
Džej Di Vens napravio veliki propust u Vatikanu: Pokazao nepoštovanje za jedno od najvažnijih pravila
Američki potpredsednik Džej Di Vens suočava se sa brojnim kritikama nakon što je tokom uskršnjeg vikenda prekršio jedno od najpoznatijih pravila Vatikana.
Potpredsednika je tokom obilaska znamenitosti, koje godišnje poseti oko 10 miliona ljudi, pratila fotografkinja Bele kuće, Emili Higins, preneo je The Daily Beast.
Međutim, jedna od fotografija izazvala je buru negodovanja. Na njoj se vidi Vens kako drži svog malog sina dok zajedno gledaju u tavanicu čuvene Sikstinske kapele.
Seriju fresaka koje prekrivaju unutrašnjost ove papinske kapele naslikao je čuveni Mikelanđelo početkom 16. veka. One predstavljaju neka od najpoznatijih i najvažnijih dela renesansne umetnosti. Na plafonu se nalazi možda i najčuveniji deo ciklusa - Stvaranje Adama.
Ali, kao što znaju svi koji su posetili Sikstinsku kapelu, ali i oni kojim opšta kultura nije strana, jedno pravilo je vrlo jasno. Posetiocima je zabranjeno da fotografišu unutrašnjost kapele.
To je jedino mesto u Vatikanu gde je fotografisanje potpuno zabranjeno. Prema zvaničnom sajtu Vatikana, obezbeđenje ima ovlašćenje da oduzme posetiocima kamere i natera ih da izbrišu fotografije ako ih uhvate da krše pravilo.
Nakon što je MAGA influenser Čarli Kirk postavio fotografiju Vensa iz Sikstinske kapele na mrežu Iks, bivši Tviter, mnogi korisnici su odmah počeli da kritikuju potpredsednika zbog ove greške.
"Ne smeju se praviti fotografije u Sikstinskoj kapeli", "Bez ikakvog poštovanja", "Fotografisanje u Sikstinskoj kapeli je strogo zabranjeno!", "Svaki pravi katolik to zna", "Ova slika pokazuje gde je problem: pravila važe samo za druge, ali ne i za američku vladu - sramotno!", "Postoji strogo pravilo da se ne fotografiše unutar kapele. Ali svi znamo da neki ljudi gaze pravila, pa čak i zakone", samo su neke od brojnih poruka.
Pravilo zabrane fotografisanja uvedeno je 1980. godine kao deo dogovora o finansiranju obnove umetničkih dela u kapeli. Vatikan je u zamenu za 4,2 miliona dolara ustupio ekskluzivna prava za fotografisanje i snimanje japanskoj televiziji Nippon TV.
Iako su ta prava istekla 1990-ih, zabrana fotografisanja i dalje važi. Neki pretpostavljaju da je razlog u zaštiti umetničkih dela od oštećenja koje može izazvati blic, dok drugi veruju da je reč o podsticanju poštovanja svetog prostora.
Kao što su neki korisnici mreže Iks istakli u odbranu Vensa, i ranije su političari fotografisani u kapeli, uključujući Mišel Obamu, kao i Bila i Hilari Klinton.
Vens, koji je prešao u katoličanstvo, napustio je Vatikan u nedelju nakon trodnevne posete tokom koje je prisustvovao uskršnjoj misi i sastao se sa pokojnim papom Franjom. Papa je preminuo u ponedeljak u 88. godini, dan nakon susreta s potpredsednikom.
"Moje srce je uz milione hrišćana širom sveta koji su ga voleli. Bilo mi je drago što sam ga video juče, iako je bilo očigledno da je veoma bolestan", naveo je on u poruci posle vesti o smrti pape Franje.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je zaostavština pape Franje koju niste očekivali
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.