Ako sve ostalo propadne, Zelenski ima "plan B": Putinove trupe bi mogle biti nemoćne zbog toga

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

U nesigurnom trenutku za Ukrajinu, dok se zemlja koleba između nade da će pregovori o prekidu vatre koje je sproveo američki predsednik Donald Tramp okončati rat i straha da će Sjedinjene Američke Države povući vojnu podršku, vojnici su učestvovali u ukrajinskoj vojnoj inicijativi za koju Kijev nada da će mu omogućiti da ostane u borbi bez američkog oružja. Ako mirovni pregovori propadnu ili Sjedinjene Države prekinu isporuke oružja, ukrajinska inicijativa za dronove će verovatno će dobiti na važnosti. Program se udvostručuje na bespilotne sisteme koji se sastavljaju u Ukrajini, uglavnom male eksplodirajuće dronove koji se lansiraju iz podrumskih skloništa.

U ponedeljak je ruski predsednik Vladimir Putin dodatno pojačao brojne neizvesnosti u ratu naredivši trodnevni prekid vatre u Ukrajini sledećeg meseca, iako je nejasno da li će se takva pauza održati ili čak i početi. Ova objava usledila je nakon nedelje neprekidnog ratovanja u Ukrajini, uključujući najsmrtonosniji napad na Kijev, glavni grad, u skoro godinu dana i pomešanih signala o tome šta dalje treba učiniti od strane Trampove administracije. Predsednik Tramp je poslednjih dana bio manje kritičan prema ukrajinskom rukovodstvu, umesto toga kritikujući Putina zbog kontinuiranog bombardovanja Ukrajine. Ali Tramp još uvek nije obećao više oružja, što ostaje ključno, piše Njujork tajms.

Odluka SAD da obustavi vojnu pomoć učinila bi Ukrajinu ranjivom duž fronta i daleko šire. Ukrajinska vojska se oslanja na presretače Patriot kao jedinu odbranu od ruskih balističkih raketnih napada na Kijev. Ukrajinskoj vojsci takođe nedostaju sopstvene rakete srednjeg dometa, poput onih koje ispaljuje američki sistem HIMARS, a koje su ključne za napad na ruske trupe i opremu pre nego što stignu do linija fronta. I ranije ukrajinske inovacije u ratu, poput kijevske flote daljinski upravljanih, eksplodirajućih glisera koji su potopili veliki deo ruske Crnomorske flote, uvedene su sa velikim efektom samo da bi Rusija kasnije osmislila kontramere.

Ipak, Ukrajinci su već pobedili sve šanse u borbi protiv mnogo većeg neprijatelja, delom zato što su promenili svoju strategiju na bojnom polju i rekonfigurisali svoje oružje usput. Za sada, barem, vojska se nada da će im njihov najnoviji inovativni program, nazvan #Linija dronova", pomoći da Rusi uglavnom ostanu zaglavljeni na prvim linijama fronta. Čak i pre Linije dronova, Ukrajina se u velikoj meri oslanjala na dronove, koji sada uzrokuju oko 70 procenata svih žrtava u ratu na obe strane, kaže ukrajinska vojska - više nego sve ostalo oružje zajedno, uključujući tenkove, haubice, minobacače i mine.

Dok ostatak oružja delimično obezbeđuju Sjedinjene Države, Ukrajinci sklapaju dronove kod kuće od komponenti uglavnom proizvedenih u Kini. Prošireni program dronova, koji je u toku od prošle jeseni, ali je formalno najavljen u februaru, jeste plan B Kijeva ako pregovori o okončanju rata, koji je počeo ruskom invazijom 2022. godine, propadnu.

Dronovi sa obe strane već stalno zuje iznad bojnog polja. U ratu dronovima, Rusija ima prednost u količini, dok Ukrajina ima prednost u kvalitetu, često postajući prva koja usvaja nove tehnološke pristupe. To uključuje leteće dronove sa repetitorima za proširenje dometa eksplozivnih dronova i vođenje dronova tankim optičkim vlaknima koja su otporna na inovacije ruskih snaga u ometanju. Svi ratovi podstiču inovacije, kao što je pronalazak radara tokom Drugog svetskog rata i naočara za noćno gledanje u Vijetnamu. Ali ukrajinska strategija dronova takođe je proistekla iz velike slabosti njene vojske nakon više od tri godine rata: sve manje motivacije Ukrajinaca da se pridruže vojsci. Kako je izbegavanje regrutacije postalo široko rasprostranjeno, popunjavanje snaga je postalo izazov.

Dronovi ne zamenjuju trupe, zapravo, svaki let drona može zahtevati do četiri vojnika. Za letove prošle nedelje na severoistoku Ukrajine, odred dronova se sastojao od pilota, navigatora, strelca i pilota relejnog drona. Ali regrutovanje za ove pozicije je lakše nego pronalaženje pešadinaca za službu u rovovima. Sa manje vojnika za gubitak nego Rusija, Ukrajina želi da ograniči direktne sukobe. Tu dolaze do izražaja dronovi. Strategija se fokusira na pojas zemlje dubok oko 29 kilometara iza ruske linije fronta. Zasićenost vazdušnog prostora iznad ovog područja izviđačkim i napadnim dronovima može sprečiti ruske vojnike da se masiraju za napade. Dronovi, koji lete brzinom od oko 130 kilometara na sat, mogu da preteknu sve što se kreće po zemlji.

- Pravedna je procena da funkcioniše - rekao je o programu dronova Majkl Kofman, viši saradnik u Karnegijevoj fondaciji za međunarodni mir.

Nedostatak ruske opreme i zimsko vreme takođe su igrali ulogu, rekao je on. Cilj, rekao je Kofman, bio je da se osnuju snage koje "mogu da blokiraju velike delove fronta" i da se održe bez američke pomoći.

(Telegraf.rs/Večernji)

Video: Muškarac koji je pretio samoubistvom kolima hitne pomoći prevezen na VMA

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    30. april 2025 | 08:33

    NATO FASISTI ZELE NASTAVAK RATA DO POSLEDNJEG UKRAJINCA I NESTANKA UKRAJINE!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA