U svim realnim situacijama električni automobili će da u startu preskoče benzince jer imaju ogromnu prednost pri normalnim brzinama. Benzinci imaju prednost na višim brzinama u slučaju da električni automobil nema (inače njima nepotrebni) višestepeni prenos.
vlasnik.tesle (a) gmail.com
Motori sa unutrašnjim sagorevanjem imaju obrtni moment 0 (NULA!) pri 0 obrtaja u minuti. Zato ne mogu da krenu sami već im treba pomoć kurble ili elektromotora ("anlasera"). Takođe imaju i ograničen broj obrtaja posle čega postanu em neefikasni, em se raspadnu. Iz ova dva razloga moraju i da imaju višestepeni prenos, da bi se obrtaji držali u opsegu gde ima vajde, a samo pri skoro najvišem broju obrtaja imaju maksimalnu snagu - snaga značajno opada pri drugim brzinama.
Nasuprot tome, lektromotori imaju najjači obrtni moment u samom startu, pri 0 obrtaja u minuti, a taj moment onda opada sa porastom brzine. Imaju samo jedan pokretni deo - rotor (+ ležajeve i prenos) pa mogu da postignu ogroman broj obrtaja u minuti, recimo 3-4 puta više nego motori sa unutrašnjim sagorevanjem. Zbog ovoga im za sve normalne situacije i nije potreban višestepeni prenos - jedan stepen je dovoljan.
Tesla ima samo jedan stepen prenosa - jednu brzinu. Nema ni rikverc ni "neutral". Vožnja unazad se postiže tako što motor okreće rotor u suprotnom smeru, a neutral je jednak isključenom napajanju. Da nije kompjutera koji to ne dozvoljava, Tesla bi u rikverc mogla da ide skoro jednako brzo kao napred (malo sporije zbog različite aerodinamike). Drugim rečima, Tesla bi mogla da rasturi ovog Forda i u rikverc, ali je to na ovom snimku Tesla dobila Forda u "prvoj" (i jedinoj) brzini.
Vlasnik Model S
U svim realnim situacijama električni automobili će da u startu preskoče benzince jer imaju ogromnu prednost pri normalnim brzinama. Benzinci imaju prednost na višim brzinama u slučaju da električni automobil nema (inače njima nepotrebni) višestepeni prenos. vlasnik.tesle (a) gmail.com
Podelite komentar
Vlasnik Model S
@Vlasnik Model S
Motori sa unutrašnjim sagorevanjem imaju obrtni moment 0 (NULA!) pri 0 obrtaja u minuti. Zato ne mogu da krenu sami već im treba pomoć kurble ili elektromotora ("anlasera"). Takođe imaju i ograničen broj obrtaja posle čega postanu em neefikasni, em se raspadnu. Iz ova dva razloga moraju i da imaju višestepeni prenos, da bi se obrtaji držali u opsegu gde ima vajde, a samo pri skoro najvišem broju obrtaja imaju maksimalnu snagu - snaga značajno opada pri drugim brzinama. Nasuprot tome, lektromotori imaju najjači obrtni moment u samom startu, pri 0 obrtaja u minuti, a taj moment onda opada sa porastom brzine. Imaju samo jedan pokretni deo - rotor (+ ležajeve i prenos) pa mogu da postignu ogroman broj obrtaja u minuti, recimo 3-4 puta više nego motori sa unutrašnjim sagorevanjem. Zbog ovoga im za sve normalne situacije i nije potreban višestepeni prenos - jedan stepen je dovoljan. Tesla ima samo jedan stepen prenosa - jednu brzinu. Nema ni rikverc ni "neutral". Vožnja unazad se postiže tako što motor okreće rotor u suprotnom smeru, a neutral je jednak isključenom napajanju. Da nije kompjutera koji to ne dozvoljava, Tesla bi u rikverc mogla da ide skoro jednako brzo kao napred (malo sporije zbog različite aerodinamike). Drugim rečima, Tesla bi mogla da rasturi ovog Forda i u rikverc, ali je to na ovom snimku Tesla dobila Forda u "prvoj" (i jedinoj) brzini.
Podelite komentar