Opasni vulkan se ne smiruje: Ako eruptira desiće se velika eksplozija, ovo su najnoviji podaci o situaciji

M. P.
M. P.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Vulkan Spur na Aljasci i dalje se ne smiruje, izveštava Alaska Volcano Observatory (AVO). Aktivnost ovog vulkana pre nekoliko dana izazvala je zabrinutost stanovnika Enkoridža i šire okoline, nakon što su naučnici upozorili da bi uskoro mogla da se desi izuzetno snažna eksplozivna erupcija.

Najnovije saopštenje AVO navodi da se vulkanska aktivnost prati, ali da postoje određeni problemi sa vidljivošću.

"Seizmičnost ostaje povišena, uz povremeno registrovanje malih, plitkih vulkanskih zemljotresa ispod vulkana tokom proteklog dana. Kamere uživo nisu uočilo isparenje tokom perioda dobre vidljivosti. Satelitski snimci nisu dali dodatne informacije zbog oblačnosti", navode se u saopštenju AVO.

"AVO nastavlja da prati aktivnost Spura kako bi detektovao signale koji bi ukazivali na približavanje erupcije. Na osnovu prethodnih erupcija, očekuje se da bi eventualno približavanje magme površini bilo praćeno promenama u seizmičkoj aktivnosti, deformaciji tla, stanju jezera na vrhu i fumarolskoj aktivnosti. Stoga bi potencijalna erupcija bila najočiglednije najavljena dodatnim signalima, omogućavajući izdavanje upozorenja."

mount spurr Naučnici pomno prate ponašanje vulkana Foto: Hasan Akbas/ZUMA Press Wire/Shut / Shutterstock Editorial / Profimedia

"Vulkan se nadzire putem lokalnih seizmičkih, infrazvučnih, kamera uživo i GNSS stanica, kao i regionalnih infrazvučnih i sistema za detekciju munja, uz pomoć satelitskih podataka", navodi se u saopštenju.

Podsetimo, stanovnici Enkoridža, najvećeg grada na Aljasci pripremaju se za moguću erupciju vulkana, za koju su naučnici upozorili da bi mogla da se desi za nekoliko nedelja.

Planina Spur, na kojoj se nalazi vulkan, udaljena je oko 100 kilometara od grada Enkoridža, gde živi gotovo 300.000 ljudi.

"Kada eruptira, događaj bi bio eksplozivan", rekao je Met Hejni, glavni naučnik u AVO-u, dodajući da će izbaciti više oblaka pepela koji bi mogli da se podignu do 15 kilometara u vazduh.

Svaka eksplozivna epizoda koja proizvodi pepeo trajala bi tri do četiri sata, što bi dovelo do toga da Enkoridž i druge obližnje zajednice budu zahvaćene džinovskim oblakom.

Vulkanski pepeo može da iritira oči, nos i grlo i izazove ozbiljnije zdravstvene probleme kod ljudi sa astmom, druge oblike plućnih bolesti i teške srčane probleme, prema Međunarodnoj mreži opasnosti po zdravlje zbog vulkana (IVHHN).

mount spurr Laički gledano deluje mirno, ali može da napravi veliki haos Foto: Hasan Akbas/ZUMA Press Wire/Shut / Shutterstock Editorial / Profimedia

Zbog toga su se stanovnici snabdeli maskama N9-5 i rukavicama od lateksa kako bi se pripremili za slojeve pepela, zajedno sa zaštitnim naočarima, gas maskama i čizmama za svoje pse.

"Spremamo se za erupciju vulkana, pogledajte pse", rekla je korisnica TikTok-a Angela Gonzales u nedavnom videu. Ona nosi par zaštitnih naočara, kao i njena dva psanaočare.

"Nisu zadovoljni naočarima. Sledeće im moramo nabaviti zaštitu za uši i nešto što će im prekriti tela", rekla je ona.

Zvaničnici Enkoridža su 20. marta podigli nivo planiranja za vanredne situacije na nivo 2, što znači da će pojačati komunikaciju sa javnošću o pretnji, a agencije za javnu bezbednost će se pripremiti za pokretanje protokola za odgovor na erupciju.

Eksperti procenjuju da krater na vrhu vulkana nije eruptirao 5.000 godina. Ali njegov bočni otvor, nazvan Krater Pik, poslednji put je eruptirao pre 30 godina.

Ako Spur ponovo eruptira, erupcija će najverovatnije biti iz ovog bočnog otvora i izgledaće slično događaju iz 1992. godine, rekao je Hejni.

(Telegraf.rs)

Video: Snimci erupcije vulkana na Islandu: Beton se topi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA