Možda liče na klovnove, ali u stvarnosti su nemilosrdni profesionalci: Švajcarska garda vekovima čuva pape

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Dok su oči svetske javnosti uprte u Vatikan gde za nekoliko dana (7. maj) počinje konklava na kojoj bi trebalo da bude izabran novi poglavar Katoličke crkve, nakon smrti pape Franje, sve češće se u kadru fotoreportera i snimatelja mogu primetiti muškarci obučni u prugaste plavo-žute uniforme sa neobičnim kapama na glavama.

Iako možda nakima izgledaju poput klovnova radi se o pripadnicima najmalobrojnije i jedne od najstarijih vojski u svetu - Švajcarskoj gardi.

U pitanju je najamnička vojska koja je od srednjeg veka, služila u vojskama mnogih evropskih zemalja, a njene najpoznatije jedinice bile su one u službi francuskog kralja (Švajcarska garda je poslednja ostala da brani Luj XVI tokom Francuske revolucije) i, naravno pape.

Švajcarska garda je postala zvanična vojska Vatikana 22. januara 1506. godine, kada je prvih 150 gardista stiglo u Rim. Papa Julije Drugi tražio je, na osnovu sporazuma sa kantonima Cirih i Lucern, da se pošalje 200 vojnika Švajcarske garde da brane Papsku državu.

Stroga selekcija pripadnika

Švajcarska garda je jedini podsetnik na švajcarsku najamničku tradiciju, jer švajcarski ustav danas zabranjuje regrutovanje njenih državljana u strane vojne jedinice. Ima 135 članova (do 2018. bilo ih je 110): 99 gardista, 31 podoficir, tri oficira, jedan sveštenik i jedan komandant (pukovnik). Stražari su podeljeni u tri voda prema maternjem jeziku - prvi vod govori nemački, drugi francuski, a treći različite jezike.

Regruti moraju da budu stari između 19 i 30 godina, visoki preko 174 santimetra, katolici, uzornog ponašanja, neoženjeni i da imaju završenu vojnu školu u Švajcarskoj. Naravno, moraju imati i švajcarsko državljanstvo i najmanje srednju školu. Oni se obavezuju da će služiti papi najmanje dve godine.

Ceremonija polaganja zakletve održava se 6. maja svake godine. Datum je izabran u znak sećanja na krvavi maj 1527. kada je većina gardista poginula tokom Velikog pljačkanja Rima braneći papu Klimenta VII.

Helebarde, automatsko oružje i elektrošokeri

Glavni zadatak papske švajcarske garde je da obezbedi papu i njegove rezidencije. Stražari čuvaju i ulaze u Vatikan, prate papu na putovanjima i obavljaju druge službene i ceremonijalne dužnosti. Iako i dalje nose tradicionalno oružje, helebarde (koplje koje ispod metalnog vrha ima sekiru s jedne, a naoštrenu kuku s druge strane) i mačeve, sada su oni više deo tradicionalne uniforme, dok su gardisti naoružani modernim oružjem pištoljima P220 i Sturmgevehr 550, automatskim puškama i  elektrošokerima.

Uniforme papske švajcarske garde su upečatljive i veoma šarene, sa perjem na šlemovima, kitnjastim oklopima za komandante i plavo-žutim prugastim uniformama sa puf rukavima i crvenim detaljima i manžetnama. Garda sigurno nije stigla u Vatikan ovako obučena 1506. godine, a ove svečane uniforme su uvedene tek 1914.

Dizajnirao ih je komandant Jules Repond, verovatno inspirisan Rafaelom i bojama porodice Mediči. Naravno, tu je i svakodnevna, radna uniforma, dok su gardisti odgovorni za direktnu zaštitu pape uvek u civilu. Još jedna zanimljivost prati najmanju vojsku na svetu. Naime, zastava Švajcarske garde nije uvek ista jer mora da prikazuje grb aktuelnog pape i aktuelnog komandanta.

(Telegraf.rs/Dnevnik.hr)

Video: Pogledajte kako je izgledala jedina borba dama na KSW 105

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Psihoze nebuloze

    30. april 2025 | 06:10

    Od cega da ga stite, od osvete pokajnika koji su prevareni dogmom, od dronova, od zrtava katoličkog pedofilstva,... od cega ako je posten.. Razmislićemo da li da izdamo poternicu.. ah da, umro od starosti, spasao se

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA