Doktori Đorđe (31) i Luka (28) preminuli u 14 dana: Radili na istom odeljenju u bolnici, kolege digle buru

I. N.
I. N.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 4

Dvojica lekara na specijalizaciji, sa iste klinike, preminula su u razmaku od dve nedelje, nakon čega je pokrenuta istraga u najvećoj bolnici u Jašiju. Jedan lekar je imao 28, a drugi 31 godinu.

Suočeni sa tragedijom, njihove kolege iznose ozbiljne optužbe – tvrde da rade i po 35 sati bez prestanka i da su iscrpljeni do krajnjih granica. Uprava bolnice tvrdi da je u pitanju puka slučajnost. Slučaj je došao do ministra zdravlja Rumunije, koji želi da utvrdi da li je preopterećenost doprinela smrti ovih lekara.

Đorđe Stefan Tila bio je na poslednjoj godini specijalizacije na odeljenju gastroenterologije u bolnici Sveti Spiridon u Jašiju. Preminuo je 28. marta, u 31. godini. Imao je ranije zdravstvene probleme, pa njegova smrt u početku nije izazvala sumnju.

Međutim, sve se promenilo 13. aprila kada je preminuo i njegov kolega sa odeljenja, Emanuel Mirel Luka, star 28 godina. Pronađen je mrtav u svom stanu. Prvo se sumnjalo na infarkt, ali su prvi rezultati obdukcije pokazali oštećenja pluća, koja su mogla biti izazvana ozbiljnim respiratornim infekcijama.

"Utvrđeno je da je bio pod hemijskom profilaksom zbog kontakta sa tuberkulozom. To je bila jedina terapija koju je imao, preporučena od strane pulmologa", izjavila je Dijana Cimpoešu, načelnica hitne pomoći u bolnici u Jašiju.

Oba mlada lekara, kao i mnoge njihove kolege, nedavno su imali kovid i grip. Ipak, nastavili su da rade sa maskama jer nisu mogli da uzmu slobodno.

Preopterećenost, stres i iscrpljenost

Bolnica Sveti Spiridon u Jašiju je najveća univerzitetska bolnica u pokrajini Moldavija u Rumuniji i prima najteže slučajeve. Na odeljenju gastroenterologije, gde su radila ova dva mladića, trenutno je 100 doktoranata.

Potreseni dvostrukom tragedijom, mladi lekari otvoreno govore o nepodnošljivim uslovima rada. Tvrde da često obavljaju poslove medicinskih sestara i bolničara.

"Lekari ne rade 24 sata, već 30, 32 sata bez prestanka“, izjavio je Teodor Pantelimonesku, predstavnik specijalizanata u senatu Medicinskog fakulteta u Jašiju.

Šefica klinike, Anka Trifan, izjavila je da je odeljenje gastroenterologije najopterećenije u celoj bolnici.

"Patologije su teške, sa izuzetno visokom smrtnošću. Svake godine mi napuštaju specijalizaciju rezidenti iz prve i druge godine jer ne mogu da izdrže", navela je Trifan.

Jedan mladi lekar specijalizant na gastroenterologiji je rekao da on i njegovi pacijenti piju iste lekove – za gastritis i druge probleme.

"Imam kolege koje su razvile autoimune bolesti zbog stresa. Čak sam i ja dva puta završio na infuziji zbog premora", naveo je on.

"Nema posao veze sa tim!"

Uprkos svemu, šefica klinike smatra da je u pitanju tragična slučajnost i da uslovi na poslu nemaju veze sa tim.

"Radi se o dva specijalizanta koji su preminuli u kratkom vremenskom razmaku, ali sa potpuno različitim medicinskim uzrocima. Imali su najviše dva dežurstva mesečno. Ja sam u mladosti radila i po 15 dežurstava mesečno“, rekla je Trifanova.

Ministar zdravlja, Aleksandru Rafila, zatražio je od Lekarske komore da istraži slučaj.

"Treba utvrditi da li postoji veza između načina na koji su obavljali svoj posao, eventualne preopterećenosti i ove nesrećne sudbine“, rekao je ministar.

Obojica mladih lekara bili su bivši olimpijci i veoma cenjeni među kolegama. Emanuel Luka se spremao za svadbu i čekao je da mu se verenica, takođe lekar, vrati iz Nemačke sa specijalizacije. Na društvenim mrežama, kolege i pacijenti im odaju poslednju počast i zahvaljuju na svemu.

Tačni uzroci smrti biće poznati nakon završetka analiza forenzičkih lekara.

(Telegraf.rs)

Video: Šta Ana dobija ako se razvede od Bastijana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dada

    17. april 2025 | 09:02

    Tako je to kada su u EU zajednici, dok su bili kao pre, normalno bi radili bez oreopterečenja!

  • Lazar

    17. april 2025 | 09:32

    "Preopterećenost, stres i iscrpljenost" Zaboravili ste kovid-vakcine. Zasto svi uporno izbegavaju da provere stanje krvi kod svih koji su ih primili - broj ugrusaka i viskoznost. Oni cuveni teoreticari zavese su i najavljivali ove stvari. Jedini su imali mozga i covekoljublja.

  • Boris

    17. april 2025 | 07:24

    Proverite vakcine, a ne preopterecenost.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA