
Ozbiljna drama u Bundestagu, zastupnici vladajuće koalicije pali u vatru pred svima: "Ovo je nečuveno!"
Do sada je u Bundestagu postojao konsenzus: AfD-u ne treba dati više funkcija nego što je nužno. Međutim, Jens Span, zamenik šefa poslaničkog kluba CDU podigao je buru izjavom da AfD treba tretirati kao bilo koju drugu opozicionu stranku, pa i prilikom biranja parlamentarnih odbora. Uostalom, milioni Nemaca glasali su za AfD, ističe Span. Spiegel podseća da su sudovi potvrdili da su delovi AfD-a desničarsko-ekstremistički.
Čini se da je gotovo s "vatrenim zidom", odnosno odlukom stranaka o bojkotu krajnje desnice, piše portal Politico. Ovo su bili prvi posleratni parlamentarni izbori u Nemačkoj na kojima je krajnje desna stranka bila druga po broju glasova. Nove ankete po kojima AfD-u raste popularnost čini se da su dovele do podele unutar vladajućeg CDU-a, verovatno zbog ideje da će tek ako krajnja desnica dobije priliku da se pokaže na vlasti to dovesti do slabljenja njene popularnosti, prenosi Jutarnji.
S više od 20 odsto glasova na izborima 23. februara, AfD smatra da mu pripada čelno mesto u nekoliko odbora u Bundestagu i mesto u odboru za nadzor tajnih službi. Odborom za budžet tradicionalno predsedava najveća opoziciona stranka. Iako je običaj da svaki stranački klub dobije mesto potpredsednika Bundestaga, AfD je ostao praznih ruku.
AfD treba tretirati "u parlamentarnim procedurama i procesima kao bilo koju drugu opozicionu stranku", rekao je Span za Bild.
To što u parlamentu sedi toliko zastupnika AfD-a posledica je toga "što su nam birači hteli nešto reći". Političari moraju prihvatiti koliko je miliona Nemaca glasalo za AfD, rekao je za Bild.
Podržao ga je Johan Vadeful, zamenik predsednika poslaničkog kluba CDU. Njegov je stav da treba dopustiti kandidatima AfD-a da predsedavaju odborima "ako se u prošlosti nisu ponašali neprimereno". Uoči glasanja o odborima neki zastupnici AfD-a već su izgradili veze s članovima drugih stranaka i dobili signale podrške, rekli su zvaničnici iz AfD-a za Politico.
Spanov predlog izazvao je svađu i unutar CDU-a. Zastupnik Roderik Kajseveter kaže da AfD predstavlja sigurnosnu pretnju Nemačkoj zato što se zastupnici AfD-a "redovno i dokazivo pretvaraju u portparole ruskih i kineskih dezinformacija i postupno menjaju diskurs u Nemačkoj". Zato im ne pripada mesto u odboru za nadzor tajnih službi, ni u odboru za budžet.
Kopredsednica SPD-a Saskia Esken kritikovala je izjave Spana kao "zaista veoma, veoma nečuvene i opasne" i upozorila da AfD nije demokratska stranka. Samo nedelju dana ranije, SPD i demohrišćani potpisali su koalicioni sporazum kojim se isključuje bilo kakva saradnja sa AfD-om. I predsednica poslaničke grupe SPD-a, Katja Mast, odbacuje svaki pokušaj „normalizacije“ AfD-a. Time se, kako je upozorila, "dovode u pitanje legitimne demokratske odluke i preuzima se retorika onih koji žele da oslabe naše institucije i našu zemlju".
"AfD nije stranka kao bilo koja druga. Zaštitićemo naše demokratske institucije – pre svega naš parlament – sa punom odlučnošću", izjavila je za Tagesspiegel.
Pozicija žrtve
Jens Span odbacuje optužbe da je on za normalizaciju AfD-a: "Nisam upotrebio tu reč". U razgovoru za ZDF rekao je da AfD ne smeju više stavljati u poziciju žrtve i podsetio da je Peter Boringer iz AfD-a bio šef Odbora za budžet od 2018. do 2021. godine, i to je dobro radio.
"AfD nije stranka kao bilo koja druga. Svako ko želi tako da je tretira i time je dodatno normalizuje, čini ozbiljnu grešku", poručila je dosadašnja ministarka policije Nensi Fejser (SPD).
"Posebno u ovim vremenima, kada je naša sigurnost ugrožena, a naša demokratija napadnuta iznutra i spolja, Putinovi prijatelji ne bi smeli da budu u važnim odborima Bundestaga", ističe ministarka.
(Telegraf.rs)
Video: Festival "Beogradsko proleće" u mts Dvorani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.