Kako izgleda najtajnije svetsko glasanje: Konklava u kojoj učestvuje više od 130 kardinala bira novog papu

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 2

Čitav svet će uskoro postati svedok procesa izbora novog poglavara Katoličke crkve, nakom smrti pape Franje.

Možda je bolje reći da svet neće biti svedok, jer kao što film "Konklava" (Oscarom nagrađeno ostvarenje) jasno pokazuje, izbor novog pape je najtajnovitiji demokratski proces na svetu u kome učestvuje 120 kardinala iza zatvorenih vrata.

Zapravo, film ovaj proces prikazuje kao otvoreniji nego što to zapravo jeste, jer predsednik Kardinalskog kolegijuma obaveštava svetske medije dok je proces u toku, prenosi Dailymail.

U stvarnom životu, on bi bio izopšten iz crkve zbog tog prekršaja, kao što bi bio i svako ko prekrši pravila, koja uključuju i zabranu sklapanja paktova sa drugim glasačima. Takođe, preiuli papa ne bi smeo da bude okružen sveštenicima, monahinjama i zvaničnicima, kao ni da bude izložen u pidžami.

U stvarnom svetu, kamerlengo (ili kancelar) Svete Rimokatoličke Crkve proglašava papu mrtvim u prisustvu papinskog majstora ceremonija i nekoliko drugih članova papinskog domaćinstva. Zatim se proglašava devet dana žalosti, tokom kojih će telo preminulog pape bizi izloženo u bazilici Svetog Petra.

Biće potrebno najmanje 15 dana pre nego što Konklava – doslovno "cum clave", što na latinskom znači "sa ključem", bude okupljena da izabere njegovog naslednika, a kako bi kardinali stigli u Rim sa svih krajeva sveta.

Međutim, kardinali više nisu fizički zaključani u zgradi dok ne donesu svoju odluku. Boraviće u gostinjskom domu unutar zidina Vatikana poznatom kao Kuća Svete Marte, gde će imati usluge kuvara i sobarica, kao i dva lekara, od kojih je jedan hirurg. S obzirom na starosnu strukturu kardinala, to može delovati nedovoljno, iako oni stariji od 80 godina nemaju pravo da glasaju.

Iz Kuće Svete Marte, kardinali će svakog dana ići u svojim plavim kanonima i crvenim trakama do Papinske palate ili Sikstinske kapele, gde će zapravo glasanje biti obavljeno. Biće im zabranjeno da čitaju novine, koriste radio, televiziju ili internet, kao i da šalju ili primaju bilo kakve poruke iz spoljnog sveta.

Sam izbor može da potraje. Najduža konklava u istoriji trajala je 34 meseca, od smrti pape Klementa IV u novembru 1268. godine do izbora Grgura Desetog 1. septembra 1271.

Međutim, u modernim vremenima nijedna konklava nije trajala duže od pet dana i 14 glasanja, koliko je bilo potrebno da se izabere papa Pije XI 1922.

Konklava za izbor pape Franje 2013. godine trajala je samo dva dana. Ne postoji čvrst postupak za ponavljanje glasanja do koga će verovatno doći. Konklava će odrediti svoj sopstveni postupak. Ako kandidat primi dvotrećinsku većinu glasova, to bi trebalo da bude to. U suprotnom, ponavljanje glasanja može suziti kandidate na poslednja dva, a prosta većina odlučuje pobednika.

Najnovija pravila, koja je 1996. godine sastavio papa Jovan Pavle Drugi, ne navodi da konklava mora da saopšti da je donela odluku puštanjem belog dima iz dimnjaka (dok crni dim označava da odluka nije doneta). Ova tradicija izazvala je neprijatnost 1958. godine kada je Radio Vatikan pogrešno protumačio dimne signale i objavio vest dan ranije.

Jedna stvar koju film dobro prikazuje je širina kandidata sa svih krajeva sveta. Iako kardinali nisu ograničeni da biraju samo iz svog dela sveta, gotovo je sigurno da će to učiniti. Ali to i dalje ostavlja priličan broj mogućnosti.

Od ukupno 252 živa kardinala njih 138 je mlađe od 80 godina i imaju pravo glasa. Svaki kardinal ispisuje ime svog kandidata na papir i stavlja ga u urnu. Redosled glasanja je po starosti. Glasove prebrojavaju tri posmatrača i oni se potom spaljuju.

Ukoliko niko ne osvoji dvotrećinsku većinu glasova, glasanje se obavlja dva puta svaki dan, ujutro i popodne, počevši od drugog dana. Ako nakon trećeg dana papa nije izabran, može se uzeti jednodnevna pauza za molitvu. Ovaj proces se ponavlja nakon svakih sedam flasanja.

Izbor novog pape se objavljuje nakon što nekikandidat osvoji podršku dve trećine (ili dve trećine plus jedan ako broj kardinala nije deljiv sa tri) prisutnih kardinala. Dva puta dnevno paljuju se glasački listići. Crni dim označava neuspeh, a beli dom znači da je novi papa izabran, nakon čega nastaje slavlje u Vatikanu.

(Telegraf.rs)

Video: Surfovanje u Minhenu na reci

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA