
Vladimir Putin i Si Đinping koriste Trampovu "Umetnost poslovanja" za obračun protiv njega
Američki predsednik Donald Tramp opravdava svoje dramatično povećanje carina navodeći da su američki ekonomski partneri postali pohlepni i da iskorišćavaju SAD. To će pokušati da iskoriste Vladimir Putin i Si Đinping.
"Iskreno, prijatelji su često mnogo gori od neprijatelja", rekao je Tramp najavljujući prošle nedelje "Dan oslobođenja", navodi ugledni portal The Hill u komentaru, koji prenosimo.
Ranije, Tramp je otišao još dalje izjavljujući da je "Evropska unija formirana kako bi se prevarile Sjedinjene Države". Tramp krivicu za ozbiljan trgovinski disbalans ne stavlja na sebične strane vlade, već na svoje "glupe" i "patetično slabe" prethodnike u vladi, uglavnom demokrate, ali i republikance poimenično, koji su bili iskorišćeni od strane veštih stranih pregovarača.
Tramp je izložio svoju sposobnost za pregovaranje u knjizi "The Art of the Deal" (Umetnost poslovanja), koju je napisao 1987. godine i u kojoj se hvalio time što je zbunio svoje sagovornike zauzimanjem ekstremnih početnih pozicija, a zatim prihvatanjem manjeg u konačnom sporazumu.
Tramp vidi američke saveznike i partnere kao one koji uzimaju, a ne daju, ne samo u trgovini, već i u oblasti bezbednosti. Njegov potpredsednik, Džej Di Vens, ponovio je ovo omalovažavanje evropskih saveznika u čuvenoj komunikaciji na Signalu, u kojoj je Vens napisao - Jednostavno mrzim ponovo da spašavam Evropu.
Međutim, Trampov stil pregovaranja poprima potpuno drugačiji ton kada se bavi stvarnim neprijateljima SAD i Zapada. To je pokazao u svom prvom mandatu, kada je Si Đinping dobio epitet prijatelja, prihvatajući prazno objašnjenje kineskog lidera o pandemiji, koja je poremetila ekonomski uspon Amerike pod Trampom i insistirao da ga Si nije prevario.
Međutim, Trampov dvostruki standard u spoljnoj politici postaje najočigledniji kada je reč o ratu u Ukrajini. On je rekao da rat mora odmah da se okonča kako bi "prekinuo ubijanje" još pre nego što je postignut bilo kakav dogovor o primirju. Dosledno njegovom stavu da su Ukrajina i Zapad uzrokovali sukob, on i potpredsednik Vens su ljutito okrivili Volodimira Zelenskog što nije odmah prihvatio Trampov ultimatum o sporazumu o mineralima bez bezbednosnih garancija.
Ovaj sramotni ponižavajući postupak je pratila suspenzija pomoći u vidu oružja i obaveštajnih podataka Ukrajini.
Nakon što je Zelenski bio prisiljen da pristane na loš američki dogovor, Tramp je jednostrano promenio uslove, čineći ih još težim za Ukrajinu, skoro kao da je hteo da kazni Zelenskog što je uopšte odbio sporazum.
U međuvremenu, ruski predsednik iskoristio je Trampovu jednostranu naivnost i rekao da prihvata predlog o primirju "u načelu", pod uslovom da se detalji dogovore u nekoj neodređenoj budućnosti. Istovremeno Vladimir Putin je nastavio da sprovodi svoje ratne zločine, namerno bombardujući ukrajinske civile.
Vladimir Putin pojačava ofanzivu, a Si Đinping steže obruč oko Tajvana
Prateći već oprobanu komunističku doktrinu pregovaranja dok traju borbe, nastavio je da ostvaruje napredovanje na frontu, dok je dodavao nove uslove za primirje. Uz to, Putin je Trampu preko izaslanika koga je poslao u Kremlj poslao laskav portret koji je naručio, podsmevajući se njegovoj samoproklamovanoj reputaciji kao neumoljivog pregovarača.
Sve je ovo bez sumnje fasciniralo Si Đinpinga koji će vrlo brzo imati priliku da testira Trapovu rešenost u geopolitici. Kineski predsednik je već eskalirao situaciju naređujući pomorske i vazduhoplovne vežbe oko Tajvana, čak i pre nego što je Tramp eksplicitno bacio ukrajinski suverenitet pod autobus. Sada je sijev put za osvajanje Tajvana neuporedivo lakši.
Prvo, on mora da nastavi da dozvoljava Trampu da veruje da je njegovo pokorno laskanje uzvraćeno, jer on pojačava svoju kampanju dezinformisanja o poreklu i istoriji pitanja Tajvana, posebno uključujući diplomatsko lukavstvo, koje su počinili Ričard Nikson i Henri Kisindžer.
Tada će Si odigrati na kartu sudbine na Tajvanu koju je Tramp pokazao Panami, Grenlandu i Kanadi. Kada bude smatrao da je pravo vreme, a ekonomski haos stvoren Trampovom tarifnom politikom ubrzava taj vremenski okvir, on će učiniti otvoren potez prema Tajvanu tako što će zauzeti Kinmen-Kemoj ili neko drugo ostrvo ili nametnuti ekonomsku blokadu Tajvana.
U tom trenutku kineski vojni zvaničnici će staviti do znanja da se pripremaju za nuklearni rat sa Sjedinjenim Državama. Konačno, Si će izjaviti da će on i njegov dobar američki prijatelj zajedno razmišljati da spreče tu katastrofu.
Taj scenario će za Tajvan proizvesti isto dugotrajno napuštanje od strane saveznika, koje Ukrajina trpi pod Trampom. Tramp to može da skrati samo tako što će javno i nedvosmisleno izjaviti da će SAD braniti Tajvan i da je teret na Kini da spreči sukob.
Autor komentara je Džozef Bosko, koji je bio direktor odeljenja za Kinu pri Pentagonu od 2005. do 2006. On je vanredni saradnik na Institutu za korejsko-američke studije, član je savetodavnog odbora Instituta Global Tai i član savetodavnog odbora Globalnog instituta za Tajvan.
(Telegraf.rs)
Video: Zašto radnici napuštaju Nemačku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.