
Vojnici paniče i blokiraju sve signale jer ne mogu da razlikuju dronove: Rat u Ukrajini iz drugog ugla
Vojnici u Ukrajini toliko se zbune zbog velikog broja dronova na nebu da u panici počnu da ometaju sve signale, tvrdi jedan operater dronova za Business Insider.
Dimko Žluktenko, operater dronova iz Ukrajinskih snaga bespilotnih sistema, rekao je da je razlikovanje dronova "veliki problem", jer ih ima jako mnogo, a tehnološki su često "veoma, veoma slični".
"Zamislite da ste pešadinac. Vidite FPV dron kako leti ka vama i bukvalno nemate pojma da li je to ruski dron koji dolazi s neprijateljske strane ili ukrajinski", kaže on i nastavlja:
"Zato se dešava mnogo situacija u kojima ukrajinski vojnici, pešadinci na svojim položajima, imaju sisteme za elektronsko ratovanje (EW) i jednostavno uključe ometanje svih frekvencija jer ih je strah".
Zbunjujući visokotehnološki rat
Rat u Ukrajini je rat visokih tehnologija, u kojem učestvuje mnoštvo robotičkih sistema, ali, kako kaže Žluktenko, "ishod na kraju zavisi od ljudi".
"Uvek će postojati problem jer nije svako stručnjak za tehnologiju, a to je teško. Zamislite čoveka koji nikada nije imao pametan telefon, sedi u rovu i treba da shvati da li mu se približava prijateljski ili neprijateljski FPV dron i koju tačno frekvenciju treba da ometa. To je haos".
Zato umesto da ometaju određenu frekvenciju, vojnici često ometaju sve, što otežava delovanje ne samo neprijateljskih, već i sopstvenih dronova. Bilo je izveštaja da ukrajinske snage slučajno ometaju svoje dronove.
Dronovi, naročito mali FPV kvadkopteri, koriste se u ruskoj invaziji na Ukrajinu više nego u bilo kom ratu do sada. Uz to, vodi se sve intenzivniji elektronski rat kako bi se ti sistemi onesposobili.
I Rusija i Ukrajina pokušavaju da ometaju dronove jedni drugima, prekidajući vezu između operatera i drona.
Iako su neki napredni dronovi kao oni sa vlaknastom optikom ili veštačkom inteligencijom uglavnom otporni na ometanje, većina i dalje funkcioniše preko radio-frekvencija, koje se mogu lako preplaviti šumom. Kako su sistemi za elektronsko ratovanje postali sve rasprostranjeniji, paralelno se razvijaju i metode za zaobilaženje ometanja.
Rat u Ukrajini, zatrpano bojište
Zbrka oko dronova je zaista stvarna, naročito kada desetine njih lete iznad glava. "Čiji je ovo dron?" i "Da li je ovo naš?", pitanja su koja se često viču usred pucnjave.
Jedan američki veteran koji se bori na ukrajinskoj strani rekao je prošle godine da nije mogao da prepozna kojoj strani dron pripada dok mu ne baci bombu , a onda je jednostavno počeo da beži.
Drugi ukrajinski operater dronova, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da usred konfuzije pešadija ponekad pokušava da obori svaki dron koji vidi.
Žluktenko kaže da se neki ruski dronovi mogu lako identifikovati. Rusija koristi manji broj različitih modela, za razliku od Ukrajine, što omogućava lakše učenje prepoznavanja i efikasnijeg neutralisanja.
Ali u haotičnim situacijama, kada dronovi brzo preleću i istovremeno se dešava druga neprijateljska aktivnost, teško je razaznati kome koji dron pripada.
"Svi zvuče isto, svi izgledaju isto, i koriste istu radio-frekvenciju. Zaista je teško razlikovati ih", dodaje Žluktenko.
I Ukrajina i Rusija koriste iste modele dronova, kao što su Mavic dronovi kineske kompanije DJI, a frekvencijski opseg postaje toliko zagušen da operateri nekad slučajno vide video-prenos sa tuđih dronova.
Zato se operateri trude da izbegnu masovno ometanje, jer ono šteti i sopstvenim dronovima. Žluktenko kaže da operateri koordiniraju sa drugim vojnicima, najavljujući kada i gde će leteti.
"Koristimo aplikacije za razmenu poruka, kao što je Signal. Imamo grupni čet za koordinaciju male avijacije u određenom sektoru", objašnjava on.
Tehnološka trka u naoružanju
Rusija i Ukrajina vode tehnološku trku u razvoju dronova i elektronskih protivmera. Dronovi se koriste za osmatranje i lociranje neprijateljskih trupa i tehnike, za napade na vojnike i oružje, kao i za uništavanje skupe opreme uz minimalne troškove.
Ukrajinski ministar odbrane izjavio je u februaru da je Ukrajina pobedila u toj trci i da je postala najveći proizvođač taktičkih i strateških dronova na svetu.
I Rusija radi na povećanju domaće proizvodnje dronova
Ukrajina sada većinu svojih dronova proizvodi sama, a njena odbrambena industrija doživljava procvat. Ta samoodrživost je ključna, posebno sada kada su Sjedinjene Američke Države, pod predsednikom Donaldom Trampom, postale manje pouzdan saveznik. Žluktenko kaže da će nastaviti da se bori protiv Rusije, bez obzira na nivo američke podrške.
"Ne mislim da neki ljudi u Sjedinjenim Državama mogu da utiču na to da li želim da se borim za svoj dom ili svoju porodicu. Ali istovremeno, pomalo je tužno, jer poznajem mnogo sjajnih Amerikanaca i ponosan sam što ih zovem prijateljima", rekao je on.
Ispričao je da je video koliko brutalno se postupa prema Ukrajincima koji žive u delovima zemlje koje je okupirala Rusija.
"Zato znam da ne želim da se to isto desi mom domu".
(Telegraf.rs)
Video: Naglo poskupljuje popularna aplikacija u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.