Želite da pocrnite? Ovo je 10 zapovesti pravilnog sunčanja
Uprkos brojnim upozorenjima, veliki broj ljudi i dalje ne zna koje posledice nosi preterano izlaganje suncu. Zbog toga dajemo 10 saveta koji će sunce načiniti vašim saveznikom i pomoći vam da uživate u potamnelom tenu bez nepotrebnih rizika.
Ova hrana pomoći će vam da se rahladite u vrelim letnjim danima
1. Izdvojite razumno vreme za boravak pod suncem
Taman ten mnogima lepo stoji, ali ne smemo zbog osunčanog tela zanemariti zdravlje. Sunce je jedan od uzročnika preuranjenog starenja kože i, ako samo jedan put preteramo, sunčevo UV zračenje nam može doneti probleme u budućnosti. Osobe svetle puti i kose ne bi trebalo da se sunčaju više od 20 minuta dnevno, oni tamnijeg tena i crne kose - 30 minuta, a osobe izrazito tamnijeg tena i kose mogu se sunčati čak i 40 minuta. Oni koji su se postepeno izlagali suncu i već dobili tamniju boju mogu ovo zadovoljstvo da produže i na 60 minuta dnevno.
2. Izbegavajte sunce u najtoplijem delu dana
Najviši stepen zračenja je između 12h i 16h, kada zraci najdirektnije prodiru u kožu.
3. Koristite adekvatan zaštitni faktor protiv UV zračenja
Postoje tri glavna tipa UV zraka: UVA, UVB i UVC. Iako se ranije verovalo da je deo kožnih oboljenja uzrokovan isključivo UVB zracima, naučne studije su poslednjih godina potvrdile da i UVA zraci mogu napraviti ozbiljne probleme. Zbog toga treba insistirati na kupovini kreme sa zaštitom od obe vrste zračenja. Takođe, naš ten određuje koliki nam je zaštitni faktor zaista potreban: dok svetao zahteva zaštitni faktor 50, tamnom tenu je dovoljan i onaj od 25.
4. Nanesite kremu sa zaštitnim faktorom 30 minuta pre izlaganja suncu
Na ovaj način, proizvod ima vremena da aktivira svoja zaštitna svojstva. Pored toga, obratite pažnju na to da koža bude suva u trenutku nanošenja kreme.
5. Zaštitite glavu, a posebno oči
Ne zaboravite da sa sobom uvek nosite šešir koji će zaštiti vaš nos, vrat i dekolte. Stručnjaci već godinama ističu da se najveći broj slučajeva raka kože odnosi na glavu, vrat i ruke. Takođe, izaberite naočare sa kvalitetnim sočivima koja će vam zaštiti oči tokom sunčanja. Na ovaj način ćete izbeći da zraci dolaze direktno do vaših očiju i utiču vam na vid. Naočare je najbolje kupiti u optičarskoj radnji. Veliki broj brendova se bavi izradom istih, tako da će se u bogatoj ponudi naći i nešto po vašem ukusu.
6. Unosite dosta vode
Voda nadoknađuje gubitke u telu koji su nastali putem znojenja. Takođe, visoke temperature, bazen i more čine da se koža suši više nego inače.
7. Pratite sve promene na koži
Najbolji metod za borbu protiv raka je prevencija, tako da je dobro povremeno odlaziti na preglede. Preporučljivo je i da se vode beleške o svim flekama, mladežima i pegama na telu. Ako usled sunčanja dođe do nekih promena na ovim delovima tela (promena boje i oblika, svrab ili krvarenje), obavezno posetite specijalistu.
8. Poseban oprez kada su u pitanju deca i trudnice
Deci je neophodna posebna zaštita od sunca jer je njihova koža podložnija opekotinama. Na tržištu su dostupne kreme za sunčanje namenjene deci, a čiji je sastav otporniji na vodu. Bebe do 6 meseci ne bi trebalo uopšte da se izlažu visokim temperaturama. Ni trudnicama se ne savetuje prekomerno izlaganje suncu. Većini je inače vrućina i kad drugima nije, te se češće znoje, a na leto im bude još toplije. Iako to ne šteti direktno bebi, može biti štetno za same trudnice, pa lekari savetuju da se čuvaju velikih vrućina i da paze da ne dehidriraju.
9. Obratite pažnju i tokom oblačnih dana
Da li ste znali da oko 90% solarnog zračenja može prolazi i kroz oblake? Nemojte rizikovati i koristite kremu za sunčanje na isti način kao što ste radili kada ste bili direktno izloženi suncu.
10. Ne koristite UVA lampice
Iako postoji verovanje da UVA lampice pomažu koži da se pripremi za sunčanje, one zapravo samo ubrzavaju starenje kože i pomažu pojavu kancera. Dermatolozi zato ističu značaj izbegavanja solarijuma.
(Telegraf.rs / Biljana Todorović)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.