Pedofili u "kući zveri" organizovali "noći silovanja", žrtve bile i bebe: "Tajmer je označavao..."

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 3

Pedofilska grupa, koja se sastojala od sedam muškaraca i žena, čak sedam godina je zlostavljala decu u Glazgovu, a da niko nije reagovao, iako su postojale naznake da se neko zlo događa deci. Silovali su više mališana, a među žrtvama su bile i bebe, prenosi Sky News.

Od 2012. godine pedofili su u "kući zveri" organizovali "noći silovanja", dok su počinioci bili zavisnici, koji su i deci davali alkohol i droge. Niko od njih nije pokušao da pomogne deci već su sve gledali, navijali i snimali. Neka deca su bila toliko mala da su i dalje nosila pelenice, a najstarije dete imalo je svega 13 godina.

Pedofilsku bandu činili su: Ijan Ovens (46), Elejn Leneri (40), Lesli Vilijams (43), Pol Brenan (42), Skot Forbs (51), Beri Votson (48) i Džon Klark (48).

Jedan od dečaka, koji je bio žrtva, sećao se kako bi uvek čuo "bip", to je bio tajmer koji je označavao da silovanje jednog deteta prestaje, a da počinje mučenje drugog.

Ova strava odvijala se iza zatvorenih vrata prljavog narko-brloga – stana u prizemlju, u gradskom predgrađu punom insekata, poznatog kao "kuća zveri". Banda je čak terala decu školskog uzrasta da jedu pseću hranu i da zlostavljaju jedno drugo, dok su njihovi zlostavljači stajali u krugu i posmatrali.

Gurali su ih u mikrotalasne pećnice, zaključavali u frižider i zamrzivač. Jednu devojčicu obesili su za odeću o ekser u kuhinji.

Tokom suđenja 2023. godine, koje je završeno izricanjem mera doživotnog ograničenja za svih sedam zlostavljača, sudija Lord Beket izjavio je da je ovaj skandal dotakao "najdublje slojeve ljudske izopačenosti". Svi mučitelji su osuđeni na ukupno 100 godina.

Pitanje na koje svi traže odgovor jeste kako je ovako nešto uopšte moglo da se dogodi. Decu su posećivali socijalni radnici, a još 2018. godine bila su stavljena na registar za zaštitu dece – i to pre nego što je policija razotkrila slučaj 2020. godine.

Zlostavljanje dece u Škotskoj Jedna od optuženih krije glavu dok dolazi na suđenje Foto: Jane Barlow, PA Images / Alamy / Profimedia

Kako je moguće da su ta deca, koja su bila redovno silovana u okviru organizovane mreže zlostavljača, istovremeno bila evidentirana u sistemu koji bi trebalo da ih zaštiti od nasilja?

Porota Višeg suda čula je deo svedočenja ljudi koji su ranije izražavali zabrinutost. Policija je detaljno obradila gotovo 1.000 dokaza – pa zar nije bilo bar neko ko bi mogao da progovori o upozoravajućim znakovima koje je uočio?

Niko nije hteo da priča?

Sky News je pronašao neke od svedoka, ali niko, od berberina do kasirki u lokalnim radnjicama nije hteo da priča. Međutim, jedan čovek, koji je dao iskaz i u policiji tokom istrage, ispričao je novinarima ono što je znao.

Govoreći javno po prvi put, svedok je otkrio da je redovno viđao decu i prisetio se jedne večeri kada je primetio da jedna devojčica ima vaši u kosi i pokušao je da organizuje lečenje.

"Jedna od njih imala je raščupanu kosu punu vaški, a pošto je bila istih godina kao moje dete, pitao sam je: ‘Zašto ne središ kosu?’“, rekao je, a onda izgovorio rečenicu koja kida dušu: "Ona ih je ostavljala u kosi da bi je štitile od zveri. Vaške su je štitile od njih".

Muškarac je rekao da je bio zabrinut zbog neuhranjenosti nekih od žrtava i opisao kako je već 2018. primetio da "nešto nije u redu".

"Uvek su se motali oko odraslih ne bi li dobili nešto za jelo. Preživljavali su kao strvinari… Bilo je srceparajuće“, rekao je, dodajući da je "sistem zakazao".

Sky News je otkrio da su zabrinutosti bile iznete i humanitarnim organizacijama. Postupci socijalnih radnika, policije i službi za zaštitu dece sada su predmet nezavisne revizije. Ovakve revizije su uobičajene širom Velike Britanije kada dete pretrpi ozbiljnu štetu ili izgubi život.

Ali, da li one zaista funkcionišu?

Koliko su zapravo efikasne, ako se svako obećanje da će se "naučiti lekcije" obezvredi već pri narednoj tragediji? Bivši poverenik za prava dece Škotske i vodeći stručnjak za zaštitu dece, Tam Bejli, rekao je za Sky News da je celokupan sistem revizija pod znakom pitanja.

"Revizije su važne. Izazov je u tome koliko se preporuke iz tih revizija zaista primenjuju, jer to je ono što zaista ima težinu", rekao je Bejli  dodajući da nema smisla sprovoditi reviziju ako ona ne donese stvarne promene u sistemu.

Bejli, koji ima 35 godina iskustva u oblasti zaštite dece, smatra da javnost s pravom postavlja pitanja u vezi sa ovim slučajem.

"Trenutno se preispituje sam proces revizija kako bismo ga unapredili i izbegli da stalno dolazimo do istih lekcija", dodao je.

Pedofilska banda nazivala decu lažovima

Novinar Sky Newsa, koji je prisustvovao suđenju, izvestio je da su se optuženi pedofili, koji su u to vreme bili na slobodi uz kauciju, smejali i zbijali šale na pauzama u sudnici.

Njihovo ozbiljno ponašanje pred porotom bilo je potpuno drugačije od onoga kako su se ponašali van sudnice Višeg suda u Glazgovu.

"Izveštavam sa suđenja gotovo 15 godina i njihovo bahato ponašanje potpuno odudara od drugih optuženih za teška krivična dela, koji uglavnom imaju makar privid poštovanja prema postupku“, naveo je novinar.

Dok ih je ekipa Sky Newsa snimala pri dolasku i odlasku iz suda, pokrivenih lica, optuženi su vikali psovke i pretili novinarima. Jedan je više puta vikao da su "deca lažovi". Porota mu nije poverovala – i proglasila ih je krivima.

Na kraju još jednog dana punog teških svedočenja, dvojica optuženih su prišla taksiju i pretila novinaru rečima da će ga prebiti. Jedan je čak nasrnuo na snimateljsku ekipu.

Policajci koji su stajali u blizini brzo su ih oterali u vozilo uz naredbu da „zaćute i uđu“. Nekoliko dana kasnije, porota ih je osudila za neka od najmonstruoznijih zločina koje je ova zemlja ikada videla.

Poznati advokat se povukao posle ovog slučaja

Istaknuti advokat KC (King's Counsel) Tomas Leonard Ros, koji je učestvovao u suđenju, izjavio je za Sky News da je ovaj slučaj bio prelomna tačka za njega. Nakon 400 predmeta pred Višim sudom, kaže da je toliko potresen da više nikada neće raditi na slučajevima seksualnog zlostavljanja.

"Ovo je najgori slučaj zlostavljanja dece koji sam ikada čuo. Bilo je strašno slušati sve to", rekao je poznati advokat.

"Stiče se utisak da su ta deca bila poznata službama socijalne zaštite. Iznenađuje što nisu ranije preduzete mere da se sklone iz te situacije. Pitanja su pokrenuta – i potpuno razumem zašto javnost traži odgovore", dodao je.

Još uvek nije poznato kada će nezavisna revizija objaviti svoje nalaze, ali Gradsko veće Glazgova saopštilo je da će sve preporuke biti primenjene u potpunosti.

"Ovo je izuzetno složen slučaj koji uključuje posebno osetljiva pitanja i više pojedinaca, a naš fokus ostaje na pružanju podrške svima koji su uključeni u ovaj proces", naveo je portparol.

(Telegraf.rs)

Video: Izložba "Ivan Tabaković iz kolekcije Stojanović" otvorena u Galeriji "Vitamin X"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ogi

    15. april 2025 | 13:35

    Uvek se pitam sta li se dešava kod nas u hraniteljskim porodicama, da li ih neko proverava ,da li se razgovara sa tom decom ? Ovo je strašan užas što pročitah a verujem da postoji svuda gde su deca prepuštena bolesnicima , pedofilima...Treba sve kontrolisati , kada su deca u pitanju!!!

  • Tatjana Deutschland

    15. april 2025 | 14:45

    Šta reći a ne zaplakati.....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA