Pogledajte novi severnokorejski ratni brod od 5000 tona: "Opremili smo ga najmoćnijim oružjem"

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 3

Severnokorejski lider Kim Jong Un prisustvovao je ceremoniji porinuća "novog višenamenskog razarača", izvestili su u subotu državni mediji KCNA.

- Ratni brod od 5000 tona opremljen je „najmoćnijim oružjem i izgrađen za oko 400 dana... našim sopstvenim snagama i tehnologijom - citiran je Jo Chun Ryong, sekretar vladajuće Radničke stranke.

Kim je, u govoru sa porinuća, koji je izvestila KCNA, rekao da će ratni brod biti predat mornarici i da će ući u službu početkom sledeće godine.

Porinuće se održalo u petak u vojnom brodogradilištu Nampho i označilo je novu eru „velike izgradnje flote u stilu Kim Jong Una“, izvestila je KCNA citirajući viceadmirala Pak Kwang Sopa. Brod je ocenjen kao „klasa Choe Hyon“ nazvana po protujapanskom revolucionarnom borcu Choe Hyonu, dodaje se u izveštaju.

Ranije ovog meseca, Reuters je izvestio da je severnokorejska nova klasa ratnih brodova sposobna da primi desetine vertikalnih lansirnih ćelija za nošenje projektila koje je njena vojska već razvila, pozivajući se na analizu satelitskih snimaka.

Kim je takođe rekao da su snažne sposobnosti preventivnog napada najuverljivije „ratno odvraćanje“ i da nema ograničenja opsega takvih napada. „Sigurnosno okruženje naše zemlje trenutno je veoma ozbiljno“, citiran je lider. Zahvalio je radnicima i tehničarima na izgradnji novog razarača, koji je bio „veran liniji stranke o jačanju pomorskih snaga“, prema KCNA.

Kim je takođe rekao da Sjedinjene Države redovno raspoređuju strateška sredstva na Korejskom poluostrvu.

B-1B bombarderi korišćeni su u zajedničkoj vojnoj vežbi Južne Koreje i SAD-a ranije ovog meseca, uz borbene avione, prema ministarstvu odbrane Seula, prenosi Reuters. B-1B bombarderi redovno su učestvovali u zajedničkim vojnim vežbama poslednjih godina, koje Severna Koreja već dugo osuđuje kao probu za rat, dok Seul tvrdi da su isključivo odbrambene.

(Telegraf.rs/Jutarnji)

Video: Dinčić: Vučićevo stanje trenutno zadovoljavajuće, za sat vremena napušta VMA

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Po

    26. april 2025 | 12:52

    Ima ploču ispod jakne

  • Toma

    26. april 2025 | 11:07

    Hoće jakna da mu pukne koliko se naduo😅

  • Štampaj Kime

    26. april 2025 | 12:15

    Lako je KimDžongu,štampa original dolare sa USA štamparijom,koju su zaplenili pre par decenija,zbog njega nam u menjačnicama i bankama traže lične podatke i zapisuju serijske brojeve novčanica,jedino tako Ameri imaju neki orjentir koliko ih je Kim naštampao!😂😂😂

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA