
"Kina može da potopi celu flotu naših nosača aviona za 20 minuta": Alarmantno upozorenje šefa Pentagona
U retkom priznanju, američki sekretar za odbranu Pit Hegset izjavio je da kineske hipersonične rakete mogu da unište sve američke nosače aviona za samo 20 minuta!
"Do sada je cela naša [američka] platforma za projektovanje moći zasnovana na nosačima aviona i sposobnosti da strateški projektujemo moć širom sveta", rekao je Hegset, prenose portal Interesting engineering.
Međutim, Hegset je dodao da kineskih 15 hipersoničnih raketa "može uništiti 10 nosača aviona u prvih 20 minuta sukoba".
Kina i porazi u ratnim simulacijama, zabrinut je Pit Hegset
Hegset je rekao da SAD "gube od Kine u svakoj ratnoj simulaciji" koju vodi Pentagon.
"Kina gradi vojsku specijalno dizajniranu da uništi SAD", rekao je on.
Šef Pentagona je okrivio američku birokratiju i spor tempo nabavke oružja za sve veće prednosti koje Kina ima u potencijalnim sukobima sa SAD.
Američki sekretar za odbranu je takođe ukazao na rizik koji Kina predstavlja za Panamski kanal, veštački vodeni put dug 82 kilometra, koji povezuje Karipsko more sa Tihim okeanom.
Prema podacima "Sobel Shipping Network", otprilike 40 odsto kontejnerskog saobraćaja SAD godišnje zavisi od ove rute, pri čemu su Sjedinjene Države najveći korisnik kanala.
Godine 2021, više od 73 odsto svih brodova koji su prolazili kroz kanal išli su ka ili dolazili iz američkih luka. Od kako je Panama 2017. godine priznala Kinu umesto Tajvana, Peking je proširio svoje prisustvo u regionu, investirajući mnogo u infrastrukturne projekte u blizini kanala.
Kineski uticaj uključuje kontrolu nad lukama na oba kraja kanala, preko kompanije "Hutchison Ports PPC", firme sa sedištem u Hong Kongu koja ima veze sa Pekingom.
"Kina predstavlja stalnu pretnju za Panamski kanal, ali zajedno, Sjedinjene Države i Panama će ga održati bezbednim", poručio je Hegset.
Zajednički sporazum, koji su početkom aprila potpisali najviši bezbednosni zvaničnici SAD i Paname, omogućava američkom vojnom osoblju da bude raspoređeno u objekte pod kontrolom Paname radi obuke, vežbi i različitih aktivnosti.
Od kada se vratio na vlast u januaru, predsednik SAD Donald Tramp više puta je izjavio da Kina ima prevelik uticaj nad kanalom. Njegova administracija planira da ovim novim sporazumom "vrati" kontrolu nad strateškim vodenim putem koji su SAD finansirale, izgradile i kontrolisale do 1999.
Kineske hipersonične rakete
Prema izveštaju američkog Ministarstva odbrane objavljenom u decembru 2024. godine, kineske tehnologije hipersoničnih raketa značajno su napredovale tokom poslednjih 20 godina. Mnogi raketni programi Narodne Republike Kine (NRK) uporedivi su sa onima vodećih svetskih proizvođača.
Ministarstvo odbrane dodaje da će raspoređivanje kineskog DF-17 hipersoničnog kliznog projektila (HGV), montiranog na balističku raketu srednjeg dometa (MRBM), nastaviti da transformiše raketne snage Narodnooslobodilačke vojske Kine (PLA).
Sistem, koji je uveden u operativnu upotrebu 2020. godine, mogao bi da zameni neke starije jedinice sa balističkim raketama kratkog dometa (SRBM), i da se koristi za napade na strane vojne baze i mornaricu u zapadnom Pacifiku.
DF-27 takođe može imati opciju HGV bojeve glave, pored konvencionalnih bojevih glava za napade na kopnene ciljeve, protivbrodskih i nuklearnih bojevih glava.
Zvanična kineska vojna dokumenta navode da ovaj raketni sistem ima domet između 5.000 i 8.000 km, čime se DF-27 svrstava u interkontinentalne balističke rakete (ICBM). Prema lokalnim kineskim medijima, raketa potencijalno može da pogodi ciljeve čak i u Aljasci i na Havajima.
Kina je 27. jula 2021. testirala hipersonični klizni projektil dometa interkontinentalne balističke rakete, koji je prešao 40.000 km.
U aprilu 2019, kineska ratna mornarica je tokom proslave svoje 70. godišnjice otkrila da novi razarač sa navođenim raketama može koristiti krstareće rakete dugog dometa za napade na kopnu, a 2022. godine lansirala je hipersoničnu raketu YJ-21, namenjenu za uništavanje nosača aviona.
Prema izveštaju Ministarstva odbrane SAD, Kina ima najnapredniji arsenal hipersoničnih raketa na svetu i dramatično je unapredila razvoj i konvencionalnih i nuklearno naoružanih hipersoničnih projektila.
(Telegraf.rs)
Video: Čime su se bavili ljudi koji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
KINA JE EKONOMIJA BROJ 1 U SVETU I POSTAJE VOJNA SVIDELO SE TO NEKOM ILI NE !!! NE BUDITE ZMAJA!!!
Podelite komentar
ARS
Ako je to tačno da neko može da stane na put najvećem svetskom dželatu čovečanstva premda mislim da Ameri po običaju umanjuju svoju vojnu moć ne bi li ih neko napao a oni uzvratili, kule bliznakinje, kad već oni nemaju nekog izmišljenog povoda za napad.
Podelite komentar
CSI
Dopuna teksta .. Posle ovog intervjua ovaj lik dobio je otkaz ! NEMA zezanja za šerifom Trampom !
Podelite komentar