zapušuju i dolazi do pojave mitisera i bubuljica. Visoka vlažnost pogoduje razvoju bakterija i buđi koje dovode do pojave crvenila i iritacije.
Visoka vlažnost u kombinaciji sa visokim temperaturama može da izazove velike probleme. Koža crveni i mogu da se pojave plikovi, koji obično nestanu nakon tri ili četiri dana bez bilo kakve intervencije. Ukoliko primetite pojačani bol, otok, oteknute limfne čvorove, temperaturu, jezu ili groznicu potražite pomoć lekara.
Jedan od najboljih načina da se izborite sa visokom vlažnosti vazduha jeste da boravite u rashlađenim prostorijama. Koristite sredstvo za čišćenje lica na bazi salicilne kiseline koji mogu da pomognu u eliminaciji bakterija koje se javlajju u uslovima visoke vlage.
(Telegraf.rs/iderma.com)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.