
"Ako ne uradiš što Albanci traže, ubiće te": Kako su postali najmoćnija mafija koja krijumčari kokain u Evropu
"Albanska mafija bi me pozvala i rekla: "Hoćemo da pošaljemo 500 kg droge". Ako ne prihvatiš, oni te ubiju". Cezar (nije njegovo pravo ime) je član Latin Kings-a, kriminalne narko bande u Ekvadoru. Korumpirani policajac za borbu protiv narkotika regrutovao ga je da radi za albansku mafiju, jednu od najplodnijih evropskih mreža za trgovinu kokainom.
Albanska mafija je proširila svoje prisustvo u Ekvadoru u proteklim godinama, povučena ključnim rutama krijumčarenja kroz zemlju, i sada kontroliše veći deo toka kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Uprkos tome što Ekvador ne proizvodi drogu, 70 posto svetskog kokaina sada plovi kroz njene luke, rekao je predsednik Ekvadora Danijel Noboa.

On se krijumčari u zemlju iz susednih Perua i Kolumbije - dva najveća svetska proizvođača kokaina, piše BBC.
Policija kaže da je prošle godine zaplenila rekordnu količinu nedozvoljenih droga, najveći deo kokaina, i da to ukazuje da je ukupan izvoz u porastu.
Posledice su smrtonosne: u januaru 2025. godine dogodilo se 781 ubistvo, čineći ga najsmrtonosnijim mesecom u proteklim godinama. Mnoga su povezana sa ilegalnom trgovinom droge.
BBC je razgovarao sa ljudima u lancu snabdevanja kako bi razumeo zašto se ova kriza pogoršava i kako je podstiče porast potrošnje kokaina u Evropi.
Cezar (36) je počeo da radi sa kartelima kada je imao 14 godina, citirajući slabe poslovne mogućnosti kao jedan faktor.
"Albancima je bio potreban neko da rešava probleme. Poznavao sam čuvare luka, vozače transporta, nadzornike CCTV kamera", rekao je on.
On ih je podmitio da pomognu u krijumčarenju droge u ekvadorske luke ili da okrenu glavu, a nekad i kamere.
Kada kokain stigne u Ekvador iz Kolumbije ili Perua, on se čuva u skladištima dok njegovi albanski poslodavci ne saznaju za brodski kontejner koji će napustiti jednu od luka za Evropu.
Bande koriste tri glavne metode za krijumčarenje kokaina u pošiljke: skrivanje droge u teretu pre nego što stigne u luku, provaljivanje u kontejnere u luci ili pričvršćivanje droge na brodove na moru.
Cezar nekad zaradi do 3.000 dolara od jednog posla, ali podsticaj nije samo novac.
"Ako ne uradiš posao koji Albanci traže, oni će te ubiti", rekao je on.
Cezar je rekao da oseća žaljenje zbog svoje uloge u trgovini drogom, posebno onoga što on naziva "kolateralnim žrtvama".
Međutim, on veruje da krivica leži u zemljama potrošačima.
"Ako potrošnja nastavi da raste, nastaviće i trgovina. Biće nezaustavljiva. Ako se tamo bore protiv toga, ovde će se završiti", rekao je on.
U ovom lancu snabdevanja uhvaćeni su i obični radnici, ne samo članovi bandi.
Huan (nije njegovo pravo ime) je vozač kamiona. Jednog dana je pokupio pošiljku tune da je odveze u luku. Rekao je da mu se nešto učinilo čudnim.
"Prvo zvono za uzbunu bilo je kada smo otišli u skladište i u njemu je bio samo teret, ništa drugo. To je bilo iznajmljeno skladište, bez imena firme", priseća se on.
"Dva meseca kasnije video sam na vestima da su kontejneri zaplenjeni u Amsterdamu, puni droge. Nismo imali pojma", dodao je on.
Neki vozači su nesvesno prevozili drogu, drugi su bili ucenjeni - ako odbiju, ubiće ih.
Evropske bande privlači Ekvador zbog svoje lokacije, ali i zbog legalnog izvoza, koji pruža zgodan način da se sakrije ilegalni teret.
"Izvoz banana čini 66 odsto kontejnera koji napuštaju Ekvador, 29,81 odsto odlazi u Evropsku uniju, gde potrošnja droge raste", objašnjava predstavnik industrije banana Hose Antonio Idalgo.
Neke bande su čak osnovale kompanije za uvoz ili izvoz lažnog voća u Evropi i Ekvadoru kao paravan za nezakonite aktivnosti.
"Ovi evropski krijumčari predstavljaju se kao biznismeni", rekao je Hoze (lažno ime), tužilac koji cilja organizovane kriminalne grupe i koji je govorio pod uslovnom anonimnosti zbog pretnji koje dobija.
Jedan od ozloglašenih primera je Dritan Gjika, optužen da je jedan od najmoćnijih vođa albanske mafije u Ekvadoru.
Tužioci kažu da je imao udeo u kompanijama za izvoz voća u Ekvadoru i uvoznim kompanijama u Evropi, koje je koristio za trgovinu kokainom. On je i dalje u bekstvu, ali su mnogi njegovi saučesnici osuđeni nakon multinacionalne policijske operacije.
Advokat Monika Luzaraga stala je u odbranu jednog od njegovih saradnika i sada iskreno govori o svom saznanju o tome kako te mreže funkcionišu.
"Tokom tih godina izvoz banana u Albaniju je procvetao", rekla je ona.

Čini se da je frustrirana što vlasti nisu spojile dva i dva ranije da su kriminalne grupe ovo koristile kao paravan.
"Ovde cela privreda stagnira. Ipak, jedna stavka koja je porasla u izvozu su banane. Dakle, dva plus dva je četiri", rekla je ona.
Zašto izvoz raste?
U lukama Ekvadora, policija i oružane snage pokušavaju da kontrolišu situaciju. Brodovi patroliraju vodama, policija skenira kutije banana na kokain, čak i ronioci tragaju za drogom skrivenom ispod brodova.
Svi su teško naoružani, čak i oni koji jednostavno čuvaju kutije za banane pre nego što se utovare u kontejnere. To je zato što ako se droga pronađe tokom pretresa, verovatno bi bio umešan korumpirani lučki radnik, što bi moglo da izazove nasilni incident.
Uprkos ovim naporima, policija kaže da je količina kokaina koja je uspešno prokrijumčarena iz Ekvadora dostigla rekordnu vrednost. Krivi su rastuća tražnja i ekonomski faktori.
Prošle godine je zaplenjeno skoro 300 tona droge - novi godišnji rekord, prema ekvadorskom ministarstvu unutrašnjih poslova.
Major Kristijan Kozar Kueva iz Nacionalne policije kaže da je "poslednjih godina došlo do porasta zaplene za 30 odsto u Evropi".
Ovo povećanje pošiljki kokaina učinilo ga je opasnijim za one koji su uhvaćeni u lancu snabdevanja.
Vozač kamiona "Huan" kaže da ga porast "kontaminacije kontejnera" čini ranjivijim.
On kaže da su zvaničnici prethodnog dana zaplenili kontejner sa dve tone droge.
"Nekad su bili kilogrami, sada govorimo o tonama. Ako ne kontaminirate kontejnere, imate dve opcije: napustite posao ili završite mrtav", rekao je on.
Monika Luzaraga kaže da je 2021. bila godina kada je "infiltracija albanske mafije uzela maha".
Ona kaže da se ovaj period poklopio sa "prilivom" albanskih građana i naglim izvozom banana, uključujući i Albaniju.
Poruka Evropi
Ovaj bes prema stranim kartelima ne iznenađuje, s obzirom na njihov doprinos rastućem nasilju. Ali u jednoj stvari se slažu neki krijumčari i oni koji se bore protiv njih: trgovinu podstiču potrošači, posebno u Evropi, SAD i Australiji.
Podaci UN pokazuju da je globalna potrošnja kokaina dostigla rekordne nivoe. Ankete pokazuju da Velika Britanija ima drugu najveću stopu upotrebe kokaina na svetu.
Britanska Nacionalna agencija za kriminal (NCA) procenjuje da Velika Britanija konzumira oko 117 tona kokaina godišnje i da ima najveće tržište u Evropi.
Procenjuje se da tržište kokaina u Velikoj Britaniji vredi oko 11 milijardi funti (14,2 milijarde dolara), a kriminalne bande samo u UK zarađuju oko 4 milijarde funti godišnje.
Oni koji se bore protiv ovih bandi u Ekvadoru, poput tužioca Hozea, kažu da je na "zemljama čiji su državljani potrošači da vrše veću kontrolu" nad onima koji finansiraju trgovinu.
Njegove žrtve imaju različite oblike.
Za Idalga izvoznici banana trpe reputacijsku i ekonomsku štetu. Za Luzaragu to su "deca, adolescenti koje kooptiraju kriminalne bande".
"U Evropi postoje građani koji su spremni da plate velike količine novca da bi imali drogu koju konzumiraju. Droge koje na kraju koštaju živote građana Ekvadora", rekla je ona.
NCA naglašava da pored ovih "katastrofalnih" efekata na zajednice duž lanca snabdevanja, upotreba kokaina uzima dodatne žrtve kod korisnika zbog kardiovaskularnih i psiholoških uticaja. Smrtni slučajevi od kokaina u Velikoj Britaniji porasli su za 30 odsto u 2023. u poređenju sa 2022. na 1.118.
NCA takođe upozorava da droga pogoršava nasilje u porodici i ističe da napori organa za sprovođenje zakona da se pozabave snabdevanjem nisu dovoljni.
"Samo delovanje na strani ponude nikada neće biti odgovor. Ono što je zaista važno je promena potražnje", smatraju iz NCA.
Od članova narko bandi do predsednika zemlje, ovo je poruka Ekvadora i Evropi.
Predsednik Danijel Noboa, koji se kandiduje za drugi mandat u drugom krugu predsedničkih izbora 13. aprila, stavio je borbu protiv kriminalnih bandi za jedan od svojih glavnih prioriteta i rasporedio je vojsku da se uhvati u koštac sa nasiljem povezanim sa bandama.
"Lanac koji se završava zabavom u Velikoj Britaniji uključuje mnogo nasilja. Ono što je zabavno za jednu osobu verovatno uključuje 20 ubistava na tom putu", poručio je za BBC.
(Telegraf.rs)
Video: Snimak zaplene kokaina sa broda u kom je Srbin držao taoce: Ubio jednog švercera, telo bacio u more
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.