Carev gambit: Kako Putin koristi šah da bi vladao?

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 13 min.
  • 0

Više od 1.000 godina, šah je bio sinonim za rat. Sada predsednik Rusije Vladimir Putin kombinuje ovu drevnu igru sa savremenim spletkama dok pokušava da pobedi u veoma stvarnom sukobu 21. veka.

Geopolitička strategija Sovjeta i Rusa toliko je duboko isprepletana s konjima, topovima, kraljevima i kraljicama da je teško razaznati gde se sport završava, a stvarna bitka počinje.

Tri godine nakon punog napada na Ukrajinu, jedan od najboljih ruskih šahista postao je glasan propagandista Putinovog rata, čak lično dostavljajući vojnu opremu na front. Nasuprot njemu, ne preko 64 crno-belih polja već preko provalije koja razdvaja Putinove pristalice od ostatka sveta, stoje najpoznatiji velemajstor svih vremena i trener trenutno najboljeg svetskog šahiste, koji oštro osuđuju ponašanje predsednika.

Dok zapad zatvara vrata Rusiji od 2022. kada je počela invazija, tako što zatvara firme, zabranjuje izvoz i učešće sportskih timova na međunarodnim takmičenjima, Moskva je nekako uspela da zadrži kontrolu nad ključnim šahovskim institucijama, štiteći Rusiju od sportskih sankcija i omogućavajući njenim igračima da i dalje nastupaju na međunarodnoj sceni. Čak je organizovala unosne turnire na okupiranim ukrajinskim teritorijama Krima i Donbasa.

Za kritičare Moskve, svetski šah je postao "tiho" oružje Kremlja da normaziluje i institucionalizuje krvavu okupaciju svog komšije.

Veze između Kremlja i šaha duboko su ukorenjene. A ako jedan čovek oličava zamućene granice između politike i sporta, to je Arkadij Dvorkovič. Sa sedom kosom i blagim osmehom, predsednik Svetske šahovske federacije (poznate po francuskoj skraćenici FIDE) deluje kao prosečan sportski birokrata.

Ipak, taj bezazleni izgled skriva Dvorkovičevu izuzetnu biografiju visokog kremaljskog aparatčika — bio je zamenik premijera u Putinovom režimu od 2012. do 2018. godine. Pre toga, bio je glavni savetnik tadašnjeg predsednika Dmitrija Medvedeva, koji je danas jedan od najagresivnijih javnih zagovornika rata protiv Ukrajine.

"FIDE je danas instrument ruske geopolitičke delatnosti. On je nosilac i izvršilac zadataka koji dolaze iz Kremlja", rekao je za Politico Oleksandr Kamišin, predsednik Ukrajinske šahovske federacije.

Ulogu Dvorkoviča koji rukovodi svetskim šahom žestoko je kritikovao Gari Kasparov, jedan od najpoznatijih šahista ikada.

Kasparov, šestostruki svetski šampion i ruski disident, istakao je kako je Dvorkovič više puta koristio šahovsku diplomatiju kako bi unapredio uticaj Moskve. On je opisao FIDE kao "spoljnu ruku KGB-a" i naveo primere u kojima su dolasci kremaljskih delegacija koincidirali sa FIDE događajima u strateškim regionima poput Kazahstana i Pakistana.

Kasparov je rekao da ti obrasci pokazuju kako se aktivnosti FIDE često poklapaju s geopolitičkim ciljevima Rusije, čak i ako to ne predstavlja direktan dokaz o zaveri između Moskve i svetskog šaha.

Dvorkovič je ranije bio na čelu Skolkova, inovacionog centra sa sedištem u Moskvi, koji su SAD sankcionisale zbog proizvodnje vojnih tehnologija za Oružane snage Rusije.

Volodimir Zelenski Foto: Tanjug/AP

Iako je Dvorkovič napustio Skolkovo šest meseci pre nego što su uvedene sankcije, on je u martu 2022. dao izjavu koju je Skolkovo fondacija prenela ruskim medijima, a koja je odražavala propagandu Kremlja o Ukrajini.

Tada je izjavio da je "odgajan u duhu patriotizma" i izrazio ponos prema ruskim vojnicima, pozivajući se na "nacizam", termin koji ruski zvaničnici često koriste kako bi opravdali agresiju na Ukrajinu.

Dvorkovičeva supruga, Zumrud Rustamova, i dalje vodi poslove u Rusiji. Već skoro deceniju rukovodi kancelarijom investicione holding kompanije Nafta Moskva na Kipru, koja pripada ruskom senatoru i milijarderu Sulejmanu Kerimovu, dok istovremeno obavlja visoke i unosne funkcije u polimetalnim grupacijama.

Ni Dvorkovič ni njegova supruga nisu pod sankcijama EU ili SAD, ali je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski uveo sankcije Rustamovoj 2023. godine.

Malkolm Pen, britanski majstor u šahu i novinar, rekao je da se struktura upravljanja FIDE promenila pod Dvorkovičevim vođstvom, konsolidujući ključne pozicije u ruske ruke.

"FIDE je potpuno pod Rusijom. Korišćenjem značajnog broja resursa, obezbedili su predsedništvo za Dvorkoviča, menjajući ustav,” rekao je Pen.

"Videćete, ako pogledate na sajtu FIDE-a, da mnoge ključne pozicije drže Rusi, ali najvažnija stvar je, naravno, funkcija predsednika,” dodao je Pen.

On smatra da je Dvorkovič u teškoj poziciji, pokušavajući da pomiri ono što bi trebalo da budu pravi interesi jedne globalne sportske organizacije sa interesima diktature koja je izvršila invaziju na drugu zemlju.

Uprkos dugoj senci koju bacaju njegove veze sa Kremljom, Dvorkovičevi branioci tvrde da je on samo fokusiran na to da takmičari ne budu nepravedno kažnjeni zbog šireg geopolitičkog sukoba. Dvorkovič je izjavio da etičke odluke FIDE-a imaju za cilj da "sport, uključujući šah, ostane dostupan igračima iz celog sveta".

Dvorkovič i FIDE nisu odgovorili na više zahteva za komentar upućenih putem različitih kanala u vezi s njegovim vezama sa vladom.

Od šahovske table do fronta

Ako se Dvorkovič možda doživljava kao pijun Kremlja koji se polako i strateški kreće po bezličnim salama za sastanke širom sveta, onda Putin ima i svog "crnog konja" koji deluje hrabro i direktno na neprijateljskoj teritoriji.

Sergej Karjakin, velemajstor rođen na Krimu, ukrajinskom poluostrvu koje je Rusija anektirala 2014. godine, već godinama otvoreno podržava Putinov rat. U poslednje vreme zamenio je šahovske figure za aktivnu ulogu na liniji fronta, gde promoviše moskovsku verziju sukoba putem medija.

"On zapravo ne radi samo propagandu", rekao je Peter Hajne Nilsen, danski trener višestrukog svetskog šampiona Magnusa Karlsena, za Politico.

"On je na frontu i isporučuje oružje. To je najgore što je ikada viđeno u istoriji. Ima sve osnove za doživotnu zabranu", dodaje Nilsen.

Zabeleženo je i da je Karjakin posećivao ratne zone poput okupirane Avdejevke, koju su ruske snage zauzele u februaru 2024, i dostavljao opremu trupama Kremlja. U septembru 2024. preživeo je napad dronom u blizini Harkova dok je putovao sa ruskom vojskom. Njegova propagandna uloga uključuje i objavljivanje na Telegramu, gde ima oko 24.500 pratilaca, a tamo širi dezinformacije o ratu.

EU je u februaru uveo sankcije Karjakinu, optužujući ga da podržava moskovski rat - uključujući objavljivanje otvorenog pisma predsedniku Vladimiru Putinu, putovanje u ukrajinske teritorije okupirane od strane Rusije i prikupljanje vojnih zaliha u podršku ruskim oružanim snagama. Za ove akcije, dodeljena mu je medalja Ruske Federacije ‘Za zasluge prema otadžbini’." Karjakin nije odgovorio na brojne zahteve za komentar.

Uprkos dokumentovanim aktivnostima Karjakina, FIDE je reagovao mlako. U martu 2022. godine, Etička i disciplinska komisija FIDE suspendovala je Karjakina na šest meseci, navodeći kršenja kodeksa organizacije. Ovaj potez je od strane protivnika ruskog uticaja u šahu viđen kao strateški pokušaj da se zaštiti Dvorkovič od kritika. Ipak, Karjakinova propaganda samo je intenzivirana nakon njegove suspenzije, a FIDE nije nametnuo dalje sankcije.

Kritičari prepoznaju vezu sa Kremljom

U septembru 2024. godine, Karjakin je imenovan za predstavnika Rusije u Saveznom savetu, kao predstavnik anektiranog Krima. Ova povezanost sa Kremljom čini sportske sankcije politički osetljivima za Dvorkoviča, koji i dalje ostaje pod određenim pritiscima da balansira međunarodne norme sa svojim odnosom prema ruskim vlastima.

"Karjakin radi mnogo šahovskih aktivnosti za Jedinstvenu Rusiju (Putinovu stranku), često je viđen sa Medvedevom, na primer, Dvorkovičevim bivšim šefom", rekao je Nilsen dodajući da Karjakin ima zaštitu, "i to će imati posledice po Dvorkoviča ako ga zabrani"-

On je sugerisao da bi zapadne vlade — kao što je to učinila EU — trebalo da zaobiđu sportske organizacije i uvedu svoje cripplujuće sankcije: "Sigurno ću ohrabriti britansku vladu da to učini."

Karjakinov slučaj ističe širu borbu međunarodnih sportskih organizacija da sprovedu etičke standarde usred rastućih geopolitičkih pritisaka.

"To je tipično balansiranje. Ali razumno pitanje je, zašto FIDE i druge organizacije ne rade svoj posao?", rekao je Nilsen.

Sovjetski monopol

Šah zauzima značajno mesto u ruskoj istoriji, duboko ukorenjeno u kulturi i politici zemlje. Igra je prvi put postala popularna među ruskim aristokratama u 19. veku, ali je nakon što su komunisti preuzeli vlast i uspostavili Sovjetski Savez, podignuta na nove visine. Komunisti su promovisali šah kao jeftino, ali efikasno sredstvo za ujedinjavanje ogromne multi-etničke populacije.

Po nalogu Josifa Staljina 1930-ih, šah je postao državna aktivnost, sa proliferacijom škola, klubova i takmičenja širom SSSR-a. Intelektualna rigoroznost igre učinila ju je idealnim sredstvom za prikazivanje sovjetske superiornosti na svetskoj sceni.

Sovjetska šahovska mašina bila je neprevaziđena. Talenti su bili prepoznati rano i negovani kroz robustnu mrežu škola i mentorskih programa, najistaknutije pod vođstvom svetskog šampiona Mihaila Botvinika. Šahovski časopisi, veliki turniri i filmovi prikazivali su igru kao prestižnu aktivnost, dostupnu svim građanima, od radnika do akademika.

Bio je to strateški alat koliko i razonoda. Najbolji igrači, poput Anatolija Karpova 1970-ih i Kasparova 1980-ih, postali su domaća imena, stičući prestiž i privilegije koje su bile retke za sovjetske građane, uključujući prilike da putuju u inostranstvo tokom Hladnog rata.

Sovjetska dominacija svetskim šampionatom, sa osam pobednika tokom nekoliko decenija, bila je dokaz državne investicije. Međutim, raspad SSSR-a 1991. godine uništio je mnogu infrastrukturu koja je održavala ovu kontrolu. Klubovi su privatizovani, vrhunski igrači su emigrirali, a finansiranje je opalo, što je označilo pad Rusije iz njenog ranijeg neporecivog vrha.

Uprkos tim nevoljama, ruski uticaj u šahu je opstao — a to nas vraća na FIDE.

Od 1982. godine, organizacija je bila pod velikim uticajem ruskih figura, kao što su Kirsan Iljumžinov i Dvorkovič, koji su obavljali funkciju predsednika. Iljumžinov je čak igrao šah sa libijskim diktatorom Muamerom Gadafijem tokom njihovih paralelnih vladavina.

Kontroverze su pratile ruski šah poslednjih godina, jer je Putin postao agresivniji na svetskoj sceni.

Neko vreme, jedini zvanični sponzori federacije bile su ruske kompanije, uključujući državne gigante poput Ruske železnice i korporacije za nuklearnu energiju Rosatom, što je isticalo njenu zavisnost od kapitala povezanog sa Kremljom i postavljalo pitanja o finansijskoj transparentnosti.

Zahvaljujući zapadnim sankcijama nakon invazije 2022. godine, učešće ruskih igrača u globalnim događajima pod njihovom nacionalnom zastavom je bilo ograničeno. Međutim, Rusi i dalje učestvuju u takmičenjima kao pojedinci, često bez javnog osuda rata. A 2023. godine, Ruska šahovska federacija je kontroverzno prebacila svoju afiliaciju sa Evropske šahovske unije na Azijsku šahovsku federaciju, što su kritičari videli kao cinizam u pokušaju da zaobiđu sankcije.

Čista indoktrinacija

Ruski nadzor nad svetskim šahom postavio je pitanja za FIDE u vezi sa njenom neutralnošću i posvećenošću međunarodnom pravu — nakon što je došlo do žestokog pravnog spora o šahovskim turnirima sa velikim novčanim nagradama koji se održavaju na okupiranim ukrajinskim teritorijama.

U junu prošle godine, Etička komisija FIDE donela je odluku protiv Ruske šahovske federacije (RCF), koja se smatra presedanom, izričući dvogodišnju suspenziju na osnovu pritužbe Ukrajinske šahovske federacije.

Optužbe su bile ozbiljne: organizovanje šahovskih turnira na okupiranim teritorijama, saradnja sa sankcionisanim osobama i kršenje sopstvene politike neutralnosti FIDE. Odluka je takođe izrekla opomenu Dvorkoviču.

Međutim, u kontroverznom preokretu događaja, Komisija je, na žalbu, poništila veliki deo ove odluke samo tri meseca kasnije. 13. septembra, suspenzija je zamenjena novčanom kaznom od 45.000 evra — a opomena Dvorkoviču je potpuno ukinuta.

"Ublažavanjem sankcija, FIDE legitimiše postupke RCF-a na okupiranim teritorijama“, rekao je Nilsen, koji se oštro protivio ovoj odluci. On je istakao da su regionalne šahovske federacije u Krimu i Donjecku formalno integrisane u ruski sistem, što je jasno kršenje FIDE statuta i teritorijalnog suvereniteta Ukrajine.

"FIDE je zatvorila oči. Ovo nije o deci koja igraju šah; ovo je o tome kako Rusija institucionalizuje okupaciju kroz sport", rekao je Nilsen.

Etička komisija šahovske federacije sastoji se od sedam članova. Prema zvaničnim dokumentima, odluku o ublažavanju sankcija donela su tri lica: Fransoa Stridom, predsednik komisije iz Južne Afrike, Amerikanac Dejvid Hejter i Indijac Ravindra Dongre.

Stridom, južnoafrički advokat i dugogodišnji šahovski birokrata, koji je, prema Nilsenovim rečima, na kraju odigrao odlučujuću ulogu u ublažavanju sankcija, takođe obavlja značajnu funkciju — šef Odeljenja za rešavanje sporova — povezanu sa Međunarodnom bokserskom federacijom (IBA), organizacijom koja je pod kritikama i koju vodi ruski zvaničnik Umar Kremlev.

Veze iskusnog zvaničnika (otkrivene od strane ukrajinskog sportskog portala Tribuna) sa firmom SILA International Lawyers, koja zastupa različite ruske sportske organizacije, dodatno su podstakle optužbe za pristrasnost.

Stridom nije odgovorio na zahtev za komentar, ali je na svojoj javnoj Facebook stranici opisao kritike u vezi sa njegovim vezama sa Rusijom kao "teorije urote".

Kritičari su ukazali na to da su ruski šahovski turniri u Krimu i Donbasu posebno opasni.

"Ono što Rusija radi na okupiranim teritorijama je čista indoktrinacija“, rekao je Kamišin, predsednik Ukrajinske šahovske federacije, za Politico.

"Gubimo od njih jer ne možemo organizovati toliko turnira. Naš poslednji turnir za 70 dece održan je u oktobru u Irpinu, a nagradni fond bio je samo 500 dolara", ističe

Prema dokumentima koje je dobio Tribuna, turniri koje organizuje RCF na okupiranim regionima zahtevaju od igrača da dostave lične podatke i pribave rusku dokumentaciju, čime se učvršćuje kontrola Moskve. Ukrajinski predstavnici, uključujući šahovskog šefa Kamišina, tvrde da ovo ne krši samo pravila FIDE, već i Olimpijsku povelju.

"Rusija je organizovala više od 2.600 turnira u okupiranim ukrajinskim regionima u poslednjih 10 godina", rekao je Nilsen, dodajući da su ti turniri finansirani iz dubokih ruskih džepova.

Više od 6.000 igrača sa teritorija pod ruskom kontrolom u Ukrajini registrovano je od strane RCF-a u njenoj bazi podataka o rejtingu, a skoro 5.000 njih je mlađe od 20 godina.

"Naivni u vezi sa Rusijom"

Protivnici ruskog uticaja u šahu ipak nisu šah-matirani, a njihov otpor predvode ljudi poput Nilsena i njegove supruge Viktorije Čmilite-Nilsen, bivše predsednice litvanske skupštine.

Nilsenov put od obećavajućeg mladog šahiste do svetske klase trenera i glasnog aktiviste oblikovan je njegovim iskustvima u Rusiji. Na početku svoje karijere, Nilsen je putovao u ruske šahovske centre da bi učio od njihove bogate tradicije u igri, samo da bi svedočio povezanosti šaha sa oligarhijskim i političkim uticajem.

"Bio sam jedan od onih zapadnjaka koji su verovali da će angažman sa Rusijom dovesti do mira. Sada vidim koliko sam bio naivan", rekao je.

Nilsenov pogled na svet dodatno je oblikovala njegova supruga, koja je takođe šahovska velemajstorica. Upoznala se sa šahom sa samo šest godina, ostvarivši zapanjujuće rane pobede, uključujući Evropska i Svetska prvenstva za mlade. Nakon što je prešla u politiku, Čmilite-Nilsen postala je ključna podrška Ukrajini u Litvaniji, vodeći njen parlament da donese rezolucije koje osuđuju agresiju Moskve i priznaju Rusiju kao državu sponzora terorizma.

Njena čvrsta podrška Ukrajini podstakla je Nilsenovu političku aktivnost.

"Živeći u Litvaniji, gde je razumevanje Rusije oštrije, i videvši liderstvo moje supruge tokom ovih teških vremena, duboko je uticalo na moj pogled na stvari. Ona je otišla na front 2021. i ispričala mi svoja zapažanja o ovom ratu. To me nateralo da preispitam šta Rusija zapravo radi u Ukrajini", rekao je Nilsen.

Kada je Rusija pokrenula invaziju 2022. godine, Nilsen je postao jedan od najglasnijih podržavalaca ukrajinskog suvereniteta u svetu šaha. Udružio se sa ukrajinskim velemajstorom Andrijem Barišpoletsom u izborima za FIDE 2022. godine, pokušavajući neuspešno da izazove Dvorkovičevu vlast.

"Prvo sam oklevao da se pridružim predsedničkoj kampanji za FIDE, ali videvši duboke veze između šaha i politike, i inspirisan uvidima moje supruge o Ukrajini i ulozi Litvanije, osetio sam da je moja dužnost da se zalažem za transparentnost i integritet u svetu šaha", rekao je sagovornik Politico-a.

Ukrajinska borba

Za Kamišina iz Ukrajine, šahovska tabla predstavlja više od strategije - to je bojno polje na kojem se ukrštaju principi, diplomatija i nacionalni identitet.

Kamišin, bivši ministar za strateške industrije Ukrajine, koji je vodio železničku infrastrukturu zemlje u prvim danima rata sa Rusijom, izabran je za predsednika šahovske federacije zemlje početkom septembra 2024. godine. On je jedna od najuticajnijih ličnosti u zemlji i blisko je povezan sa predsednikom Volodimirom Zelenskim. Ima nekoliko ambicioznih ciljeva za svoj mandat.

Kamišin želi da ojača poziciju Ukrajine unutar FIDE, zalaže se za suspenziju Ruske šahovske federacije i traži uklanjanje ruskih građana iz rukovodstva FIDE. To će biti težak zadatak.

"FIDE je danas izgubljeni strateški front za civilizovani svet“, rekao je, ističući kako se Moskva učvrstila u šahovskoj vladajućoj organizaciji, kontrolišući njene odluke i operacije.

"Ovo nije samo ruski državljanin na čelu FIDE — ovo je federacija koju vode ruski standardi", kaže Kamišin.

Jedan od najspornijih trenutnih problema u šahovskoj diplomatiji, smatra, jeste ruski pokušaj da reintegriše svoje igrače pod nacionalnim zastavama i himnama uprkos svojoj kontinuiranoj agresiji.

"Dok god vode nepravedan rat, ubijajući naše sportiste, šahiste i civile, ovo je neprihvatljivo“, rekao je.

Iza geopolitičke borbe, dok Putinove trupe nastavljaju napade na ukrajinskom istoku, a američki predsednik Donald Tramp izgleda da će smanjiti američku podršku Kijevu, Kamišin je pokrenut misijom da obnovi šah u Ukrajini kao strateški alat i simbol otpornosti.

"Ukrajinci moraju da postanu pametniji i jači. Šah je ključni element te strategije. Borbaćemo se na svakom frontu — na šahovskoj tabli i van nje.“

(Telegraf.rs)

Video: Dodik: Sipa prekršila zakon, nema pravo da postupa na teritoriji Republike Srpske

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA