Stižu zabrinjavajuće informacije o ratu u Ukrajini, sve se odvija tajno: "Smrt? U proseku 8 do 10 sati!"

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 7

Gomilaju se dokazi koji sugerišu da se kineski državljani pridružuju ruskim snagama i učestvuju u ratu u Ukrajini, što dovodi u pitanje tvrdnje Pekinga o neutralnosti i izaziva zabrinutost zbog širenja međunarodne uključenosti u borbu, prenosi Newsweek.

Podsetimo, Kina se predstavlja kao neutralna i poziva na mirovne pregovore, iako Peking od početka ruske invazije pruža ekonomsku podršku Rusiji putem kopovine nafte i gasa. Takođe, cenzuršu antiratni sadržaj na kineskim društvenim mrežama i dopuštaju izvoz proizvoda poput mašina i mikroelektronike koji, prema zapadnim zvaničnicima, jačaju rusku vojnu industriju.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski objavio je da su 8. aprila u regiji Donjeck zarobljena dvojica kineskih boraca. Kijev je izjavio da su bili deo 157. i 81. motorizovane pešačke brigade ruske vojske, a objavljeni su i snimci njihovih ispitivanja ispred ukrajinske zastave. Kao dokaze državljanstva, naveli su identifikacione dokumente i bankovne kartice.

Tokom ranijih meseci, pojavljivali su se nepotvrđeni izveštaji i snimci osoba koje su tvrdile da su zapravo kineski borci u Ukrajini. Zelenski je sada izjavio da 155 kineskih državljana ratuje za Rusiju. Ruski istraživački medij Important Stories, objavio je da je najmanje 51 kineski državljanin posetio moskovski centar za vojnu regrutaciju između juna 2023. i maja 2024. godine.

Neki od njih su u Rusiju stigli samo dan ili dva pre prijave. Radilo se o osobama starosti od 20 do 51 godine. Izveštavaju da je jedan od njih bio 38-godišnji Rui Zhao, koji je potpisao ugovor u septembru 2023. godine i poginuo tri meseca kasnije u blizini Zaporožja. Drugi borci žalili su se na brutalne uslove i lošu opremu, prenosi Jutarnji.

"Stopa smrtnosti je bila takva da od trenutka kada uđeš na bojište, do trenutka kada pogineš, prođe u proseku samo osam do deset sati", rekao im je drugi vojnik, 41-godišnji Li Jianvei.

Kijev veruje da su se mnogi od njih odazvali oglasima za novačenje na društvenim mrežama poput TikToka, što podseća na ranije izveštaje o sličnim slučajevima indijskih i nepalskih državljana, koji su navodno stigli u Rusiju i zatim bili prisiljeni da potpišu vojne ugovore. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine zatražilo je zvanično objašnjenje o ulozi kineskih državljana u sukobu.

1.000 dana rata u Ukrajini, Ukrajina, Rusija rat Foto: Tanjug/AP

Moskva i Peking negirali su bilo kakvu službenu uključenost. Ruski zamenik ministra spoljnih poslova, Andrej Rudenko, nazvao je tvrdnje Ukrajine “potpunim lažima” i pohvalio Kinu zbog “uravnoteženog” pristupa sukobu.

"Kina zauzima vrlo uravnotežen i odmeren stav po pitanju rešavanja ukrajinske krize, zahvalni smo našim prijateljima na tome", izjavio je Rudenko.

Kina se oglasila putem ministarstva spoljnih poslova, koje je naglasilo da ne podržava slanje svojih državljana u ratne zone i pozvalo građane da izbegavaju učestvovanje u oružanim sukobima.

"Kineska vlada uvek traži od svojih državljana da se drže podalje od područja oružanih sukoba, izbegavaju bilo kakvo učestvovanje u oružanim sukobima i posebno da ne učestvuju u vojnim operacijama bilo koje strane", rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova.

Američki zvaničnici veruju da su kineski borci verovatno plaćenici bez službenih veza s Pekingom. Ipak, pojavili su se i izveštaji koji sugerišu da su kineski vojnici prisutni iza ruskih linija uz odobrenje kineske vlade, kako bi proučavali borbene taktike. Ukrajinske vlasti pozvale su kineskog veleposlanika na razgovor, dok je američki State Department opisao učestvovanje kineskih državljana kao “zabrinjavajuće”.

"Učestvovanje kineskih državljana na strani Rusije u Ukrajini je zabrinjavajuće i otvara nova pitanja o stvarnoj ulozi Pekinga u ovom sukobu", rekao je portparol State Departmenta.

Ukrajinski analitičar i vojni veteran, Viktor Kovalenko, rekao je da ovo nije novost i da se broj kineskih boraca ne može uporediti s hiljada severnokorejskih vojnika koje je Pjongjang navodno poslao. Takođe, smatra da se ne radi o dokazu direktnije umešanosti Pekinga u rat, već dokaza da Rusija prihvata vojnike s bilo koje lokacije.

"Javno otkrivanje njihovog prisustva može biti i ukrajinska politička poruka Pekingu. Nema puno nade da će njihovi pokušaji sramoćenja i uticanja na Kinu promeniti stav o pomaganju Putinu. Dosadašnja otkrića o kineskoj vojnoj i tehničkoj pomoći Rusiji nisu promenila kinesku politiku", zaključio je Kovalenko za Newsweek.

(Telegraf.rs)

Video: Vremenska prognoza na Telegrafu: Šta nas čeka tokom Uskrsa i za 1. maj

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Hogar

    14. april 2025 | 08:51

    Za Ukrajinu ratuju citave brigade poljske vojske...francuske....engleske..kanadske ....i to je ok.....hahahaha pa i za Ruse Ima ko da ratuje protiv vas fasista... Putine do pobede...przi

  • Predrag

    14. april 2025 | 07:35

    A kada raznorazni dobrovoljci sa zapada i ko zna odakle sve, ratuju na strani Ukrajine, to nema veze? Ovog "zapada" je vise na vrh glave i njihove arogancije i bezobrazluka! Bolje im je da spuste usijane noseve i da STVARNO vide kako da okoncaju ovaj sukob, jer savez Rusije i Kine je namoguce ponistiti, ma koliko se trudili , divljaci!

  • Zekt

    14. april 2025 | 08:33

    Koji je ovo cinizam.Ukrajinskim nacistima pomažu 52 zapadne nacističke države,a oni kukaju na dva kosooka vojnika koji su možda i državljani Rusije

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA